Google Site Bağlantısı Uzantıları

Google’da bir arama gerçekleştirdiğinizde organik arama sonuçlarında yer alan URL adresinin altında görünen ek bağlantılara “Site Bağlantısı Uzantıları” denir.

Bazı durumlarda ise aşağıda yer alan Hepsiburada.com örneği gibi site içerisinde arama yapabileceğiniz bir kutu yer alır.

Arama butonu çıkan örnek bir arama sonucu

Bu alanda site içerisinde yer alan kategori, statik, ürün veya makale içeren sayfalarınızdan bazıları yer sıralanır. Sonuçlarda alt site bağlantılarının bir kısmı, sitenizde seo hedefli ve reklamlar için tercih edilen otoriter sayfaları gösterir. Bir kısmı ise bu konular ile tamamen bağımsız bir şekilde çıkar, varlığını unuttuğunuz bir sayfa dahi görünebilir.

Peki neden?

Bunun nedeni Google’ın site bağlantılarını belirli bir algoritma üzerinden otomatik olarak çekip, kullanıcıların belirlemesine olanak tanımamasıdır. Bu nedenle istediğiniz sayfaları istediğiniz alanlarda göstermeniz mümkün değildir.

Buna rağmen eğer “Site Bağlantıları”na sahipseniz bu oldukça olumlu bir durumdur.

İşte nedenleri:

Sonuçlarda daha fazla alanınız olur

Arama sonuçlarında en fazla 6 site bağlantısı yer alıyor ve belirli düzenlemeleri gerçekleştirdiğinizde arama kutusunu da çıkarma şansınız bulunuyor.

Site bağlantılarınız olduğunda;

  • Masaüstü aramalarında normal sonuçlara oranla 5 kat daha fazla alana sahip olursunuz.
  • Mobil cihazlarda tüm ekranı kapatabilirsiniz.

Özellikle aranma hacmi yüksek kelimelerde bu sonuca sahip olmak kullanıcıların başka sonuçlara tıklamak yerine sizin sitenizi ziyaret etme olasılığını arttıracaktır.

Farklı sayfalarda gezinlemelerini sağlar

Sitenizi arayan kullanıcılar her zaman ana sayfanızı ziyaret etmek istemeyebilir. Site bağlantıları kullanıcıların alternatif sayfaları ziyaret etmesine ve yeni sayfalar keşfetmesini sağlar. Arama butonuna sahip olduğunuzda ise direkt olarak aramasını gerçekleştirerek istediği sayfaya anında erişim imkanı bulur.

Bununla birlikte site bağlantıları ana sayfanıza yoğunlaşan organik trafiğin başka sayfalara dağılmasına yol açar. Site bağlantıları alanında yer alan sayfalarınızın da iyi bir açılış deneyimine sahip olması bu nedenle oldukça önemlidir. Ana sayfa yerine alternatif bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı, ana sayfa deneyimine yakın bir performans yaşamalıdır.

Bu konu ile ilgili karşılaşılabilecek örnek bir durum

Ayakkabı satışı yapılan bir e-ticaret sitesinin arama sonuçlarında oldukça alt konumlarda bulunmasına rağmen “Basketbol Topu” sayfasının yüksek bir organik trafik aldığına Analytics üzerinden eriştik. Sayfada çok az ürün olması ve yeterli içeriğe sahip olmaması nedeni ile kullanıcılar hemen sayfadan ayrılıyor bu da kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturuyordu. İncelemelerimizde yüksek organik trafiğin “Site Bağlantıları” kısmında ilk sırada çıkması nedeni ile oluştuğunu gördük. Sayfayı kullanıcıların istediğini karşılayabilecek bir seviyeye getirdikten sonra ulaştığımız sonuçlar oldukça iyiydi!

Site bağlantılarının değişimi

Site Bağlantıları 2016 yılına kadar “Google Search Console” üzerinden belirli noktaya kadar kontrol edilebiliyordu. Hangi sonuçların çıkacağına karar veremesek dahi çıkan sonuçları kaldırarak yerine otomatik olarak başka sayfaların gelmesini sağlayabiliyorduk.

Gerçekleştirilen güncelleme ile o zamanki adı ile “Webmaster Tools” üzerinden bu alan kaldırıldı. Kaldırılma nedeni için ise kısaca “Site bağlantıları konusunda daha başarılı bir algoritmaya geçince işleri daha basitleştirmek” olarak belirtildi.

İstediğim site bağlantılarını çıkarmam mümkün mü?

Site bağlantıları Google algoritması ile belirlenir ve kullanıcılara faydalı olacağını düşündüğünü sayfaları daha görünür getirmeyi amaçlar.

Yazının başında belirttiğimiz gibi bu sayfaları bizim belirlememiz mümkün değildir, fakat bazı ipuçlarının bu durumu tetiklediğini düşünüyoruz.

Site bağlantılarını nasıl alabilirim?

Sitenizin Google tarafından kolay taranmasını ve sayfanızı otoriter bir hale getirmeyi hedeflemelisiniz. Sitenizin yapısı ve sayfalarınızın erişilebilir olması, kolay taranabilen ve kullanıcı dostu bir sayfanın kriterleridir. Site Bağlantısı için arama motorlarının gözünde daha otoriter olmanız, Google tarafından kullanıcıları alternatif sayfalarınızı keşfetme imkanı sunar. Bu nedenle tek sayfadan oluşan bir siteniz olduğunda site bağlantısı almanız neredeyse mümkün değildir.

  • Sitedeki sayfalarınıza site içerisinden bağlantı sağlayın.
  • Google Search Console ile url adresinizi “Getir” kullanarak iletin ve ulaşılabilir olup olmadığını öğrenin.
  • Site içi bağlantı çıkışlarının yoğunluklarını iyi inceleyin.
  • Site hızınızı arttırarak daha kolay erişmesini sağlayın

Site bağlantısına sahip olmanız için yapılacak çalışmalara bakıldığında Seo süreçleriniz de zaten dikkat etmeniz gereken şeyleri içerdiğini söyleyebiliriz. Kısacası Seo çalışmalarında doğru bir yapı ile ilerlemeniz kısa sürede site bağlantılarına sahip olma şansı oluşturur.

 

Yazar:admin 16:02 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir