Rakip Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

ABD’li futbol koçu Bill Parcells rekabet hakkında şöyle demiştir;

Tek yapman gereken diğer adamdan daha iyi oynamak ve işler iyi gidiyor. Eğer diğer oyunculardan daha iyi oynamıyorsanız, o zaman birisi sizin yerinizi alır.

Rekabette öne çıkmak için rakip analizi, SEO stratejinizin en önemli parçalarındandır.  Bu analizi gerçekleştirdiğinizde web sitenizin durumunu ve daha iyi sıralara ulaşmak için neler yapılması gerektiğini öğrenirsiniz.

Rakiplerinizin zayıf olduğunu noktaları tespit edip, rekabette öne çıkmak için neler yapılması gerektiğini öğrenin.

Rakip Analizi Nedir?

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde sizden daha iyi sıralamalarda bulunan web sitelerini analiz etme sürecidir. Rakiplerden daha iyi sıralamalar elde etmek için, eksik oldukları noktaları öğrenmenizi sağlar. Analiz sonrası elde ettiğiniz veriler sitenizi teknik zayıflıklardan iyileştirirken yardımcı olur.

Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip analizinde en iyi verimi almak için yakından incelenmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Anahtar kelimeler, geri bağlantılar ve sıralamalar bu faktörlerden bazılarıdır.

Anahtar Kelimeler

Sektörünüz ile alakalı anahtar kelimeleri öğrenmek, nitelikli trafik ve doğru hedefler oluşturmanızı sağlar.

Hedef anahtar kelimeleri belirlediğinizde, organik aramalarda sizden daha iyi konumlarda yer alan web sitelerini öğrenirsiniz.

Bu süreçte kullanabileceğiniz ücretli/ücretsiz bazı araçlar bulunuyor. Bunların arasında en güvenilir kaynak Türkçe arayüzü ve kolay kullanımı ile Google Anahtar Kelime Planlayıcısı’dır.

Sıralamalarda yer almak istediğiniz kelimeleri yazın. Google belirttiğiniz anahtar kelimeler ile alakalı benzer anahtar kelimeleri size sunmaya başlasın. Bu liste daha önce haberdar olmadığınız ama sektörünüzde aranma hacmi içeren niche kelimeleri öğrenebilirsiniz.

Moz, Semrush, Keywordtool ve Ubersuggest.io bu süreçlerde yararlanabileceğiniz diğer araçlar arasında yer alıyor.

Web Sitelerin Analizi

Rakiplerinizin kimler olduğunu ve hangi anahtar kelimeleri hedeflendiğini belirledikten sonra web sitelerini ziyaret edin ve sayfalarında dolaşmaya başlayın! Başarılı oldukları noktalara dair fikir sahibi olun ve daha iyi sıralamalar için neler yapabileceğinizi inceleyin.

  • Hangi araçları kullanıyorlar? Sayfalardaki içerikler nasıl kullanılıyor ve hangi sitelerden geri bağlantıları var?
  • Hangi stratejileri kullanıyorlar?

Bu aşamada Mozbar, birçok konuda faydalanabileceğiniz bir araç. Ücretsiz kullanımının olması ise artı bir yönü.

Mozbar ile rakiplerinizin alan adı ve sayfa otoritelerini görebilirsiniz. Anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer alan web sayfalarının otorite puanlarını karşılaştırır ve sıralamalara ulaşmak için ne kadar çaba sarf edeceğinize dair fikir sahibi olursunuz.

Rakip Analizinin Avantajları

Rakip analizi belirli periyotlarda gerçekleştirildiğinde rekabet halinde olduğunuz web sitelerinden önemli bilgiler elde etmenizi sağlar.

Sektörü yakından takip edersiniz

Özellikle sektöre yeni giren işletmeler rekabet analizi ile rakiplerinin kim olduğunu ve ne sunduklarına dair bilgi sahibi olur. Tecrübe sahibi olmadığınız sektöre yönelik rekabetçi bir analiz gerçekleştirmek, rakiplerinizin sunabileceği birçok özelliği ve müşterileri mevcut şirketlerinden uzaklaştırabilecek bazı benzersiz özellikleri içeren yeni bir işletme konumlandırması yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Önemi

Google üzerinden yapılan aramaların 4’te 1’i daha önce hiç aranmayan bir sorguyu içeriyor. Bu nedenle ürün ve hizmetlerinizi arayan kullanıcıların hiç farkında olmadığınız arama gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Rakip web sitelerinin içerik ve bağlantı süreçlerinde hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını öğrenip, web sitenizde benzer uygulamalar gerçekleştirerek farklı sorgulardan trafik alırsınız.

Yeni Fırsatlardan Haberdar Olursunuz

Daha önce bilmediğiniz ve farketmediğiniz yeni şeyleri öğreneceksiniz! Rakiplerinizin pazarlama stratejileri hakkında detaylı bilgi sahibi olup, stratejilerine karşı koymak için plan oluşturacaksınız.

İçerik Pazarlaması

Organik sonuçlarda daha fazla trafik ve rekabette avantaj sağlamak için içerik pazarlamasını kullanın. Rakip web sitelerinin sadece blog sayfalarına dahi bakarak, ne tür içeriklerin daha iyi performans gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kullanıcıları satın almaya ikna etmek için içeriğinizi nasıl kullanacağınıza dair fikirler edinebilirsiniz.

Boşluklardan Faydalanın!

Her sektörde doldurulması gereken boşluklar var. Rakiplerinizi analiz ettiğinizde yeni fikirler elde ederek daha önce kullanmayan bir fırsatı fark edebilirsiniz.

Yazar:admin 12:00 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir