Mobil SEO Nedir? Nereden Başlamalıyım?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Günümüzde internet erişimi en fazla mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. 2016 yılında ilk defa masaüstü kullanımını aşan mobil, gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İstatistiklere göre ABD'de tüm aramaların %60'ı mobil cihazlardan gerçekleşiyor.

Bu istatistik mobilin gün geçtikçe geldiği noktaları net gösterebilmek adına sunulan bir rakamdı. Mobil cihazlara uyumlu bir siteniz olmadığında kullanıcılar sitenizden ayrılıp rakiplerinizin sitesinde gezinmeyi tercih eder. Bu nedenle akıllı telefon, tablet ve diğer tüm mobil cihazlara daha iyi erişmek için belirli Seo yöntemlerini kullanmanız oldukça önemli.

Mobil SEO Gerçekten Bu Kadar Önemli mi?

Arama motorları mevcut algoritmada mobil ve masaüstü kullanıcılarına farklı sonuçlar yansıtır. Bu, mobil aramalarda masaüstü aramalarından daha farklı bazı derecelendirme kriterlerinin bulunduğu anlamına gelir. Masaüstü ve mobil kullanıcıların kullanım ve arama sonucundaki beklentileri farklıdır, bunu gözden kaçırmamalıyız. Örnek: Mobil üzerinden banka adının aramasının yapan kullanıcı en yakın ATM'yi, masaüstünde ise web sayfasını daha öncelikli görebilir

Sitenizin mobil uyumluluğuna bağlı olarak yukarıda bahsedilenler sayfanıza olumlu veya olumsuz bir şekilde yansır. Sayfanız masaüstü aramalarında iyi konumlarda bulunuyor fakat mobil cihazlar için optimize edilmemişse, rakipleriniz mobilde sizden daha üst konumda görünebilir. Günün sonunda bu durum potansiyel ziyaretçilerinizi kaybetmenize yol açabilir.
Biliyor muydunuz?

  • Mobil uyumlu olmayan sayfalarda ziyaretçinin sayfanızı terk etme ihtimali 5 kat daha fazladır.
  • Sayfa yüklenme süresi 3 saniye üzeri sayfalarda, mobil ziyaretçilerin sayfa açılmadan terk etme süresi %50’dir.

Ziyaretçilerinizle mobil üzerinden etkileşim oranınızı arttırmak için mobil seo çalışmalarının bir ihtiyaç değil, zorunluluk olarak görülmelidir.

Mobil ve Masaüstü SEO Çalışmalarında Farkın Anlaşılması

Bir web sayfasında amaç etkileşimdir. Tüm cihazlar SEO'da üç temel unsur barındırır.

*İyi bir site hızı deneyimi
*Doğru içerik
*Kullanıcı dostu sayfa

Web sayfaları arama motorları tarafından kolay taranması ve ziyaretçi alabilmesi için mükemmel hıza, mükemmel içeriğe ve kusursuz bir kullanıcı deneyimine ihtiyaç duyar.

Sitenizi doğru bir şekilde optimize etmek için ziyaretçilerin sayfada neler yaptığını iyi bilmeniz gerekir. Ancak mobil SEO'nun masaüstü kriterlerinden daha farklı olduğunu çeşitli durumlar bulunur.

Mobilden yapılan sorgular, masaüstü üzerinde yapılan sorgulardan daha farklı anahtar kelimeler içerir. Bu nedenle içerikler; hem mobil hem de masaüstü üzerinden gerçekleştirilecek aramalara göre optimize edilmelidir.

Mobil kullanıcıların masaüstü sürümü kullanan kişilere oranla farklı kullanım alışkanlıkları olur. Navigasyon buna en güzel örnektir. Masaüstü kullanıcıları için bu çok önemli değildir çünkü istedikleri sayfalara erişebilirler. Mobil kullanıcılar ise bir navigasyon üzerinden erişimi daha hızlı sağlamaya ihtiyaç duyar. Bu çok önemli bir özelliktir çünkü mobil kullanıcılar istedikleri yere hemen ulaşmak ister.

Google ile birlikte sizde değişin

Google 2018 yılında Mobile First Index (Mobil İlk Dizin) algoritmasına doğru ilerliyor.

Mobil İlk Dizin Nedir?


Mobil ve masaüstü sorgularında farklı sonuç yer alır. Google algoritma güncellemesi ile mobil üzerinden nasıl bir performans sağladığınızı göz önüne alacak. Masaüstü sayfaların "gerçek" mobil sayfaların ise bir masaüstü sayfaların bir kopyası düşüncesi artık mümkün olmayacak. En dikkat edilmesi gerekilen alanlardan birisi, gerçekten önemli bir içerik sunuyorsanız her iki versiyonda içeriğin aynı olmasıdır. Ayrıca mobil sayfanızın site hızının masaüstü bilgisayardan çok daha iyi bir açılış performansına sahip olmasına önem vermeniz anlamına gelir. Özellikle eski web sayfaları olmak üzere birçok sayfa mobil cihazlara belirli bir yere kadar uyum sağlar çünkü önceden sadece masaüstü ilgi odağıydı.

Peki bu değişikliklere nasıl hazırlanacağım?

Tüm yazdıklarımızın sonunda hepimizin aklına gelen soru bu.
İnternet alışkanlıkların sürekli değişmesi nedeni ile bunun kesin bir yanıtı maalesef yok. Yapmanız gereken gelişen teknolojiye uyumlu güncellemeler gerçekleştirerek, doğru eğrisinin en optimum noktasında bulunmaya çalışmaktır.

Mobil görünürlüğünüzü en iyi noktalara getirmek için ilk çalışma sayfanızın hızını arttırmak olmalıdır. Bu nedenle Google AMP'yi kullanmalısınız.

Google AMP Nedir?


Türkçe ismi ile Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Google tarafından geliştirilen ve amacı sayfaların en hızlı şekilde yüklenmesi kaynaklı bir projedir. İlk yayınlandığında sadece haber siteleri ve blog sayfalarında kullanılmasına rağmen artık ülkemizde de olmak üzere birçok e-ticaret sitesi bu yapıyı kullanmaktadır. Bu teknoloji ile sayfanızın açılış hızı en iyi seviyeye çıkar ve görünürlüğünüzün artmasına faydası olur.

Burada dikkat etmeniz gereken konu Google AMP yapınızı doğru bir şekilde uygulamaktır. Günün sonunda daha çok etkileşim her şeyden önemlidir, bu nedenle AMP kullanmaya karar verdiğinizde bu sayfalarınızı gerçekten kullanıcı odaklı oluşturup oluşturmayacağınızın kararını vermeden öne dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Sitenizin mobil dostu olup olmadığını inceleyin

Mobil SEO çalışmalarında bize yardımı olabilecek faydalı birçok araç bulunuyor.

                                   

Biz şuan başlangıç düzeyinde ikisini sunacağız:

Google PageSpeed: Sitenizin mobil cihazlarda ne kadar sürede yüklendiğini kontrol etmeniz için uygulayabileceğiniz ilk adımdır. Bu test içerisinde site kaynaklı performans sorunlarınızı test edersiniz. Sonuçları detaylı bir şekilde sunması nedeni ile sorunları inceleyerek hızlı bir şekilde çözme imkanınız bulunuyor.

Google Search Console: Sayfanın mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını, sorun yaşanan alanların nedenini öğrenebileceğiniz sayfadır. Arama motorlarının sayfalarınızı nasıl taradığına dair net veriler elde edersiniz.

Basit bir test yapmak için Chrome tarayıcınızı kullanabilirsiniz. Chrome'da kendi web sitenizi ziyaret edin ve sağ tıklayın. Ardından, açılır menüden "İnceleme" yi seçin. Elements sekmesinden sayfanın üst kısmında "Duyarlı" ifadesini bulun. Farklı cihaz görünümleri arasında geçiş yapmak için duyarlı açılır menüyü kullanın. Bu, sitenizin çeşitli kullanıcılar için nasıl performans gösterdiğini anlatır.
 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.