Nöro Pazarlama Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

2002 yılından itibaren özellikle adından sıkça söz ettiren nöro pazarlama, elde edilen başarılı sonuçların etkisiyle artık hayatımızın her anında karşımıza çıkmaya başladı. Kısa tanımıyla, şirketler tarafından satın alma alışkanlıklarının değiştirilmesi için, beyin kimyasından ve bir takım psikolojik tekniklerden yararlanılmasıyla geliştirilen pazarlama yöntemi olan nöro pazarlama, aktif olarak hem internette, hem de medyadaki reklamlarda karşımıza çıkıyor.

Nöro pazarlama, psikoloji, nöroloji ve pazarlama becerilerinin ortak olarak birleştirilmesi ile ortaya çıkmakta. İki ana etmen nokta üzerinden hareket eden bu metotta, ilk olarak tüketicinin tüketim için hangi koşullarda tetiklendiği tespit edilmekte, daha sonra “alım” için hangi koşullar altında tetiklenebileceği incelenmekte.

Pek çok bilimsel makaleye konu olan nöro pazarlama, insan psikolojisini en aktif kullanan pazarlama yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Oldukça detaylı bir araştırma gerektiren nöro pazarlama, tüketicilerin beyin aktivitelerinin fiziksel olarak ölçümlenmesiyle geliştirilen pek çok teknik içeriyor. MRI taramaları dahil olmak üzere, çok sayıda tıbbi yönteme başvurulan araştırmalar aracılığıyla, tüketicilerin hangi koşullarda daha fazla tepki verdiği ve alıma yönlendirdiği inceleniyor.

Nöro Pazarlamanın Araştırmadan Pratiğe DökülmesiUzun süren teknik araştırmalardan sonra, nöro pazarlamanın pratiğe dökülebilmesinin en önemli adımı uygulanabilirlikten geçmekte. Pazarlama uzmanları, tüketicilerin zihninin nasıl işlediğini anladıktan sonra, bunu pratiğe dökerek karlılığı artırmakta.

Her şirket için ayrı bir araştırma ve uygulama gerektiren nöro pazarlama, ürünlerin ambalaj renklerinden, reklam kampanyalarına kadar, üretimden tanıtıma uzanan uzun bir süreç olarak ele alınıyor.

Özellikle beyindeki heyecan noktalarını tetiklenmesini hedefleyen nöro pazarlamacılar, özellikle ambalaj renklerini kullanıcılar üzerinde test ediyor.

Nöro pazarlama Örnekleri

Sadece renklerle değil, reklam filmlerinde ve ürün üzerinde göz hareketleri gibi pek çok ayrıntıdan yararlanan nöro pazarlama uzmanları, ürünün en iyi şekilde sunulması ve tüketicinin zihniyle en yüksek etkileşime girmeyi hedeflemekte.

                                    

Küresel ölçekte iş yapan Coca Cola, Mc Donald’s ve buna benzer pek çok firmanın nöro pazarlamadan yararlandığına rastlamak mümkün. Özellikle alınan başarılı sonuçlar sayesinde giderek daha fazla yayılan bu uygulama, tüketicilerin alışkanlıklarını baştan aşağı değiştirme potansiyeline sahip.

Nöro Pazarlama Kitapları

Nöro pazarlama üzerine daha fazla bilgi edinmek için bazı kitaplar bulunuyor.

*Nöro Marketing - MediaCat tarafından yayınlanan kitabın kapağında "Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak" yazıyor. Sadece bu bile okumak için yeterli bir giriş cümlesi diyebiliriz.

*Nöro Satış Müşteri Mıknatısı Olmanın Formülü - Mert Aydıner tarafından yayımlanan kitap  satışta başarının sırrını, ilişkilerin doğru yönetebilmekten geçtiğini belirtiyor. Kitap, puslu ve fırtınalı denizlerde pusulanız olacağını söylüyor.

*Buyology - Bu kitabı okuduktan sonra satın almaya dair bildiğiniz her şeyi yeniden gözden geçireceksiniz!

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.