Yeni Başlayanlar için: Youtube SEO Çalışması

19 Haziran 2020
SEO Teknikleri

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

                                

Özellikle Youtube üzerinden para kazanmanın aktif hale gelmesi ile birlikte, kullanıcıların çok daha fazla ihtiyaç duyduğu Youtube SEO çalışması, özetle Youtube üzerinden yapılan aramalarda üst sıralara çıkılmasını hedefler. Normal arama motoru optimizasyonundan daha farklı bir çalışma gerektiren Youtube SEO, her ne kadar farklı olarak kabul edilse de, her zaman olduğu gibi kullanıcı odaklı olmayı gerektiriyor.

Youtube Seo için kelime araştırması yaparken, ilk hedefiniz “video keyword” adı verilen ve Google aramalarında video olarak öncelikli gösterilen kelimeler üzerinde çalışmak olmalı. Bir kelimenin video keyword olup olmadığını anlamak için, basit bir şekilde Google'da arama yapmanız yeterli olacaktır. Eğer ilk sıralarda Youtube videoları ile karşılaşıyorsanız doğru yoldasınız demektir.

Google genellikle şu konularda video anahtar kelimelerine sahip;

*“Nasıl yapılır” içerikleri
*İncelemeler
*Konu anlatımları
*Fitness ve spor ile alakalı aramalar
*Eğlence içerikleri

Abone Sayısı & İzlenme Süresi

                    

Youtube arama sonuçları sıralanırken, videonuz ile ilgili ilk bakılan faktör izlenme süresidir. Yüklediğiniz video, ne kadar uzun süre izlenirse, içerik o kadar ön planda bulunur. Bu nedenle, video hazırlarken mutlaka ilgi çekici ve merak uyandırıcı özelliklere sahip olmasına özen göstermelisiniz.

İzlenme süresi faktörü ile birlikte, bir diğer unsur abone olma dönüşümü olarak kabul edilir. Kanala abone olan kişi, videonun tamamını izledikten sonra kalana abone oluyorsa, bu durum videonuzu izlemeden veya başında abone olan kişiye kıyasla çok daha büyük bir katkı sağlar. Bu nedenle abone için yapacağınız yönlendirmeleri video sonuna koymanız tavsiye ediliyor.

Sosyal Metrikler

Youtube SEO için önemli bir işaret kabul edilen bir unsur ise sosyal medya paylaşımları olarak kabul ediliyor. Videonuz sosyal medyada ne kadar çok paylaşılmışsa, arama sonuçlarında o kadar yukarıda olacaktır. Bunun için mümkün olduğu kadar ilgi çekici içerikler üretmeye çalışmalısınız.

Video Etkileşimi

                                        

Videonuzda bir konuda bilgi veriyorsanız, o bilginin her zaman geçerli olduğuna emin olmalısınız. Youtube, arama sonuçlarında videoları ön plana çıkarırken favorilenme ve daha sonra izle rakamlarını göz önünde bulundurmakta. Elbette gayet açık şekilde, beğen ve beğenme butonları da Youtube'da SEO'yu etkileyen faktörler olarak düşünülüyor.

Video altından gerçekleştirilen yorumlar etkileşimi en büyük arttıran alandır. Yayınlarınız sonrası açıklama alanında "yorum bırakın" veya "sizin bu konudaki yorumlarınız nelerdir" benzeri kullanıcıları yorum yapmaya teşvik edici cümlelerin etkileşimin artmasında iyi bir rol oynar. Statik kalıplar yerine daha dikkat çekici cümleler kullanabilirsiniz.

Etiketler

Etiketler eskisi kadar önem değil. Buna rağmen hala arama sonuçlarında fark oluşturduğunu söyleyebiliriz. Youtube Seo çalışmalarında yapılan en büyük hata etiketlerin yanlış kullanımı. Youtube etiketlerinizi videonuzun içeriğini anlamaya yardımcı olmak için kullanır. Bu nedenle etiket kullanımını aşırı yapmanız etkili bir ayrıştırıcı değildir. Eğer videonun ne olduğunu tam olarak sunamıyorsanız sıralamalarda yer almamanızda olası. Bu nedenle:

1. İlk etiketiniz anahtar kelimeniz olmalı.
2. Anahtar kelimelerinizin alternatif kelimeleri ile alakalı 2 - 3 adet etiket oluşturun.
3. Etiketlerinizde geniş terimler barındırın. Youtube'un videolarınızın konusunu ve sektörünü anlamaya yardımcı olarak, daha fazla bilgi sağlamış olursunuz.
                                                                  

Parantez Kullanımı

Youtube'da yer alan "Trendler" alanını incelediğinizde birçok video isminde yer alan bir ayrıntı göreceksiniz. Video başlığına parantez eklemek, tıkla oranınızı arttırmanın en kolay yöntemlerinden biridir. Yabancı kaynakların bu konuda yaptığı araştırmalar parantez kullanmanın tıklama oranını %38'e kadar arttırabildiğini gösteriyor.

Tıklama Oranını Arttırın

Video aramalarında kullanıcıların ilk olarak ilgisini "resim" çeker ve tıklama arttırma oranında başlıktan daha değerlidir. Sıradan ve kullanıcıların ilgisini çekmeyen, video konseptine uygun olmayan bir küçük görsel kullanımı, videolarınızı birçok kişinin görmezden gelmesine yol açar.

En iyi sonuçları elde etmek için "özel küçük resim" kullanın ve o resimde metin kullanmayı düşünün.

Dikkat edilecekler:

1. Resimlerde başlıkları eğlenceli grafiklerle özelleştirin.
2. Küçük resmin temelini video'dan bir çerçeve kullanmak zorunda değilsiniz, bu nedenle çekim yaparken ufak boyutlara uygun görseller oluşturun.
3. Dikkat çekici olun
4. İyi aydınlatılmış olduğundan emin olun.

Yapılmaması Gerekenler:

1. Büyük logo kullanımı
2. Birbiri ile uyumsuz renkler kullanmak
3. Tüm fotoğrafı metin olarak oluşturmak

İlgili videolar

Youtube SEO çalışmaları, Youtube.com arama sonuçlarında üst konumlarda bulunma ihtimalinizi arttırır. Yukarıda belirtilen kriterler "sıralama" bazlı belirtilmesine rağmen, "Önerilen Video" alanında çıkmak başka videolar üzerinden etkileşim almanızı sağlar. Yayının popüler bir video sonrası öneriler kısmında çıkması video izlenme sayısına ve kanal abone artışında yüksek etkileşim sağlar.

                                                     

Bu alanda yer almanın en hızlı yolu, ilgili videonun kullandığı etiketleri kullanmaktır. YouTube, etiketlerinizin bir kısmının popüler bir videodaki etiketlerle eşleştiğini gördüğünde, videonuzun aynı konuyla ilgili olduğunu anlayacaklar. Bu da videonuzun önerilen bir video olarak derecelendirileceği anlamına gelir.

Youtube'da SEO açısından dikkat etmeniz gereken pek çok unsur olsa da, hepsinin ortak noktası kullanıcı deneyimi. Kullanıcılara ne kadar iyi içerik sağlarsanız ve videolarınız ne kadar ilgi çekici olursa, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. SEO çalışmalarından öte, videonuzu izleyen ve kanala abone olan kişilere iyi içerik üretmek için çalışmanız  her zaman tavsiye edilmekte. Kullanıcı içeriğinizi beğendiği sürece, arama motorlarındaki ve Youtube'daki sıralamalarınız da paralel olarak yükselecektir.

Tuğçe
19 Haziran 2020
Önceki Blog Google Search Console Dizin Kapsamı Kılavuzu
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.