SEO Sıralama Düşüşü – Kontrol Listesi

Web sitenizin organik ziyaretçi sayısında anormal bir düşüş mü yaşıyorsunuz? Trafik düşüşünün birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında kuşkusuz en öne çıkanı google algoritmalarının sürekli kendini yenilemesidir.

Web sitenizin ziyaretçi sayısında düşüş gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yok!

Organik ziyaretçi sayısındaki düşüş her zaman bir sorun anlamına gelmez. Tatil günleri, hizmet sunduğunuz sektörün mevsimsel olarak değişen aranma hacimleri ve benzeri birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Buna rağmen bu tür bir durum yaşadığınızda kontrol etmeniz gereken ilk metrikleri bilmek son derece önemlidir.

Bu nedenle organik ziyaretçi düşüşü yaşadığınızda ilk bakmanız gereken alanlar için bir “Kontrol Listesi” oluşturduk.

 

6 Maddede SEO Kontrol Listesi

Google Search Console

Google’un bize sunduğu en güzel nimetlerden birisi olan Google Search Console ile işleminize başlamanız çok yararlı olacaktır.

Google Search Console bize tüm organik trafiği ve daha fazlasını sunuyor. Bu sayede sitenizde ki trafik sorununu kolayca görebilir ve çözümleyebiliriz.

Google Search Console’da yapabileceğimiz bazı özellikleri;

 • Google tarafından gelen bazı uyarıları, bildirimleri mesaj kutusu yardımıyla görebiliriz. Hataları görüp çözebilmek için de bize yardımcı olur.
 • Web sitenize bağlantı sağlayan sayfaların listesini görebiliriz.
 • Site haritalarına erişebiliriz.
 • Site tarama hızı ve GoogleBot’un sitemize erişimini inceleyebiliriz.
 • Sitenin sonuç sayfasında (SERP)’lerde anahtar kelime ip uçlarını bize gösterir.

Kısaca açıklamak yapacak olursak, web sitenizi arama motorunun gözünden incelemek ve istatistikleri kontrol edip, Anahtar kelime sıralama verilerinize ulaşabileceğiniz harika bir uygulamadır.

Google Analytics ile izleme kodu

Sitenizin trafik düşüşünün sebebi veri hatası olabilir. Google Analytics ile kodlarınızın web sitenizde bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Ek bilgi olarak; Google Analytics ile sitenize gelen misafirlerin içerikleri beğenip beğenmediğini hatta sitenize karşı verdiği tepkileri, siteniz de ne kadar süre kaldığını ve bir çok özelliği ile kolayca takip edebilirsiniz.

Google Algoritma Güncellemeleri

Google her yıl onlarca algoritma değişikliği yapıyor. Bunların hepsi büyük çaplı olmasa da bu değişiklikler web sitenizi için olumlu veya olumsuz olarak etkiliyor.

Google değişiklerinden haberdar olmak sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Bunları takip etmek için “Wordstream” ve “Glenn Gabe” gibi yabancı blogları ve https://www.rolibo.com/blog/algoritma-guncellemeleri/ adresini takip edebilirsiniz.

Google’ın bu tarz değişimlerinde sıralama kaybetmemek için güncellemelerin detayını iyi tanımak sizin yararınıza olacaktır.

 • Neden değişiklik yaptı?
 • Ne tür ceza yaptırımları uyguluyor? gibi bir çok bilgiyi iyi bilmek gerekir.

Site içi ve site dışı bağlantılar

Trafik düşüşlerinin en büyük nedenlerinden biri bağlantı çıkışlarımız veya sitenize gelen bağlantılar olabilir. Bu sorun trafiği doğrudan etkiler.

Sitenizden bağlantı çıkışı yaptığınız ve sitenize gelen bağlantıları periyodik olarak takip etmeniz gerekir. Sitenize gelen bağlantılarınızı kaybettiğiniz anda sitenize gelen trafikte ile doğru orantıda düşüş yaşamanız mümkün.

Eğer bu durumdan dolayı sitenizin trafik kaybettiğini düşünüyorsanız, majestic ve ya ahrefs gibi araçlar ile bağlantılarınızı kontrol etmelisiniz.

Bu siteler sayesinde;

 • Sitenize gelen zararlı bağlantıları öğrenip hangilerini reddetmeniz gerektiğini öğrenir,
 • Sitenizde ki trafiğin azalmasına sebep olan başka durumları,
 • Diğer sitelere verdiğiniz bağlantı linklerini görebilirsiniz.

Burada ki en önemli nokta link çıkışlarının güvenilir sitelerden yapabiliyor olabilmenizdir. Son tercih olarak, sosyal medya fenomenleri ile bir kampanya düzenleyip trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Web Sitesi Yeniden Tasarımlama

Sitenizin trafik kaybetmesi her zaman SEO süreci ile alakalı bir şey olmayabilir. Örneğin; Sitenizin açılış hızı sitenizin trafiğini ve sıralamalarınızı yüksek derecede olumsuz etkileyebilir.

Bir kaç sorun olarak şunları gösterebiliriz;

 • Sunucu kesintileri
 • Başarısız yönlendirme uygulamaları
 • İçerik veya meta veri kaybı
 • Kırık linkler ve görüntüler
 • İç bağlantıların kaybı

Bu tür hatalar değişim için çok geç kaldığınız anlamına gelir. Bu sorunu gidermek için yeni bir web sitesi sürecini başlatmayı gündeminize alabilirsiniz.

İçerik Kalitesi

Google’ın en değer verdiği şey dinamik ve kopya olmayan içerik paylaşımıdır. Trafik ve organik sıralama arıtşında içerik değerinin büyük etkisi vardır.

Google birçok algoritma değişikliğini içerik bazlı yapmaktadır. Örneğin; Panda algoritma güncellemesi.

Google iyi içerikleri ödüllendirir, kötü içerikleri cezalandırır. Bu cezalandırmaların en büyüğü ise sıralama kaybıdır.

Eğer böyle bir hatanız olduğunu düşünüyorsanız;

 • İçeriklerinizi daha uzun ve akıcı bir biçimde yazabilirsiniz.
 • Yüksek çözünürlükte resimler ile içeriğinizi canlandırabilirsiniz.
 • Sitenize gelen kullanıcıların sık sorduğu sorulara cevaplayabilirsiniz.
 • Kullanıcının rahatsız olduğu reklamlar ve çerezleri azaltabilirsiniz.
 • Arayüzü daha okunaklı ve anlaşılır bir şekilde düzenleyebilirsiniz.
Yazar:Berre Kaygısız 14:36 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir