SEO Nasıl Yapılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Sıralamalarda rakiplerinize karşı üstünlük kurmak ve bir adım öne geçmek için doğru SEO stratejisinin izlenmesi çok önemli. Rekabetin giderek arttığı ve artık internet aramalarının seçimler konusunda etkili olduğu bu dönemde, online görünürlüğünü artırmanız bir zorunluluk.

Arama motorlarında sıralamalarınızı yükseltmek ve istediğiniz sonuçları alabilmek için yapılan SEO çalışmaları pek çok adımdan oluşuyor. SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça kapsamlı olsa da bu işlem için uygulanan genel stratejileri adım adım inceledik.

Başlangıç: Anahtar Kelime ve Rakip AnaliziHerhangi bir SEO çalışmasına başlamadan önce mutlaka rakiplerinizi incelemeniz gerekli. Ne tarz çalışmalar yaptıkları, içerikleri, teknik altyapıları ve buna benzer konular hakkında bilgi edinmek çalışmanızı şekillendirmenize yardımcı olacaktır.

Yine aynı şekilde, temel ve yan anahtar kelimelerinizi belirleyerek arama motoru optimizasyonuna başlamadan önce yol haritanızı çizmelisiniz.

Adım 1: Sitenin Eksikleri Belirlenir

Sitenizin teknik ve yapısal eksiklerini belirleyerek bunları düzeltmek için bir takvim hazırlamalısınız. Örneğin, artık bir sıralama faktörü olarak kabul edilen açılış hızı, kodlama hataları ve sayfanızdaki kullanıcı deneyimi gibi etmenleri incelemeli, eksiklerinizi not etmelisiniz.

Adım 2: Teknik Problemler GiderilirSitenizdeki tüm teknik problemleri gidermeniz SEO açısından fazlasıyla önemli. Açılış hızınızı mümkün olduğu kadar kısaltmanız, sayfalarınızı mobil uyumlu hale getirmeniz ve kodlama hatalarından arındırmanız gerekmektedir.

Adım 3: İçerikler SEO Uyumlu Hale GetirilirTeknik kısım sitenizin iskeletini oluşturuyor olsa da iskelet üzerinde kalan görünür kısım tamamen içeriklerinizden oluşmakta. SEO uyumlu içeriklere sahip olmak hem arama motorlarının gözünde hem de kullanıcılarınızın istediği bilgiye ulaşabilmesi için çok önemli.

Tüm SEO çalışmaları için, içeriklerin doğru şekilde optimize edilmesi, anahtar kelimelerin uygun formlarda ve oranlarda kullanılması olmazsa olmazlardandır.

Adım 4: Görsel Optimizasyonu ve SEO UyumuSitenizde yer alan görsellerin doğru şekilde optimize edilmesi, SEO uyumlu hale getirilmesi ve sıkıştırılması önemli bir sıralama faktörü. Sadece içeriklerinizi değil, içeriklerde ve logo gibi diğer alanlarda yer alan görselleri de SEO uyumlu hale getirmelisiniz.

Adım 5: Sosyal SinyallerSosyal medya, uzun süredir kullanıcıların alışkanlıklarında belirleyici bir etmen. Yine aynı şekilde, arama motorlarının gözünde de sıralama faktörlerine etki edecek kadar değerli.

SEO çalışmaları kapsamında, sitenize ait sosyal medya hesaplarını oluşturmanız, bu hesaplar ile internet sitenizi birbirine bağlamanız çok önemli. Sosyal sinyaller, sıralamalar üzerinde etkili bir faktör.

Adım 6: Alakalı Backlinklerİnternet sitenizin arama motorları tarafından daha değerli görülmesi ve sıralamalarda üst sıralara taşınması için alakalı internet sitelerinden backlink almanız gerekmekte. Backlink stratejisi mümkün olduğu kadar doğal yollarla elde edilmelidir.

Alakalı internet sitelerinden alınmazsa veya spam sayılacak ölçüde link alınırsa bu tarz çalışmalar faydadan çok zarar doğurabilir. Bu kısım, tüm SEO çalışmaları için en çok dikkat edilmesi gereken noktadır.

SEO Profesyonel Çalışma Gerektiren Bir İşlemdirSEO çalışmaları, her aşaması özenle ele alınması gereken ve her internet sitesi için özel tasarlanması gereken işlemlerdir.

Kelimelerin rekabet analizinden hazırlanacak olan içeriklerde kullanılacak ana ve yardımcı anahtar kelimelere kadar her noktasında detaylı bir araştırmaya ihtiyaç duyulur. Yine aynı şekilde, backlink gibi çalışmaların son arama motoru algoritmalarına uyumlu şekilde yapılması, kontrollü ilerlenerek sitenin zarar görmesinin engellenmesi gerekmektedir.

Tüm bu çalışmaların en doğru şekilde yapılabilmesi için bu alanda tecrübeli ve uzman ekiplerle çalışılması tavsiye edilmekte. SEO, basit gibi görünse de içinde çok karmaşık püf noktalara sahip çalışmalar bütünüdür. Bu nedenle, rakiplerinizin gerisinde kalmamak ve dijital çağda yeterli görünürlüğü elde etmek için SEO konusunda prfofesyonel bir destek almalısınız. 

Sadece sıralamanızı değil gelirinizi de yükselten bir SEO çalışması için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Önceki Blog 2021 SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir
Sonraki Blog Hedef Kitleye Uygun İçerik Nasıl Hazırlanır
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.