Wordpress SEO Kontrol Listesi

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Wordpress dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden birisidir. Blog sistemi dediğimize bakmayın, içerik sitelerinden e-ticarete kadar tüm işletmeler için web sayfasını oluşturabilecek bir yapı içeriyor.

                                                   

Wordpress SEO konusunda da oldukça gelişmiş bir sistem ve ülkemizde de en çok tercih edilen hazır yazılımlardan birisi.

Wordpress alt yapısını tercih eden web sayfası sahipleri için SEO çalışmalarında faydalanabileceği bir Seo kontrol listesi oluşturduk. Aşağıda yer alan işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirerek web sayfanızın organik görünürlüğünü daha üst noktalara taşıyabilirsiniz.

Wordpress Siteler için SEO Kontrol Listesi

1 – WWW Yönlendirmeleri

Web sitenizi kurduğunuzda ilk yapmanız gereken www yönlendirmelerinin kontrolünü sağlamaktır. Bu uzantı SEO açısından herhangi bir etki oluşturmaz, bu nedenle sitenizi www versiyon olmadan kullanmanız mümkün. Buna rağmen birçok web sitesi hala arama sonuçlarına baktığınızda www ile başlıyor.

Bunun nedeni ise günümüze kadar www'nun bir standart olması ve site sahiplerinin ilk yapıda bunu tercih etmesi ve sonraki süreçlerde bu değişimin olumsuz yansımalarını yaşamak istememesi. Eski markalar bu nedenle bu yapıdan vazgeçmiyor. Bu noktada tercih size kalıyor, tercihinizi belirlerken url adreslerinizin ne kadar uzun olacağını hesaba katmanızda fayda var.

Burada en kritik nokta kullanmadığınız sürümün diğer sürüme doğru bir şekilde yönlendirilmesidir.

                 

Yukarıda Search Console'da "Site Ayarları" segmesinin ekran görüntüsü yer alıyor. Bu alan aracılığı ile Google'da www veya www olmayan olarak görünecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Yoast SEO benzeri WordPress Seo eklentisi çalıştırıyorsanız, bu seçeneği ayarlamanızı öneririz.

2 – Wordpress SEO Eklentisi Kullanın

Wordpress içerisinde SEO adına birçok gelişmiş eklenti barındırıyor. Bu eklentiler sizin için SEO konusunda neredeyse tüm düzenlemeleri otomatik olarak yapılandırıyor.

                                                                                                

Wordpress SEO eklentileri arasında bizim tercihimiz “Yoast SEO” eklentisi.

Yoast SEO eklentisi; içerik yazarken Seo açısından size belirli maddeleri belirterek daha iyi içerik yazmanıza yardımcı olmanın yanı sıra tek tık ile Sitemap, Robots.txt dosyalarınızı oluşturmanıza imkan sağlıyor.

Dünyada 1+ milyon etkin kullanıcının tercih ettiği Yoast SEO eklentisi yazımızın ilerleyen kısımlarında bize çeşitli teknik konularda yardımcı olacak.

3 – URL Adreslerinizi Seo Uyumlu Hale Getirin

Wordpress alt yapısını ilk kurduğunuzda alt sayfalarınızın URL adresleri standart olarak bazı karmaşık rakamlar ile birlikte gelir.

Örnek : https://www.rolibo.com/blog/2016/11/03/merhaba-dunya/

Arama motorları sayfalarınızın url adresinin sayfa içeriği ile uyumlu olmasına çok dikkat eder. Bu nedenle sitenizi yayına alırken doğru yapıyı tercih etmek çok önemlidir. İleride url adreslerinizi değiştirmeye karar verirseniz, birçok yönlendirme işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Aşağıda yer alan yapıyı tercih ettiğinizde; yazılarınız siteadi.com/yazi-basligi olarak oluşturularak seo açısından uyumlu bir yapıda olur. Tabi ki siz farklı url yapılarını tercih edebilirsiniz ama en yaygın tercihin bu yönde olduğunu da belirtelim.

                            

Yeni URL Adresine Geçiş: Eski url adreslerinizi değiştirmeye karar verdiğinizde arama motorlarına bu url adreslerinin yeni versiyonlarını belirtmeniz gerekir, aksi taktirde sayfalarınızın otorite değerlerini aktaramaz ve sıralamalarda kayıp yaşarsınız.

Eski url adreslerinizi 301 Redirect (Kalıcı Yönlendirme) ile yeni adreslerine yönlendirmelisiniz. İlgili yönlendirme işlemini .htaccess veya hazır bir eklenti üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

4 – Öncelikli Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Sayfalarınızın odak anahtar kelimelerini arama motorlarına doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Anahtar Kelime önceliğinizi doğru bir şekilde aktardığınızda ilgili arama terimlerinde daha üst konumlarda yer alma ihtimaliniz bulunur. İçeriklerinizde ve sayfalarınızda anahtar kelimeleri kullanmanız önemlidir fakat web sayfanızın kullanıcılar için oluşturulduğunu gözardı etmemelisiniz.

Anahtar kelime odaklı ve bilgi sunmayan içerikler hem kullanıcılar hemde arama motorları tarafından hoş karşılanmaz. Yeni bir sayfa oluşturduğunuzda “Yoast Seo” eklentisi ile paneliniz de seo açısından ne tür düzenlemeler yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

                                 

5 – Doğru Başlık Seçimi

Sayfa başlıklarınız arama sonuçlarında görünmek istediğiniz anahtar kelimeyi içermelidir. Arama sonuçlarında başlıklarınız 600 Piksel uzunluğunda görünür. Daha uzun bir başlık kullandığınız taktirde tam olarak görünmez ve bu Seo uyumlu yapıdan biraz daha uzaklaşmanıza yol açar.

                     

Sayfa başlıklarını doğru yapmanız sadece daha iyi konumlar değil, daha iyi tıklanma oranı da sağlar. Bu nedenle Meta Title alanında kullanıcıların ilgisini çekebilecek, anahtar kelime odaklı ve belirli genişliği geçmeyecek bir şekilde en optimum yapı kurgulanmalıdır.

Doğru başlık seçiminin sitenizin tıklanma oranını %20’ye kadar arttırabileceğini ayrıca not olarak düşebiliriz.

Başlıkların eskisi kadar önemli olmadığı düşünülse de doğru bir kurgu ile organik arama performansınıza artı sağlar.

6 – Meta Description

Meta açıklamalarının sıralamalar üzerinde somut bir etkisi yoktur. Meta açıklamaları tıklanma oranınızı etkiler. Sayfanızı anlatan ve ziyaret etmeye teşvik edebilecek meta açıklamaları daha fazla etkileşim almanızı sağlar. Meta açıklamaları kısa süre önce 156 piksel uzunluğunda bulunuyordu, son yapılan güncelleme ile 300 piksele kadar çıkabiliyor.

                        

Tüm sayfalarınıza diğer sayfalardan bağımsız Meta Description oluşturmalısınız.

Son olarak; Arama sorgusu meta description kısmında bulunduğunda kalın olarak görünür ve bu kullanıcılar açısından daha ilgi çekici olmasını sağlar, bu nedenleanahtar kelimelerinizi bu alan içerisinde geçirmeyi unutmayın.

7 – Heading Etiketleri

                                          

Sayfalarınızda yer alan anahtar kelimelerin önceliğini arama motorlarına "Heading" etiketleri ile iletiriz. Heading etiketleri H1, H2, H3, H4 ve benzeri şekilde devam etmektedir.

H1 etiketi odak anahtar kelimenizi içermelidir ve 1 tane olmalıdır. Diğer etiketler ise birden fazla defa kullanılabilir. Ana başlık için H1 etiketi, alt başlıklar için ise H2, H3 etiketlerini tercih edin.

8 – Yüksek Kaliteli İçerikler Oluşturun

SEO'da en önemli konulardan birisi "içerik"tir. Arama motorları ve ziyaretçiler yüksek kaliteli içeriğe sahip olmanızı ister. Google istatistiklerinde üst sıralamalarda yer alan sitelerin içerik uzunluğunun diğerlerine oranla çok daha fazla olduğu görülmektedir.

                              

İçerikleriniz kullanıcı odaklı ve SEO uyumlu bir şekilde yayınlanmalıdır. Makalenizi okuyan kullanıcılara aradığınızı sunamadığınızda sayfanızı terk ederler ve bu durum istediğimiz en son şeydir.

Yüksek kaliteli içerik pazarlaması ve seo süreçleri ile ilgili daha detaylı bilgi için İçerik Pazarlaması ve Seo başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

9- Kısa URL Adresleri Tercih Edin

Temiz ve düzgün yapılandırılmış url adresleri arama motorlarının önem verdiği faktörler arasında yer alır. Arama sonuçlarında anlaşılır ve anahtar kelime odaklı bir yapı kullanıcıların tıklama olasılığını da yüksek oranda arttırmaktadır.

Örnek: Google üzerinde "Masaüstü Bilgisayar" araması yaptığınız ve aşağıda yer alan iki url adresini gördünüz.

  • siteadi.com/kategori/elektronik/bilgisayar/masaustu-bilgisayar
  • siteadi.com/masaustu-bilgisayar

Hangisine tıklarsınız?

URL adreslerinizi mümkün olduğunca kısa tutmak etkili bir rekabet avantajı sağlar. Bilmeniz gereken ise WordPress'in sizin için otomatik olarak başlığa dayalı bir URL oluşturmasıdır.

Bu yazı başlığı eğer "Wordpress Siteler için SEO Kontrol Listesi" olsaydı URL adresimiz rolibo.com/blog/wordpress-siteler-icin-seo-kontrol-istesi olacaktı ve bu bahsettiğimiz gibi oldukça uzun bir url.

Aşağıda yer alan kısımda kendiniz istediğiniz url adresini kullanabilirsiniz.

                         

WordPress'deki her bir url adresinin benzersiz olması gerekir. Aynı url adresine sahip iki yayınınız veya sayfanız olamaz.

10 – Bağlantı çıkışlarınızı kontrol edin

Site içerisinden başka sitelere gerçekleştirdiğiniz bağlantılar iki bağlantı yapısı üzerinden sağlanır. "Nofollow" ve "Dofollow" adını verdiğimiz bu bağlantıların temel farklılıkları;

Dofollow Bağlantılar

Wordpress sayfanız üzerinden varsayılan bağlantı çıkışları "dofollow" olarak algılanır ve bu bağlantılar ile Google ilgili siteyi tarayarak siteye referans olduğunuzu düşünür. Bu bağlantı çıkışı verdiğiniz sitenin arama sonuçlarındaki sıralamalarını olumlu yönde etkiler.

Nofollow Bağlantılar

Nofollow bağlantı çıkışı "nofollow" etiketi içeren bir bağlantı türüdür.

                                                                      

<a href="https://www.rolibo.com" rel="nofollow">Rolibo</a>

Yukarıda örnekte yer alan bir bağlantı çıkışı gerçekleştirdiğinizde, arama motorlarına bu bağlantı çıkışına referans olmadığınızı ve önemsiz olarak algılamasını sağlarsınız. Bununla birlikte nofollow bağlantılar tam anlamıyla faydasız diyemeyiz. Bu konu ile ilgili ayrıca bir makale yazacağız :)

11 – İç Bağlantı Çıkışları

İç bağlantılar sitenizdeki bir sayfa üzerinden diğer sayfalara verdiğiniz bağlantılara verilen isimdir. Daha önce yazdığınız veya benzer konuda kullanıcıların okuması gerektiğine inandığınız sayfalar için iç bağlantılarını kullanabilirsiniz.

                               

İç bağlantılar;

  • Kullanıcıların web sitenizde dolaşmalarına ve sitenizdeki zamanı arttırmalarına,
  • Bazı sayfalarınızı daha öne çıkarmanızı, öncelikli sayfalarınızı belirtmenize yardımcı olurlar.

Bu bağlantılar dofollow oldukları için, kendi web sitenizin diğer sayfalarının otorite kazanmasına fayda sağlar.

Bu makale içerisinde bazı konu başlıklarında daha önce detaylı bilgi sunduğumuz sayfalara iç bağlantı çıkışları sağladık, bunları kontrol edebilirsiniz.

12 – Sitemap oluşturun

Site haritaları; sitenizin hiyerarşisini belirtmenize, sayfalarınızın daha sağlıklı tanımasına yardımcı olur.

Site haritası kullanmasanızda arama motorları sitenizi tarayabilir ama site haritası ile sayfalarınızın önceliklerini belirtirsiniz. Arama motorları sitemap ile sayfalarınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olur. Bu nedenle site haritasını kullanmanız her zaman sizin açınızdan oldukça faydalıdır.

Yoast Seo eklentisi ile site haritasını aşağıda yer alan görselde olduğu gibi tek tıkla oluşturabilirsiniz.

                        

Oluşturduğunuz sitemap dosyasını Google Search Console üzerinden eklemeyi unutmayın!

13 – Geri Bağlantılar

Geri bağlantılar "Bağlantı Çıkışları" alanında belirtildiği gibi Google tarafından en önem verilen kriterlerden birisidir. Benzer bilgiler içeren sitelerden geri bağlantıya sahip olmanız sitenizi arama motorlarında daha görünür kılar. Site otoritesi yüksek bir sayfadan gelen bağlantılar ise rekabette avantaj sağlar.

                                  

İlk sıralamalarda yer alan sitelerin bağlantı profili diğer sayfalara oranla daha güçlüdür genellikle. Geri bağlantılar şuan hala geçerli olan önemli bir sıralama faktörüdür. Bunun yanı sıra sitenize gelen bağlantıların sayısından ziyade farklı sayfa sayısını ölçümleyin.

Örnek olarak 1000 alt sayfaya sahip bir sitenin tüm sayfalarından bağlantı almanızın yerine 10 adet farklı sayfadan bağlantıya sahip olmanız daha değerlidir. Bunun dışında sitenize gelen bağlantıları kontrol etmeniz size zararı olabilecek bağlantıları görmenizi ve zarar sağlamaması için engellemenizi sağlar.

ahrefs.com, bu alanda oldukça gelişmiş bir araç olması nedeni ile backlink süreçleriniz için tercih edilebilir.

14 – HTTPS Kullanın

                             

HTTPS artık resmi bir sıralama faktörü.

Ne kadar etki ettiğini bilmek mümkün değil ama rakipleriniz ile olan rekabette avantaj elde edebilmeniz için doğru bir tercih olacaktır. Chrome tarayıcısının yeni sürümünde https olmayan sitelerin "Güvenilir değil" uyarısı ile karşılaşması ise kullanıcı deneyimi açısından başlı başına bir sorun. Bu nedenle ne tür bir siteye sahip olursanız olun https yapısını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

15 – Sosyal Medya Kodları

Sitenizde yer alan bir içerik Facebook ve Twitter'da paylaşıldığında kullanıcıların göreceği öne çıkan görselin nasıl çıktığını biliyor musunuz? Sosyal medya etkileşiminizi doğru bir şekilde yapılandırmanız için yine "Yoast SEO" eklentisinden faydalanabiliriz.

"Sosyal" başlığı altından sosyal medya hesaplarınızı tanımlamanız ve çeşitli düzenlemeleri gerçekleştirmeniz mümkün.

                      

16- Evergreen İçerik oluşturun

                                         

Öncelikle Evergreen içeriğin ne olduğundan bahsedelim.

Evergreen; her zaman geçerliliğini koruyan ve kalıcı içeriktir. Yazdığınız makaleyi belirli süreçlerde geliştirerek sürdürülebilir bir içerik sunarsınız. Ürün inceleme videosu, listeler ve en iyi başlıklı makaleler sürekli geliştirilebilir bir yapıda olur. Bunlar Evergreen içeriğin tanımına girer. Bir konu hakkında çıkan haber ise sürekli olarak güncellenemez bu nedenle Evergreen içerik diyemeyiz.

Evergreen içeriğin her zaman aranması ve geçici terimler içeren başlıklar olmaması nedeni ile uzun süreli olarak doğal trafik sayısında artışa yardımı dokunur.

17 – Negatif SEO

Bu kavram web sayfanıza olumsuz etki edebilecek bağlantılara verilen isimdir. "Geri Bağlantılar" başlığında belirttiğimiz gibi sitenize gelen backlinkler önemli bir sıralama faktörüdür. Bununla birlikte web sayfanızı sıralamalardan düşürmek için ters mühendislik uygulanarak zararlı sayfalardan sitenize bağlantılar gelebilir.

                                                                  

Bu durumu kontrol etmediğinizde sıralamalarınızda büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sitenize gelen bağlantıları sürekli kontrol etmelisiniz. Google bu duruma karşı bir önlem alarak uzun bir süre önce "URL Reddetme" aracını yayına aldı. Bu araç ile sitenize gelen bağlantıların arama motorları tarafından önemsiz sayılmasını sağlayıp bu durumun önüne geçebilirsiniz.

18 – Sayfa Hızınızı Optimize Edin

Site hızının sıralamalara etkisi çok fazla. Kullanıcılar site hızını düşündüğünüzden daha fazla önemsiyor. 

*Yükleme süresi 4 saniye üzeri sitelerde her 4 ziyaretçiden 1'i site açılmadan sayfanızı terk ediyor.
*Kullanıcıların yüzde 46'sı kötü performans gösteren web sitelerini ziyaret etmiyor.
*Mobil siteye erişen kullanıcıların yüzde 74'ü, 5 saniye üzeri yüklenmesi süresi içeren sayfalardan ayrılıyor.
*Sayfa yükleme süresinin her bir saniyede bir gecikmesi, Amazon kadar büyük çevrim içi tüccarlar için yıllık 1,6 milyar dolarlık kayıp oluşturabilir.

Site hızınızı arttırmak için kullanabileceğiniz eklentiler; WP Fastest CacheW3 Total Cache

19 – Kırık Bağlantılarınızı Kontrol Edin

Kırık bağlantılar SEO açısından size olumsuz bir durum oluşturur. WordPress sitenizdeki kırık bağlantıların önüne geçmenin birkaç yolu bulunuyor. Şuan okuduğunuz makale içerisinde yer alan bağlantı çıkışlarına tıkladığınızda ilgili sayfaya erişemezseniz bu durumundan rahatsız olursunuz, bu kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmaya çalışan algoritmalar bu duruma önem veriyor.

Google Search Console üzerinden kontrol sağlayabilirsiniz. Tarama bölümünün altındaki "Tarama Hataları" nı tıkladığınızda bulunmayan ve 404 hatası veren sayfaları görebilirsiniz. Daha sonra her hatayı tıklayıp kırık bağlantının nereden geldiğini inceleyebilirsiniz. Bu çalışma içinde Wordpress eklentileri bulunuyor, hazır eklentiler ile kırık bağlantılarınızı görebilirsiniz.

20 – Mobil uyumluluk

                                            

Google kısa bir süre önce yayına aldığı mobil ilk indeksleme ile, sitenizin mobil versiyonunu inceleyerek sayfaları derecelendiriyor. Bu algoritma ile mobil artık her zamankinden daha önemli oldu. Henüz mobil uyumlu bir siteniz yoksa, yapacağınız her şeyi bırakın ve ilk olarak sayfanızı mobil uyumlu hale getirin!

Mobil Uyumluluk ile ilgili daha önceki süreçlerde yayınladığımız Rekabette Avantajı Yakalayın : Mobil Optimizasyona Giriş makalesinde tüm merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz.

Özet olarak...

Gördüğünüz gibi, WordPress sitenizi yayınlarken göz önüne almanız gereken bir çok site içi ve site dışı WordPress SEO faktörü bulunuyor. Yukarıda yer alan başlıklarda bunların bir kısmını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Yukarıdaki kontrol listesi ve ipuçlarının sitenizin SEO süreçlerine yardımcı olmasını diliyoruz.

Wordpress SEO çalışmaları ile ilgili merak ettiğiniz diğer teknik başlıklar için bu yazı altından bize soru sorabilirsiniz.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.