Yerel SEO: Nedir, Neden Önemlidir, Nasıl Yapılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) arama motorlarının organik sonuçlarda, web sitesinin sıralamalarını daha iyi konumlara ulaştırmak için yapılan teknik çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Yerel SEO ise, bir işletmenin bulunduğu konum ile alakalı ek bilgiler sunmasını ve işletmenin organik aramalarda daha görünür olmasını sağlar.

Yerel aramalardaki varlığınız, yeni iş ve müşteriler kazanmanız için hayati bir durumdur.

Yerel aramalarda iyi sıralamalar için web sitesinde konum ve diğer bilgileri sunmalı, anahtar kelimelerinizi sayfanıza eklemeniz gerekir.
Örneğin "Kadıköy Pizza" hakkında arama yapan bir kullanıcıya işletmenizin görünür olmasını sağlar.

Yerel aramalarda kullanıcılar il, ilçe, posta kodu gibi coğrafi konumunuzu belirleyici aramaları kullanırlar. Google, kullanıcın arama yaptığı coğrafi bölgenin konumunu tespit eder ve "yakında" yer alan en iyi sonuçları sunmayı hedefler.

Yerel Seo Neden Önemlidir?Yerel SEO, bölgesel hizmet şirketler için son derece önemlidir. Su tesisatı bozulan bir ev sahibinin bu konuda destek alacağı tesisatçıyı arama motorlarında arama gerçekleştirerek bulma ihtimali yüksektir ve bu arama sonuçlarında siz yer alıyorsanız, sizi tercih etme olasılığı yüksektir.

*Forbes dergisi tarafından yapılan bir araştırmada, akıllı telefon kullanıcılarının %95'i telefonlarını yerel aramalar yapmak için kullanıyor ve %60'ı ziyaret ile sonuçlanıyor.
*Yine SearchEngineWatch tarafından yapılan bir inceleme mobil kullanıcıların %70'inin cep telefonları ile Google üzerinden gerçekleştirdiği arama sonuçlarında bir işletme ile iletişime geçtiğini söylüyor.

Sadece bu istatistikler bile "Yerel SEO" çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. İnternet kullanımı hayatımızın her yönünde gün geçtikçe artıyor ve bir konuda hizmet almak isteyen kişiler güvenilir bir kaynak olarak Google arama motorunu tercih ediyor. Bu durum her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bulunduğunuz konumda, hizmet sağladığınız ürün ile ilgili potansiyel müşterilerinize görünür olmak, yüksek bir dönüşüm oranına sahip olacağınız anlamına gelir.

Yerel SEO Nasıl Yapılır? Sıralama Faktörleri Nelerdir?Yerel aramalarda işletmenizin yer alması sadece yakın bir konumda bulunmanız ile alakalı değildir. Yerel aramalarda üst konumlarda yer alan web siteleri gerçekleştirdiği çeşitli çalışmalar ile bu konumlara ulaşır.

Herşeyden önce bir Google My Business (GMB) hesabına sahip olmanız gerekiyor.

Google Benim İşletmem (Google My Business) işletmelerin yerel sonuçlarda ki sıralamasını aşağıdaki kriterlere göre belirler:

1. Alaka düzeyi

                                                    

Google algoritması, alaka düzeyini GMB ile belirler ve oluşturduğunuz hesap, kullanıcıların aradıkları ürünle ne kadar alakalı olduğunu tanımasını sağlar.

Hesabını Açarken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Kısımlar:
*Kategori Seçimi: Google, işletmenizin hangi hizmeti sunduğunu seçilen kategoriler aracılığı ile anlar. "Birincil Kategori" seçimini doğru oluşturmak önemlidir. "Ek kategoriler" kısmında sunduğunuz diğer hizmetleri sunmanız ise mümkün.
*İş Tanımı: İş profilinizi oluştururken işletmenizin açıklama alanına 750 kelimeye kadar bilgi sunmanız mümkün. Bu alanın tamamını kullanmaya çalışın ve hizmetleriniz ile alakalı anahtar kelimelerinizi bu alanda kullanın.
*İşletme Bilgileri: Profilinizi oluştururken isim, adres, telefon numarası ve diğer tüm bilgileri eksiksiz ve doğru oluşturduğunuzdan emin olun.

2. Mesafe

                                                           

Google, yerel aramalarda kullanıcıların arama yaptığı lokasyonlara en yakın işletmeleri gösterme eğilimindedir ve bu kriter en önemli sıralama faktörlerinden birisidir.  Web sitenizde konum tabanlı sayfalar oluşturmak alaka düzeyinizi artırabilir.

Bu sayfaları açarken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurun:

*Öncelikle hedef kitlenize uygun ve aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri tespit edin ve bu anahtar kelimeleri kullanın. "Hizmet alanı + şehir adı" yapısını kullanın. Örneğin " Hamburger Dükkanı Etiler" gibi.
*Anahtar kelime odaklı sayfalar oluşturun.
*Bu anahtar kelimeleri sayfa başlığına, içeriğine ve meta açıklamalarına ekleyin.
*Firma adını, bulunduğunuz adresi ve telefon numarasını bu sayfalara ekleyin.
*Sayfanın URL yapısını siteadi.com/istanbul/avukat benzeri yapılarda oluşturmak fayda sağlar.

3. Önem Derecesi
Yerel aramalarda rekabette avantajı yakalayabileceğiniz en önemli faktördür. Önem derecesini artırmak için aşağıdakileri uygulayın:

*Fotoğraflar: GMB profilinizde İç mekan, Dış mekan, Ekip, Kimlik ve benzeri alanların fotoğrafını eklemek potansiyel müşterilerinizin işletmenize daha fazla güven sağlamasına yardımcı olacaktır. Rakiplerinizden daha fazla fotoğraf sunduğunuzdan emin olun.
*Yorumlar: Yorumlar en önemlisi! Hem kullanıcılar hemde Google yorumlara çok değer veriyor. İşletmenizi tercih eden müşterilerinizden sizleri oylamasını ve hakkınızda yorum yapmasını isteyin. Bu hem işletmenizi ilk defa göre kullanıcılar için büyük bir etki oluşturacak hem de konumunuza pozitif katkı sağlayacaktır.
*Sitenize Gelen Bağlantılar: Web sitenize diğer sitelerden gelen bağlantılar, sayfanızın otoritesinin ve arama görünürlüğünün artmasını sağlayan en bilinen kriterler arasında yer alır. Firmanız hakkında diğer web sitelerinden bağlantı kazanın. Bu noktada yerel haber ve içerik sitelerini araştırın.

Örneğin konumunuz Beşiktaş'ta ise Beşiktaş haberleri üzerine bir web sayfasından bağlantı almanız diğer web sitelerine oranla bulunduğunuz konum ile ilgili web sayfası olduğu için daha fazla fayda sağlayacaktır.

6 Adımda Neden Yerel SEO Yaptırmalıyım?1.Müşteriler, Yerel işletmeleri Google aracılığı ile buluyor.
Evet doğru, hem masaüstü hem de mobilde yerel işletmeleri bulmak için kullanıcılar İnterneti tercih ediyor.

*Bilgisayar kullanıcılarının %96'sı yerel arama yapıyor.
*Google üzerinden gerçekleştirilen aramaların %46'sı yereldir.
*Yerel arama yapan müşterilerin %64'ü, yerel işletmeleri bulmak için ya arama motorunu kullanıyor ya da firma rehberlerini tercih ediyor.
*Yerel aramaların %50'si işletmelere telefon araması yapıyor veya adresini ziyaret ediyor.
*Yerel mobil aramaların %78'i mağaza aracılığı ile satın alma işlemi ile sonuçlanıyor.

2. Ürün ve Hizmetleriniz ile En Alakalı Müşterilere Görünür Olursunuz!
Yerel arama kullanıcıları iki sebeple arama gerçekleştirir. İlki, belirli bir işletmeyi bulmak ikincisi ise herhangi bir ürün veya hizmet sağlayan firmayı bulmaktır. Birçok kullanıcı arama yaparken belirli bir işletmenin adını yazarken bir kısmı ise henüz aradığı ürünü hangi işletmeden alacağına karar vermeyenlerdir. Yerel SEO, işletmenizi daha iyi görünür kılar ve yerel müşterilerinize kendinize sunmanıza olanak tanır. Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için en iyi yoldur!

3. Mobil büyüyor!
Kullanıcılar gün geçtikçe hareket halindeyken en iyi yerel işletmeyi bulmak için mobil cihazlarını kullanıyor. Yerel SEO, potansiyel müşterilerinize hem masaüstü hem de mobil üzerinden görünür olmanızı sağlar.

4.Yüksek yatırım getirisi
Geleneksel reklam pazarlamasından farklı olarak Yerel SEO çalışmasını çok daha az maliyetler ile gerçekleştirmek mümkün. Gazete, broşür, e-posta gibi geleneksel pazarlamanın aksine Yerel SEO, sadece potansiyel müşterilerinize görünmenizi sağlar. Bu durum uygun maliyetler ile daha verimli bir çalışma sağlar.

5. İşletmelerin sadece %44'ü Google My Business kullanıyor
GMB ücretsiz ve hesap açmak son derece kolay! GMB hesabına sahip olduğunuzda yerel aramalarda konumunuz önemli ölçüde artar. Birçok yerel işletme hala Dijital Pazarlama konusunda herhangi bir çalışma gerçekleştirmiyor ve önemine inanmıyor. Rakiplerinizden önce başlamak rekabette size büyük avantaj sağlayacaktır.

6. Kullanıcılar online yorumlara ve İnternete güveniyor
Yerel işletmeniz hakkında yapılan olumlu yorumlar kullanıcılar için son derece önemli. Yorumlar kullanıcılar tarafından güvenilir bulunuyor ve iyi yoruma sahip işletmeler tercih ediliyor. İşletmeniz arama sonuçlarında yer almıyorsa potansiyel müşterilerinizi kaçırıyorsunuz demektir.

Rolibo Yerel SEO HizmetiYukarıda belirtilen teknikler Yerel SEO için başlangıç niteliğinde kısa bir listeyi kapsar. Yerel aramalarda görünmek için yapılması gereken çok çalışma var ve bu çalışmaların belirli bir strateji üzerinden oluşturulması son derece önemli.

Rolibo, Yerel SEO çalışması yaptırmak isteyen işletmeler için sunduğu hizmet ile, yerel aramalarda ilk konumlarda yer almanızı sağlıyor ve işletmenizin daha görünür kılmasını sağlıyor.

Rolibo SEO Hizmeti hakkında detaylı bilgi ve paketler için https://www.rolibo.com/seo-hizmeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.