SEO İçerik Denetimi Nasıl Yapılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Arama motorlarında istediğiniz sıralamalara ulaşabilmek için sadece içeriklerinizi hazırlayıp yayınlamanız yeterli olmayabilir. Sitenizdeki içeriklerin istediğiniz verimlilikte olduğundan, yeteri kadar trafik çektiğinden emin olmanız gerekli. 

SEO içerik denetimi ile sitenizde var olan içerikleri tekrar kontrol edebilir, potansiyelini yükseltecek şekilde yeniden güncelleyebilirsiniz. 

Seo İçerik Denetimi Nedir?

SEO içerik denetimi, internet sitenizde var olan içeriklerin performansının analiz edilmesi işlemine verilen isimdir. Bu performans analizi sırasında içeriklerinizin hangilerinin işinize yaradığını, hangilerinin geliştirilmesi gerektiğini görebilir ve buna göre hareket ederek sitenizi geliştirebilirsiniz. 

Yetersiz içerik, spam ve benzeri cezaların önüne geçmek, sitenizin otoritesini güçlendirmek ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için içerik denetimi yapmak önemlidir.

Seo İçerik Denetimi Neden Önemli?


  • İçeriğinizin performansını yükseltir: Yayınladığınız anda yeteri kadar yüksek sıralamalara yerleşmeyen içeriklerinizi tespit etmenizi ve düzenlemenizi sağlar. İçeriğiniz için harcadığınız zamanı çöpe atmadan, eksik kısımları tekrar düzenleyerek daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eski içerikleri güncellemenizi sağlar: SEO içerik denetimi sırasında artık geçerliliği olmayan içerikleri tespit edebilir ve gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz. Böylece kullanıcılarınıza tarihi geçmiş bilgiler vermek yerine her zaman güncel bilgiler sunarsınız.
  • İçeriklerinizdeki eksikleri görmenizi sağlar: İçerik denetimi ile yayınlamış olduğunuz içeriklerdeki eksikleri çok daha net şekilde görebilirsiniz. Eksik kısımları geliştirmeniz ve daha sağlam içerikler hazırlamanız halinde sitenizin hiti yükselecektir.
  • Anahtar kelimelerinizde ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir: İçerik analizi sırasında hangi içeriklerin hedeflediğiniz anahtar kelimelerde başarılı olduğunu çok daha net görebilirsiniz. Bu bilgi ile gelecekte hazırlayacağınız içeriklerde kullanmanız gereken anahtar kelimeleri daha net anlayabilirsiniz.

Seo İçerik Denetimi Nasıl Yapılır?Özellikle büyük siteler için SEO içerik denetimi oldukça zahmetli olabilir. Bu çalışmayı yaparken dikkatli bir şekilde hareket etmeniz ve baştan itibaren hazırladığınız plana sadık kalmanız gereklidir. 

1- Tüm İçeriklerinizi Bulun

İçerik denetimi yaparken ilk olarak sitenizdeki tüm içerikleri tespit etmeniz gereklidir. İçeriklerinizi herhangi bir araç olmadan, kendi başınıza listeleyebileceğiniz gibi kullandığınız CMS yazılımı aracılığıyla da görebilirsiniz. Bunun dışında, site haritanızı kullanarak da yayınladığınız tüm içeriklere ulaşmanız mümkün.

Eğer bu tarz bir araca erişiminiz yoksa Screaming Frog gibi crawl yazılımları kullanarak sitenizde tarama yapabilirsiniz. Bu tarz araçlar ile domaininizde var olan tüm sayfaları tespit ederek çalışmanızı çok daha kolay tamamlayabilirsiniz.

2- İçeriklerinizi Analiz EdinSEO içerik denetimi yaparken içeriklerinizi iki farklı konuda analiz etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki teknik analiz, ikincisi ise kullanıcı deneyimi analizi olarak belirtilmekte.

Teknik analiz kısmında herhangi bir crawler yazılım ile sitenizdeki içeriklerin title, meta tag, keyword gibi alanlarının olması gerektiği gibi girildiğinden emin olmanız gerekli. Bu araçlar ile sitenizdeki eksik H, meta, alt ve benzeri tag gruplarını tespit edebilirsiniz. 

Teknik analiz esnasında sitenizdeki içeriklerin yeterli olduğundan da emin olmalısınız. Az kelimeye sahip içeriklerin birbirleri ile birleştirilmesi çoğu zaman sıralamalarınız için daha iyi olabilir. 

İçeriklerinizdeki link çıkışlarını da incelemeniz gerekli. İç linkleme yapılabilen kısımlarda daha iyi bir kullanıcı deneyimi için bu işlemi ihmal etmeden gerçekleştirmeniz sıralamalarınıza katkı sağlayacaktır. Yine aynı şekilde, yazılar içerisinde karşılaşabileceğiniz kırık linkleri düzeltmeyi unutmamalısınız.

İçerikleriniz için kullanıcı deneyimi analizi yaparken Google Analytics’ten yararlanabilirsiniz. Sitenizdeki hemen çıkma oranını yükselten sayfaları tespit edebilir, bu sayfalarda kullanıcılarınızı memnun edecek şekilde düzenlemelere gidebilirsiniz. 

3- Düzenlemeleriniz İçin Bir Sistem OluşturunÖzellikle çok sayıda sayfaya sahip olan sitelerde SEO içerik denetimi fazlasıyla karmaşık olabiliyor. Bu gibi durumlarda hangi sayfalarla ilgileneceğinizi karıştırmamak için çalışmanızı belli bir sisteme bağlı kalarak gerçekleştirmenizde fayda var. 

Sitenizdeki tüm eksiklikleri belirledikten sonra düzenlenecek olan sayfaları puanlarına göre ayırmayı deneyin. En az düzenlemeye ihtiyaç duyanları sona bırakarak, acilen düzenlenmesi gereken sayfaları güncellemeye başlayın. 

İçerik denetimi esnasında silmeniz gereken sayfalar olması halinde, bu sayfaları uygun yerlere yönlendirdiğinizden emin olun. Sitenizde 404 hatası olmaması hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları için oldukça önemli bir ayrıntı.

SEO içerik denetimi hiçbir zaman tek seferlik bir çalışma değildir. Sitenizdeki içerikleri her zaman daha iyi hale getirebileceğiniz için periyodik olarak bu çalışmayı yapmanız önerilmekte. Sıralamalarınıza doğrudan etki edebilecek olan bu işlem ile çok daha otoriter bir site haline gelebilirsiniz.

SEO İçerik Denetimi Ne Zaman Yapılmalı?SEO içerik denetimi her site için gerekli bir çalışmadır. Bu çalışmayı ne kadar sıklıkla yapacağınız sitenizin kategorisine ve içeriklerinizin türüne göre değişir. 

Genellikle “evergreen” olarak tabir edilen ve zaman içerisinde değişime uğramayan içeriklerin bulunduğu sitelerde içerik denetimini uzun aralıklarla yapabilirsiniz. SEO çalışmalarınızı destekleyecek içerikler hazırlamak içn SEO uyumlu içerik nasıl yazılır yazımıza göz atabilirsiniz. Yazılarınızda herhangi bir bilgi güncellemesi gerekmeyeceği için yılda iki defa içerik denetimi yapmanız sizin için yeterli olabilir.

Eğer sitenizdeki içerikler güncel konular ile ilgiliyse mümkün olduğu kadar sık aralıklarla içerik denetimi yapmanız sıralamalarınıza doğrudan katkı sağlayacaktır. Gözden kaçırdığınız noktaları ilave ederek, tarihi geçmiş olan bilgileri yenileyerek sitenizi çok daha aktif tutabilirsiniz.

İçerik denetimi ile yayınlamış olduğunuz yazıların kalitesini artırabilir, sitenizin arama motorlarındaki performansını yükseltebilirsiniz. Güncellenen içerikler arama motorlarında daha iyi sıralamalar alacağı için SEO içerik denetiminin hangi kategoride yayın yapıyor olursa olsun her site için düzenli aralıklarla yapılması tavsiye edilmekte.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.