Soft 404 Hatası Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Standard bir 404 hatasının internet sitelerinin sıralamalarında ne kadar olumsuz etkiler yarattığı artık herkes tarafından bilinen bir durum. Ancak, tam olarak 404 hatası olarak tanımlanmayan fakat sıralamalara olumsuz etki ederek sitelerin gerilemesine neden olan “soft 404 hatası” oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. 

Soft 404 Hatası Nedir? 

Soft 404 hatası da tıpkı standart bir “sayfa bulunamadı” hatası gibi kabul edilen, arama motorlarının ve kullanıcıların hedefledikleri sayfaya ulaşamaması durumuna verilen isimdir. 

Bu hatanın standart bir 404 hatasından farkı, kullanıcıların hata koduyla değil alakasız bir sayfa veya “sayfa bulunamadı”, “bunu mu demek istediniz?” gibi içeriklerle karşılaşmasıdır. Kullanıcı ve arama motorları hedefledikleri sayfa yerine alakasız bir yere yönlendirildikleri için bu hata ile karşılaşılmaktadır.


Google mühendisleri tarafından yapılan tanımlamada bu hata şu şekilde açıklanmakta; “Bu durum tasmasında “köpek” yazan bir zürafaya benziyor. Bir zürafanın tasmasında köpek yazıyor olması onun köpek olduğu anlamına gelmez. Benzer şekilde, bir sayfada “404” yazıyor olması, o sayfanın 404 hata koduyla dönüş yaptığını ifade etmeyebilir.”

Soft 404 Hatası Nasıl Oluşur?

Soft 404 hatası çoğu zaman silinen bir sayfanın ana sayfaya veya internet sitenizin temasında bulunan “sayfa bulunamadı” alanına yönlendirilmesi ile oluşur. Gözden kaçırılması oldukça kolay olan bu hatalar sıralamalar üzerinde etki sahibidir. 

Tüm diğer hatalarda olduğu gibi bu hatanın da oluşmasına pek çok durum neden olabilmektedir. Kimi zaman yalnızca bir sayfanın silinmesiyle kimi zaman ise teknik hatalar nedeniyle soft 404 problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Soft 404 Hatası Sıralamalara Nasıl Etki Eder?Soft 404 hatasının arama motorlarında sıralamalarınızı düşürmesi, Google tarafından her site için belirlenen “arama bütçesi” kavramı ile alakalıdır. Arama bütçesi, Google botlarının ne sıklıkla ve hangi hızda sayfalarınızı tarayacağının ve sayfalarınızın Google tarafından belirlenen “tarama isteği” ile hesaplanır. Tarama isteği, sayfanızın ne kadar popüler olduğu, kaç ziyaretçi çektiği ve güncel olup olmadığına göre değişkenlik gösterir.

Google botlarının internet sitenize giriş yaptıkları anda alakasız veya soft 404 hatasına sahip bir sayfa ile karşılaşmaları, siteniz için ayrılmış olan bu kotanın tükenmesine neden olacaktır. Bu durum hem Google tarafından indexlenme hızınızı düşürecek hem de arama motorlarında sıralamanızın gerilemesine neden olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, sitenizin arama motorları gözündeki genel sağlık durumunu etkileyen soft 404 hataları önemli sayfalarınızın performansında da düşüşlere neden olabilir.

Soft 404 Hatası Nasıl Çözülür?

Soft 404 hatasının çözümü için öncelikle sayfaların doğru şekilde analiz edilmesi gerekli. Kontroller sırasında herhangi bir hata göstermeyen, “200” kodu ile dönüş yapan sayfalarda alakasız içeriklerin veya temanızın “sayfa bulunamadı” alanlarının olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer sayfada herhangi bir hata kodu bulunmuyor ancak alakasız içerik görülüyorsa “Soft 404” hatası mevcut demektir.


Bu hatayı çözmek için iki ayrı alternatifiniz bulunuyor:

  • Alakalı sayfaları yayına alın: Silinen sayfayı tekrar yayına alma imkanınız bulunuyorsa veya bu sayfayı alakalı içerikler ile destekleyerek kullanıcıya istediği bilgiyi sunabiliyorsanız bu yöntemi tercih etmeniz SEO açısından daha avantajlı olacaktır.
  • Soft 404 hatası veren sayfaları 301 veya 302 yönlendirmesi ile yönlendirin: Eğer sayfanız tamamen silindiyse ve geri getirmeyi planlamıyorsanız ilgili sayfayı “301” yönlendirmesi yoluyla, kalıcı olarak “404 hata kodu” sayfanıza yönlendirmelisiniz. Eğer bu sayfa geçici olarak kullanılamıyorsa veya yakın zamanda söz konusu içeriği tamamlamayı planlıyorsanız “302” koduyla yönlendirme yaparak soft 404 hatasını çözebilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra sitenizin genel sağlık durumu düzelecek ve sıralamalarınızda olumlu etkiler görülecektir.
Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.