SEO ve SEM Nedir? Arasındaki Farklar

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

SEO ve SEM arasındaki farkı biliyor musunuz? SEO ve SEM (Ücretli Reklamcılık) en yaygın iki dijital pazarlama stratejisidir. Her iki çalışmada arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünü arttırmanıza fayda sağlar. Buna rağmen iki arasında önemli farklar vardır.

SEO Nedir?

                       

SEO arama sonuçlarında organik sıralamalarda sitenizi daha görünür bir hale getirmek amacıyla yapılan işlemlere verilen isimdir. SEO çalışmaları birçok site içi ve site dışı çalışmalara ihtiyaç duyar. Sitenizde yer alan içeriklerden yazılım bazlı düzenlemelere kadar birçok işlem gerçekleştirmeniz gerekir. Bu düzenlemeler ile web siteniz arama motorlarında daha görünür hale gelir ve potansiyel müşterlerinize daha fazla ulaşma şansı yakalarsınız.

Kısacası SEO çalışmaları internet üzerindeki görünürlüğünüzü organik arama sonuçlarında arttırarak daha fazla tıklama almanızı sağlar. Yapılan çalışmaların sonuçlarını kısa bir sürede göremezsiniz, bu nedenle uzun vadeli bir plan gerektirir.

Detaylı bilgi için SEO Nedir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SEM Nedir?

                            

SEM yani arama motoru reklamcılığı, arama motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirerek web sayfanıza trafik artışı sağladığınız bir pazarlama faaliyetidir.

Google, Yandex ve Bing gibi platformlarda yayınlanması için reklamlar hazırlarsınız ve belirli anahtar kelimeler üzerinden veya hedef kitlenize özel görüntülü reklamlar gibi farklı çeşitlerde fiyat teklifleri sunarsınız. Bu şekilde arama sonuç sayfalarında ücretli olarak görünen alanlar içerisinde sizde yer alırsınız. SEM çalışmaları ile trafiğinizi hemen arttırma şansı bulursunuz.

SEO çalışmalarında sonuçları SEM'e göre daha uzun vadede görürsünüz. Buna rağmen reklam vermeyi bıraktığınızda organik görünürlüğünüz düşükse ziyaretçi sayınız büyük ölçüde düşer.

SEO + SEM = Doğru Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama stratejisine başladığınızda seo çalışmalarının sonucunu hemen göremezsiniz, bu nedenle seo süreçlerinizi yönetirken ücretli reklamlar ile arama motorlarında hemen görünme fırsatı yakalarsınız. İşletmenizin arama sonuçlarında hem organik hemde ücretli reklamlarda birden fazla görünmesi ise marka bilinirliğini ve tıklama olasılığını arttırır.

                                    

Bu, tıklama oranlarının iyileştirilmesine ve genellikle gelişmiş dönüşümlere dönüşür. SEO ve SEM çalışmalarını aynı anda devam ettirmek başarı için kanıtlanmış bir stratejidir.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.