Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

İnternet sitelerinin arama motorlarında istenen sıralamalara ulaşabilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok faktör bulunuyor. Kullanıcı deneyimini her geçen gün daha ön plana çıkaran Google, internet sitelerinin açılış hızını da artık bir sıralama faktörü olarak belirlemiş durumda. 

Sitelerin yavaş açılması hem kullanıcı deneyimini olumsuz etkilerken hem de Google’ın gözünde sıralamalarınızı düşüren bir değer olarak görülüyor. Sitenizin hızını etkileyen faktörleri doğru şekilde bilmeniz ve gereken önlemleri almanız başarılı bir SEO çalışması için fazlasıyla önemli.

1- Gereksiz Kod YığınlarıSitenizin kullanıcılar tarafından görünen tarafını oluşturmak için arka planda pek çok farklı kod dizini çalışır. Hazır yazılımlar kullanılsa da özel hazırlanmış bir sistemle servis veriliyor olsa da her durumda arka planda belli kodların çalışması gereklidir. 

Kullanılan bu kodların mümkün olduğu kadar sade hazırlanmış, gereksiz yere çalışan kod yığınlarının bulunmuyor olması site hızınızı yükseltecektir. Wordpress gibi popüler hazır sistemler kullanıyor olsanız bile eklentilerinizi, temanızı kontrol ederek bu gereksiz kod yığınlarından kurtulmanız gerekli.

2- Yanlış ve Hatalı KodlamaSitenizin teknik altyapısının kusursuz olması sayfa açılış hızında ciddi bir etki yaratacaktır. Sayfalarınızın daha hızlı açılması için eksik veya yanlış olarak hazırlanmış kod dizinlerini düzeltmeniz gerekli.

Teknik kodlamada hata olması sadece sayfa açılış hızınızı etkilemekle kalmıyor. Google tarafından belirlenen SEO standartlarına göre internet sitelerinde yer alan hatalar sıralamalarda bir faktör olarak değerlendirilmekte. Eğer sitenizde çok sayıda hatalı kod parçacığı bulunuyorsa hem sıralamalarınız olumsuz etkilenecek hem de site hızınız düşecektir.

3- Optimize Edilmemiş SayfalarWeb sitenizde bulunan tüm sayfaları optimize etmeniz ve boyutlarını düşürmeniz sitenizi hızlandıracaktır. Hangi dilde kodlanmış olursa olsun tüm sayfaları sıkıştırmak ve optimize etmek mümkün. 

Özellikle statik sayfaları bir önbellekten kullanıcınıza ulaştırarak hızınızda gözle görülür değişimler yaratabilirsiniz. Yine aynı şekilde, sitenizde uygun bir önbellekleme kullanmanız durumunda sunucunuza binen yükü de hafifletebilirsiniz. 

4- Sıkıştırılmamış Medya KullanımıSite hızınızı etkileyen faktörlerin başında doğru şekilde optimize edilmemiş görsel medyalar gelmekte. Sitenizde yer alan görselleri uygun şekilde optimize etmeniz halinde boyutlarını neredeyse yarıya indirmeniz mümkün. 

Medyalarınızı sıkıştırmanız hem sunucuya binen yükü azaltacak hem de kullanıcılarınızın sayfayı çok daha hızlı şekilde yüklemesini sağlayacaktır. Optimizasyon sırasında görsellerinizin kalite kaybına uğramaması için uygun ayarları yapmayı unutmayın. 

Görsellerin sıkıştırılarak optimize edilmesi Google gözünde de bir sıralama faktörü. Bu çalışma ile hem sitenizi hızlandırabilir hem de Google Görseller’de sitenize ait medyaların yüksek sıralamalarda yer almasını sağlayarak daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

5- Düşük Hızlı Sunucuİnternet sitenizin kullanıcıya ulaştırılmasından sorumlu olan sunucunuzun, hosting hizmetinizin yavaş olması, site trafiğinizi kaldıramıyor olması site hızınızı doğrudan etkileyecektir. Her zaman için kaliteli bir hosting hizmeti aldığınızdan emin olmalısınız.

Sunucu performansınızı geliştirmek ve sitenizi daha hızlı hale getirmek için server tarafında da çeşitli optimizasyon çalışmaları yapmak mümkün. Site genelinde önbellekleme kullanarak daha yüksek bir performans elde edebilmek mümkün.

6- CDN KullanımıCDN kullanımı internet sitelerinin görsellerini ve statik sayfalarını başka bir sunucu üzerinden, ziyaretçilerin coğrafi konumuna göre daha yakın mesafelerden yükleyebilmelerini sağlar. Milisaniye bazında değişimlere sebep olan CDN hizmetleri, Google botlarının içeriklere çok daha hızlı ulaşmasını sağlayacağı için SEO çalışmalarınıza avantaj sağlayabilir.

Sitenizle ilgili tüm kontrolleri gerçekleştirip gereken düzeltmeleri yaptıktan sonra CDN kullanarak performansınızı bir adım daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Sitenizin hız ölçümlerini doğru şekilde yorumlayabilmek ve hızınızı artıracak adımlar atabilmek için bir diğer yazımız Pagespeed Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz. 

Önceki Blog Hedef Kitleye Uygun İçerik Nasıl Hazırlanır
Sonraki Blog Google’a Nasıl Reklam Verilir?
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.