Pagespeed Nedir? Nasıl Artırılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

İnternet sitenize daha fazla kullanıcı çekmek, markanızın satışlarını artırmak istiyorsanız kullanıcı deneyimine önem vermeniz gerekiyor. Mobil cihazlar da dahil olmak üzere, internete bağlandığımız her aletin fazlasıyla hızlı olduğu günümüzde internet sitelerinin de hızlı olması gerekiyor.

Son güncellemeleri ile birlikte kullanıcı deneyimine verdiği önemi bir kez daha gösteren Google, internet sitelerinin açılış hızlarını artık bir sıralama faktörü olarak kabul etmekte. Pagespeed adı verilen bu hız değeri ne kadar yüksek olursa aramalarda sıralamanız o kadar yukarıya taşınıyor.

Pagespeed Nedir? 


Pagespeed sitenizde var olan tek bir sayfanın yüklenme hızını ifade eder. Sayfada bulunan görseller, içerikler, gelen ilk byte değeri ve daha pek çok faktör pagespeed değerinin şekillenmesini sağlar.

Google, pagespeed algoritmasında birden fazla değişken kullanmakta. Sayfada ilk anlamlı içerik bütünün ne zaman oluştuğundan başlayarak sayfadaki tüm içeriklerin ne kadar sürede yüklendiğine kadar pek çok farklı etmeni içeren bir hesaplama sonucu pagespeed değeri belirtilmekte.

Pagespeed ile Site Speed Arasında Ne Fark Var?

Google Analytics aracı üzerinde görebileceğiniz Site Speed sekmesinde sitenizde var olan sayfaların ne kadar sürede yüklendiğini ve ortalama server yanıt süresi gibi birden fazla değeri görebilirsiniz. 

Site speed bölümü çoğu zaman Pagespeed değeri ile aynı gibi görülüyor olsa da tam olarak aynı değerleri bulundurmuyor. Analytics aracı sadece istatistik değerleri verirken, Pagespeed ölçebileceğiniz diğer araçlarda sitenizdeki diğer veriler de işlenmekte. Bu nedenle sitenize ait Pagespeed değerini en doğru şekilde ölçebilmek için diğer araçları kullanmanız gerekiyor.

Pagespeed Nasıl Ölçülür?


Sitenize ait Pagespeed değerini ölçmek için kullanabileceğiniz en temel araç, Google tarafından ücretsiz şekilde sunulan Google PageSpeed Insights aracı. PageSpeed Insights aracı ile sitenizin mobil ve masaüstü cihazlardaki hız skorunu görebilirsiniz. 100 üzerinden puanlama yaparak bir skor sunan bu araç sitenizi doğru şekilde optimize edebilmeniz için ipuçlarını da sunuyor.

Pagespeed Insight aracında sitenizi doğru şekilde optimize edebilmeniz için FCP, FID, Etkileşim süresi, ilk girdi gecikmesi gibi değerler de gösteriliyor. Bu değerlerin hangi aralıklarda olması gerektiğini anlatan bir barın bulunduğu sayfada hangi değerin nasıl optimize edileceğine dair Google yönergeleri de mevcut.

Artık kullanıcıların çok büyük bir bölümü mobil cihazları kullanarak internette dolaşıyor. Google’ın sunduğu istatistiklere göre bu rakam tüm internet kullanımının yarısına ulaşmış durumda. Bu nedenle sitenizi optimize ederken sadece masaüstü cihazlar için değil aynı zamanda mobil cihazları da hesaba katmanız gerekiyor.

Pagespeed Neden Önemli?

Pagespeed öncelikle kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen bir faktör. Hiçbir kullanıcının internette geç yüklenen sayfalar ile vakit kaybetmek istemediğini unutmamanız gerekli. Özellikle mobil cihazlar söz konusu olduğunda, sayfanız ne kadar hızlı açılırsa kullanıcı deneyiminiz de o kadar iyi olacaktır. 

Pagespeed değeri düşük olan sayfalarda hemen çıkma oranının yüksek olduğu görülmekte. Sayfa yüklenmesi gecikince kullanıcılar geri dönerek diğer internet sitelerini tercih ediyor. Bu durum özellikle organik hitin kaybına ve sitede kalma süresinin azalmasına yol açıyor.Sitenizin hızlı açılmaması halinde hitlerinizde düşüş yaşamanız kaçınılmaz.

Sadece kullanıcı deneyimi değil aynı zamanda önemli bir sıralama faktörü olan Pagespeed değeri sitenizin geriye düşmesine de neden olabilir.  Site hızı değerinin düşük olması bile sıralama kaybettirecekken, buna paralel olarak sitenizdeki hemen çıkma oranının yükselmesi nedeniyle daha fazla sıralama kaybedebilirsiniz.

Mobil cihazlar söz konusu olduğunda masaüstüne kıyasla hızın önemi çok daha net biçimde ortaya çıkıyor. Mobil cihazlar ile yapılan Google aramalarında sayfa açılış hızı yüksek olan sitelerin daha üst sıralamalarda yer aldığı biliniyor. Konu e-ticaret siteleri olduğu zaman Pagespeed değeri geri dönüş oranlarını da doğrudan etkilemekte. Yapılan araştırmalara göre, kullanıcılar e-ticaret sitelerinde ürünleri gezerken yükleme hızı düşük olan sayfalardan daha az satın alım yapıyor. 

Sitenizin her koşulda hızlı açılmasını sağlamak oldukça önemli. Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, Pagespeed değerinizi yüksek tutarak hem kullanıcı deneyimini iyileştirebilir hem de arama motorlarındaki sıralamalarınızı daha yukarı taşıyabilirsiniz.

Pagespeed Nasıl Artırılır? 

Sitenizin Pagespeed değerini yükseltmek için farklı yöntemler kullanmanız gerekli. Bu yöntemlerin temeli sitenizin kullandığı kaynakları düşürmek ve sunucu yanıt verme süresini daha hızlı hale getirmeye dayanıyor.
Sitenize ait PageSpeed değerini yükseltmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Dosyalarınızı sıkıştırın: Sitenizde yer alan CSS, HTML ve JavaScript dosyalarını sıkıştırarak optimize edin. Eğer Wordpress gibi bir hazır yazılım kullanıyorsanız bu iş için eklentilerden yararlanabilirsiniz. Doğru şekilde sıkıştırılmış kaynak dosyalar Pagespeed değerinizi ciddi oranda yükseltecektir.
  • Sunucu yanıt süresini geliştirin: Sunucunuzun yanıt verme süresi, sayfanızın ne kadar kısa sürede açılacağını doğrudan etkilemektedir. Sitenizin trafiğine, kullandığınız kaynaklara ve buna benzer faktörlere bağlı olarak uygun kapasitede bir sunucu kullanarak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Görsellerinizi optimize edin: Görseller bir internet sitesinin en büyük parçasını oluşturur. Görsellerinizi ne kadar iyi optimize ederseniz site açılış hızınız o kadar yüksek olacaktır. 
  • Tarayıcı önbellekleme kullanın: Safari ve Google Chrome gibi bilindik tarayıcılarda web sitelerinin bazı bilgileri saklanabilir. Önbelleklemeyi aktif ederek sitenizin açılışını hızlandırabilirsiniz.
  • CDN kullanın: CDN servisleri sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bulundukları konum ve benzeri faktörlere göre en hızlı şekilde içerikleri ulaştırmayı hedefler. Görselleriniz ve statik sayfalarınız için CDN kullanmanız Pagespeed değerinizin yükselmesini sağlayacaktır.
Önceki Blog Google Aralık 2020 Çekirdek Güncellemesi
Sonraki Blog SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır?
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.