Yinelenen İçerik Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Yinelenen ve diğer adı ile kopya içerik olarak adlandırdığımız durum internet üzerinde birden fazla yer alan içeriklere verilen isimdir. Sayfalarınızda yer alan içerikleri aradığınızda birden fazla sonuç çıkıyorsa bu durum yinelenen içeriklerinizin bulunduğu anlamına gelir.

Yinelenen içerik algoritmaların dikkat ettiği ve çoğunlukla arama sonuçlarına etki eden faktörlerden birisidir.

Yinelenen İçerik ne tür sorunlara yol açar?

Yinelenen içerik varsa, siteniz sıralamalar ve trafik kayıpları yaşayabilir. Bu kayıplar genellikle iki ana sorundan kaynaklanır:
Aynı içeriğe sahip sayfaları arama motorları nadiren birlikte gösterir. Yinelenen içeriğe sahip sayfalarınız arasında algoritma bir tercih gerçekleştirerek en iyi sonucu içeren sayfayı öne çıkartır.

Tüm içerikleri birbirinden bağımsız ve özgün sayfalara sahip olan web sitelerinin görünürlüğü sizden daha iyi konumlandırılabilir.

Böyle bir sorunla neden karşılaşılır?Web sitesi yöneticileri genellikle bu tür bir durumu özellikle gerçekleştirilen çalışma sonrasında yaşamaz. Olası sebepler:

URL Parametreleri : Parametrik  URL'lere sahip sayfalarınızda (renk, beden varyasyonları gibi)

Yönlendirmeler : HTTP ve HTTPS sayfalarınızın yönlendirmeleri ve WWW versiyon sorunları

Ürün Açıklamaları : E-Ticaret sitelerinde genellikle karşılaşılan durumdur.

Sorunu Nasıl Düzeltebilirim?

Yinelenen İçerik sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız gerçekleştireceğiniz bazı güncellemeler ile bu durumu aşmanız mümkün.

301 Yönlendirmesi : Yinelenen içerik sayfasının arama sonuçlarında görünmesi gereken hedef URL adresine yönlendirilmesi.

Canonical Kullanımı : Bu etiket ile URL'in bir kopyası gibi muamele görmesi gerektiğini ve arama motorlarının bu sayfaya uyguladığı tüm bağlantıların, içerik metriklerinin ve "sıralama gücü" nin aslında belirtilen URL adresine iletileceğini belirtir. ( Canonical etiketi ile ilgili detaylara http://www.rolibo.com/blog/canonical/ adresinden erişebilirsiniz)

Noindex etiketi kullanımı : Meta etiketleri ile arama motorlarının sayfanızı dizinlere eklememesini fakat takip etmesini belirten düzenlemedir.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.