Yukarı Çık

Seo Nedir?

Search Engine Optimization
90’lı yıllarda ortaya çıkan SEO kavramı, Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin kısaltmasıdır.

SEO, bir web sitesinin Google başta olmak üzere, birçok arama motorunda daha iyi konumlarda bulunması için yapılan çeşitli site içi ve site dışı çalışmaları içerir.

Arama sonuçlarında yüksek konumlarda bulunduğunuzda, ürün ve hizmetlerinizi arayan daha fazla müşterileriye ulaşırsınız.

1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin, BackRub (daha sonra bu isim hepimizin bildiği Google oldu) adını verdikleri bir arama motoru oluşturmak için çalışmalara başladılar. Bir ilki gerçekleştirmiyor, 1990 yılında Archie’nin oluşturduğu yoldan ilerliyorlardı.

Arama motorlarının doğması ile birlikte, kullanıcılar basit bir arayüz ile istediklerine ulaşabilecekleri bir navigasyona sahip oldular ve kullanımı her geçen gün artmaya başladı. Arama motorları günümüzde web siteleri için en önemli trafik kaynaklarından birisi haline geldi.
Devamını Göster
Seo Neden Gereklidir?
Yardımcı olabiliriz!
Sonuç odaklı ve doğru SEO stratejileri ile markanızı bugün büyütmeye ne dersiniz? Seo danışmanlığı ve diğer süreçler ile ilgili hemen bizimle iletişime geçin!
İletişime Geç

SEO'da Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

SEO nedir ve nasıl yapmalıyım konusunda araştırma yaptığınızda, öğrenilecek çok fazla bilgi olduğunu görürürsünüz. SEO'nun birçok faktörü olduğu halde, her faktörün çok karmaşık olmadığını söyleyebiliriz. SEO'da ilk olarak öğrenmeniz gereken bazı temel bilgiler:
1. Büyük Resme Odaklanın
Büyük Resme Odaklanın
SEO çalışmalarına başlamadan önce bilmeniz gereken ilk bilgi “büyük resmi” görebilmektir. SEO’nun temel hedefi, anahtar kelimelerde daha iyi sıralamalar alarak trafik artışı sağlamaktır. Bunu yapmanın birçok yolu ve yöntemi olmasına rağmen hepsinin ortak noktası sayfanızın “daha otoriter” olmasını sağlamaktır. Site içi ve site dışı çeşitli iyileştirmeler ile bunu gerçekleştirmenizin yanı sıra dikkat etmeniz gereken diğer bir konu, web sitenizin öncelikle kullanıcılar için oluşturulduğunu unutmamaktır. İyi bir SEO çalışması, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi ön planda tutar.
2. Alan adı ve Sayfa Otoritesi
Alan adı ve Sayfa Otoritesi
Alan adı ve sayfa otoritenizi bilmek, arama sonuçlarında hangi sıralarda yer alabileceğinizi tahmin etmenize yardımcı olur. Moz üzerinden ulaşabileceğiniz seo aracında puanınız ne kadar yüksek olursa, arama sonuçlarında yüksek sıralamalarda yer almanızda olasıdır. Alan adınızın puanınızın yüksek olması güvenilir bir web sitesine sahip olduğunuz anlamına gelir. Sayfa otoritesi ise site içerisinde yer alan sayfaların, sayfa özelinde ne kadar otoriter olduğunu görmenizi sağlar.
3. İçerik Pazarlaması
İçerik Pazarlaması
İçerik ve SEO birbiri ile sandığınızdan çok daha alakalı! Kullanıcıların aradıklarına cevap sunan içerikler oluşturarak hedef anahtar kelimeleriniz için optimize edebilir ve sıralamalarda daha üst sıralarda bulunabilirsiniz.
4. Teknik SEO
Teknik SEO
Teknik kelimesi her ne kadar ilk başta korkutucu bir terim olarak görünsede, SEO’da temel teknik düzenlemeleri hızlı bir şekilde öğrenip uygulamanız mümkün. Örneğin site haritanızı oluşturup sayfalarınızı Google’a daha doğru tanıtabilir, Robots.txt dosyanızı ile istenmeyen sayfaların indekslenmesinin önüne geçebilirsiniz.
5. Bağlantı Kurma
Bağlantı Kurma
Diğer web sitelerinden sayfanıza gelen bağlantılar, sitenizin arama sonuçlarında yüksek sıralamalar elde etmesine yardımcı olur. Amaç, birbirinden bağımsız web sitelerinde ürün ve hizmetleriniz ile alakalı içerik oluşturmak, markanızı tanıtmak ve arama motorlarında daha güvenilir web sitesi profili oluşturmaktır. Faydalı bağlantılara sahip olmak için uygulayacağınız bazı belli başlı strajiler vardır, bunları öğrenmeli ve anlamanız gerekir.
6. Ölçme ve Analiz
Ölçme ve Analiz
Sonuçları nasıl ölçümleyeceğinizi, elde ettiğiniz verileri nasıl yorumlayacağınızı ve analizleri kullanarak stratejinizde ne tür değişiklikler yapmanız gerektiğini bilmediğiniz sürece SEO çalışmalarında başarıya ulaşmanız çok zor. Başlangıçta Google Analytics ve Search Console ile çeşitli metrikleri inceleyebilir ve raporlar oluşturabilirsiniz.

SEO Soruları


Adres:
Örnek Mahallesi, Ercüment Batanay Sokak Dumankaya İkon No:14 D:94 A3 Blok, 34704 Ataşehir - İstanbul