Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Doğru şekilde yapılmış bir Schema yapılandırması, internet sitenizin arama motorlarından elde ettiği tıklamaları ciddi oranda artırabilir. Rich snippet olarak da bilinen bu yapılandırmalar, aramalar esnasında kullanıcılara daha fazla bilgi vererek internet sitenizin elde ettiği etkileşimleri artırır.

Schema.org tarafından kodlanan ve web sitelerine farklı taglar ile entegre edilebilen bu parçacıklara Google üzerinde listelenen sitelerin yalnızca %30’u sahip. 

Yapısal Veri Nedir?En basit tanımıyla arama motorlarının internet siteleri hakkında daha net sonuçlar sunabilmesi için zengin kod parçalarıdır.
Schema.org tarafından sunulan ve neredeyse tüm arama motorları tarafından kabul görülen bu kodlar internet sitenize entegre edildikten sonra Google tarafından tespit edilerek arama sonuçlarında yer almaya başlar.

Schema, internet sitenizde yer alan dataların “ne olduğunu” net bir biçimde arama motorlarına anlatmaya yarar. Doğru şekilde etiketlenen datalar arama motorlarının gözünde rastgele kelime grupları olmaktan çıkarak anlamlı bir bütün oluşturur. Bu bütün ise arama sonuçlarında kullanıcılara net biçimde sunulur ve daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlar.

Yapısal Veriler Ne İşe Yarar?

Schema kodları tamamen daha iyi bir kullanıcı deneyimi için tasarlanmıştır. Arama motorlarında kullanıcıların çok daha iyi sonuçlar elde
edebilmesini sağlar. 


İnternet sitenizin sahip olduğu Schema kodları kullanıcıların içeriklerinize daha net ve kolay ulaşmasını sağlar. Kodların doğru şekilde ayarlanması halinde tıklamalarınız ve dönüşümleriniz artar.


Yapısal verilerin en yaygın olarak kullanılan türleri;

  • Makaleler
  • Yerel işletmeler
  • Restoran bilgileri
  • TV şovları, bölümleri ve puanlar
  • Kitap incelemeleri
  • Filmler
  • Yazılım puanlamaları
  • Etkinlikler
  • Ürünler

Bu içerik türleri dışında yüzlerce farklı konuda Schema kodu bulunmakta. Bu kodları sitenize entegre ederek hem kullanıcıları hem de arama motorlarını memnun edebilirsiniz.

Structured Datalar Nasıl Kullanılır?

Sitenizde yer alan Schema kodlarını öncelikle Google’a tanıtmanız gerekmektedir. Bunun için “Structured Data Markup Helper” aracınız kullanmanız gerekli. Araca tıklayarak ulaşacağınız menüden, ilk olarak hangi kategoride Schema eklemek istediğinizi seçmeniz gerekli. Seçiminizi yaptıktan sonra sayfa URLsini girerek ikinci adıma geçiliyor.

Her Schema markup kendine özgü gereksinimlere ihtiyaç duyar. Sonraki adımda içeriğinizde yer alan Schema bilgilerini Google’a girmeniz gerekli. Örneğin, “Article” yani makale datası için yazar, isim, yayınlanma tarihi gibi birden fazla bilginin girilmesi gerekmektedir.


Bu adımda data aracı ile seçiminizi yaparak JSON kodu oluşturmanız gerekiyor. Oluşturacağınız kod için gereken kısımları doldurduktan sonra kodunuzu sitenizdeki sayfaya ekledikten sonra doğrulama yapmanız yeterli.

Wordpress ve benzeri platformlarda Schema kodları için eklentiler mevcut. Eğer bu tarz bir yazılım kullanıyorsanız sitenize bu kodları otomatik olarak kolayca entegre edebilirsiniz.

Schema kodlarını doğru şekilde ayarladıktan sonra arama motorlarında zengin arama sonuçlarının ortaya çıkabilmesi için bir süre beklemeniz gerekiyor. Google botları bu kodları sitenizde tespit ettikten sonra arama sonuçlarına yansıtıyor.

Yapısal Veriler Sitenize Ne Katar?

Schema kodları sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü ile doğrudan bağlantılıdır. Zengin bir görünüm sağlaması sayesinde arama motorlarında daha yüksek tıklama elde etmenizi sağlar. 

Tamamen kullanıcılar için tasarlanmış bir sistem olması sayesinde ziyaretçi deneyimine katkı sağlayan Schema ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz. Google üzerinde, kullanıcıların doğrudan aradıkları şeyi elde edebilmelerini sağlaması ile Schema oldukça önemli bir sıralama faktörü haline geliyor.

Schema kodları her internet sitesinde, mümkün olan her yerde kullanılmalıdır. Bu sayede hem çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir hem de arama sonuçlarında sıralamalarınızı daha iyi yerlere taşıyabilirsiniz. Schema, sadece sıralamalarda değil aynı zamanda müşteri geri dönüşümlerinde de firmanıza katkı sağlayacaktır.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.