Sesli Arama Web Siteleri için Neden Önemli?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

SEO stratejilerinin gelecek nesile uyarlanması, en az anahtar kelime etkili araştırma ve mevcut stratejiler kadar önem taşımaktadır. İnternet kullanıcılarının aradıklarını hedeflemek, web sitelerinin daha fazla ilerlemesi için önemli adımlardan biri olmaktadır. Google'ın algoritma güncellemeleri, çeşitli stratejileri değişik şekillerde etkilemektedir: kimileri daha güçlü hale gelmektedir, çünkü SEO'lar bir adım ileriye bakmaktadır, fakat diğerleri eskimiş ve modası geçmiş hale gelmektedir. Sitenizi modern algoritmalara uyumlu bir hale getirebilmek için web yöneticileri sesli arama optimizasyonunu her daim uygulayıp kullanmaktadır.

Sesli Arama Dostu Sitelere Neden İhtiyacımız Var?Çünkü hedef kitleniz Google sesli aramada bilgi aradığında bu sizin oldukça işinize yarayacak. Sesli aramanın popülerliği her sene büyümekte ve uzmanların tahminlerine göre önümüzdeki senelerde daha da yoğun bir biçimde büyüyecek. Sesli arama seçeneğine pek çok platformda ulaşılabilir ve bu tür aramalara göre uyarlanmış dijital cihazların sayısı da artmakta. Tahminler ve tespitler, bu özelliğin yakın seneler içinde daha popüler olacağını gösteriyor.

              

Sesli aramanın en büyük avantajlarından biri olarak basitliğini sayabiliriz. Standart arama yöntemleriyle karşılaştırdığımızda, yöntemi çok daha hızlı ve daha kolaydır. Dahası, kullanıcılar sürekli olarak arama sorgularını arama kutusuna yazmakta ve uygunsuz sonuçlar almakta. Bazı durumlarda, kullanıcıların doğru ve uygun sonuçları almak için anahtar kelimeleri yeniden düzenlemeleri gerekmekte. Sesli arama doğal bilgi aktarımına odaklanırken, yazarak arama konuşma konuşmasından uzaklaşmakta ve mantıklı düşünce çizgisine odaklanmaktadır. Bazı uzmanlar sesli aramanın popülaritesinin hızla arttığını düşünüyor ve hatta payının 2020'deki tüm arama sorgularının% 50'sini dahi alacağını söylüyor.

Sesli Arama Optimizasyonunda Başarı Faktörleri Nelerdir?Her şeyden önce sesli aramada başarılı olmak istiyorsak, kullanıcıların bilgileri ararken nasıl konuştuklarını ve nasıl yazdıklarını mutlaka ayırt etmeliyiz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler web optimizasyonları için her daim önem taşımaktadır, fakat sesli arama onları çok daha önemli hale getirmektedir. Onları kullanarak hedef kitleye ve daha üst sıralara ulaşabilmekteyiz. Arama motoru sıralamasını kontrol ettiğinizde, ses optimizasyonu web siteniz için bir avantaj olacaktır.

 

Elbette, kullanıcı anahtar kelimeyi aratmak yerine uzun bir sesli ifade kullanacak. Bunu bilen bir internet yöneticisi, içeriğini daha iyi ve daha kolay optimize edebilmektedir. Kullanıcı arama özelliğini kullanarak daha önce uzun bir kelime öbeğinden kaçınabilir ve onun yerine farklı bir kelime öbeği yazabilmektedir. Anahtar kelimeyi yüksek sesle söyleme fırsatına sahip olan bir kullanıcı, daha uzun olsa bile, ihtiyaç duyduğu ifadeyi rahatça söyleyebilmektedir.

Google'da Sesli Aramalar

Konuşma tanıma ve sesli arama sadece Google'da değil, Wikipedia, YouTube, DuckDuckGo, Bing, Wolfram | Alpha ve Yahoo'da da yer almaktadır. Bu yeni bir arama sorgusu tekniğidir ve Google bunu kesin ve doğal olarak tanımlamaktadır. İnternet sitenizi sesli aramada göremiyorsanız, anahtar kelimelerinizin rakipleriniz tarafından alınıp alınmadığını dikkate almalısınız.

Yerel SEO'da Google Sesli Arama ile ne yapabilirim?Sesli aramalar yerel SEO'yu ilk sıraya koymaktadır. Bu kısmen mobil cihazların popülaritesinden kaynaklanmaktadır. Kullanıcı belirli bir alandayken, aramayı netleştirmek için sürekli mobil sesli aramayı kullanmaktadır. Bu, potansiyel trafik elde etmenin en iyi yollarından biridir. Bu sebeple, anahtar kelime gruplaması yaparken, anahtar kelimelerin sadece ürün veya hizmetlerinizden değil, coğrafi konumunuzdan da doğru ve uygun şekilde optimize edildiğinden emin olmalısınız. Ayrıca, sitenizin mobile uyumlu olup olmadığını ve açılırken hızlı bir şekilde yüklenip yüklenmediğini de mutlaka kontrol etmelisiniz.

Sonuç olarakSEO değişiklikleri bir anda uygulanamamaktadır, fakat Google eğilimlerinden birini gözlemleyebilmekteyiz: Sesli arama uyum kabulü. Bu özellik için temeliniz bulunmazsa, web sitesi trafiğinizi en yakın zamanda kaybedebilirsiniz. İlgili internet optimizasyonunun sunabileceği bütün avantajları elde etmek için trendde olmanız ve toplam stratejinizin bu noktasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.