Mobil SEO Kılavuzu

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google, mobil cihazlarda ilk sırada bulunan bir dizine geçti. Bu olay, arama motorlarının web sitelerinin mobil sürümlerini dizine eklediği anlamına gelmekte. Herhangi bir dizüstü bilgisayarda ya da masaüstünde arama yaparken, sonuçlar Google'ın mobil dizinini temel almaktadır.

Mobil SEO, bu sebeple devamlı bir başarı için artık hayati strateji haline gelmiştir. Bu kılavuzda, mobil SEO'nun önemli yönlerinden yararlanarak mobil sitenizi nasıl inşa edeceğinizi öğreneceksiniz: içerikten UX'a, teknik özelliklere ve site hızına kadar pek çok şeyde bahsetmeye çalıştık.

1. Mobil SEO ve Masaüstü SEO Karşılaştırması: Benzerlikler ve Farklılıklar

   

Mobil SEO ve masaüstü SEO’nun her ikisi de hemen hemen benzer yaklaşımlara sahiptir ve hedefledikleri şey genelde aynıdır.

İçerik, her iki tür için de oldukça önemli bir odak noktasıdır; söz konusu anahtar kelimeyle ilgili alakalı ve faydalı bir içeriğe sahip değilseniz, bir anahtar kelime sıralamasına da girmeniz mümkün değildir.

Kullanıcı deneyimi de her iki SEO türünde önem taşır. Kullanıcıların içeriğinizde kolayca gezinebildiğinden ve ihtiyaç duyduklarını hızlı bir şekilde bulabildiğinden mutlaka emin olmalısınız.

         

Ortak odak noktalardan bir diğeri ise “performans”tır. Siteniz 1995'te AOL'daki gibi ise kimse sizi ziyaret etmeyecektir.

Belirli anahtar kelimeler için optimizasyon yapıyorsunuz, fakat coğrafi herhangi bir odak noktası bulunmuyor.
Mobil SEO, mobil aramalar doğal olarak yerel olduğundan, yerel aramaya daha çok odaklanacaktır.
Google, müşterilerinizin arama yaparken bulunduğu konumları bilir ve mobil cihazlar vasıtasıyla, müşterilerinize doğru zamanda doğru şekilde ulaşmaya çalışırsınız.

2. Duyarlı Site ve İçerik

    

Sahip olduğunuz mobil sitenin türü oldukça önemlidir. Google, duyarlı bir site önermektedir.
Duyarlı bir site, kodun site yapısının akışkan olması için yazıldığını ifade etmektedir. Bu siteler içeriğini mobilde başka bir türde ve masaüstünde başka bir türde görünecek şekilde yeniden ayarlar.

3. Mobil SEO Teknik Yönleri

     

Bir de mobil SEO'nun teknik bazı yönlerini inceleyelim.
Bir mobil sayfasındaki SEO öğelerini optimize ettiğinizde, aynı masaüstü sitenizde standart SEO yaptığınız gibi başlık etiketleri, H1 başlıkları, URL’ler, resim alternatif metni, içerik ve meta açıklamaları ile işe başlamalısınız .

Başlık etiketleri ve meta açıklamaları bu konuda büyük önem içermektedir.
Mobil arama sonuçları sayfaları masaüstü SERP'leri kadar bilgi göstermemektedir, bu sebeple başlıklarınız ve açıklamalarınız çok daha kısa bir sürede kısaltılmaktadır.

        

Daha kısa fakat daha ilgi çekici başlıklar ve açıklamalar yazmak için pazarlama yeteneğinizi kullanmalısınız. Böylece mobil aramalarda her zamankinden daha iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

CSS veya JavaScript'i engellememeniz yine çok önemlidir. Eski cihazlar CSS veya JavaScript'i desteklemiyordu, bu yüzden genelde engelleniyorlardı. Oysa bizlere daha az kod ve daha hızlı yükleme hızları sağlıyorlar.

4. Kullanıcı Deneyimi

Bir mobil cihazda arama yapmak masaüstüne göre daha uygundur, fakat bu kolaylık faktörü nedeniyle kullanıcı deneyimi daha kritik bir öneme sahiptir.
Kullanıcı deneyiminizi mükemmel hale getirmek için optimize etmeniz gereken şeylerden biri tıklama boyutudur.
Mobil sitelerdeki en önemli UX sorunlarından biri tıklama boyutu, herhangi bir menü ya da sekme olsun, tıklanabilecek alanın parmak dokunuşları için yeterince geniş olduğundan emin olmalısınız.

        

Ayrıca tıklamalar arasındaki mesafeye de dikkat etmelisiniz. Tıklanabilir alanlarınız birbirine çok yakın ise, kullanıcılar tıklamaya çalıştıkları şeyi tıklayamadıklarında sitenizden memnun kalmayabilirler. Hayal kırıklığına uğramış kullanıcılardan kötü geri dönüşler almanız mümkündür.

5. Mobil Site Hızı

Sayfa yükleme hızı bir Google sıralama faktörüdür ve bu konuda mobil yükleme hızının büyük önem içerdiğini söyleyebiliriz.
Sayfa yükleme hızı olarak gerçekten en düşük aralıkta iseniz sıralamalarınızı kötü şekilde etkileyeceğini unutmamalısınız.

6. AMP ve Uygulamalar

Kullanıcılarınıza daha hızlı yükleme içeriği sağlamak için iki alternatif seçenek olan AMP ve PWA'lardan da söz etmeliyiz.
AMP, HTML ve CSS benzeri fakat neredeyse anında yüklenen özel bir kodlama diliyle oluşturulan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir.

       

AMP genellikle haber siteleri olma eğilimindedir ve tasarlanmış sayfalar şeklinde görünmediğinden birçok işletme için mantıklı olmamaktadır.
Daha hızlı ve akıcı bir kullanıcı deneyimi istiyorsanız, uygulamalar bu konuda başka bir seçenektir. Yerel uygulamalar, bir web sitesinde mümkün olmayan çoğu şeyi yapmanızı sağlar.

7. Yerel için Optimizasyon

     

Mobil aramalar doğal olarak yerel aramalardır. Google, bir mobil cihazdan arama yaptığınızı bilmektedir ve bu aramanın yerel işletmelerle ilgisi bulunuyorsa yerelleştirilmiş sonuçlar göstermektedir.

Bir Google araştırması, yakınlarında bir şeyi arayan kullanıcıların yaklaşık % 76'sının aramadan sonraki ilk 24 saat içinde ilgili bir işletmeyi ziyaret ettiğini göstermekte.

Bu nedenle içeriğinizin yerelleştirildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Yerel bölgeye gönderme yapmalısınız. İçeriğinize şehir adını gibi detayları da mutlaka eklemelisiniz.


Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.