Meta Description Genişliği Arttırıldı

Son zamanların en önemli gelişmelerinden birisi Google’ın meta açıklamalarının genişliğini arttırması oldu.

Peki Meta Description karakter sınırının değişmesi ne anlama geliyor?

Sitenizde yer alan tüm meta açıklamalarını tekrar yazabileceğiniz anlamına gelebilir!

Açıklama alanının uzunluğunun artması ile birlikte markanızı arama sonuçlarında daha görünür kılabilir ve tıklamaları arttırabilirsiniz. Bu makalede meta açıklama etiketinin ne olduğunu, güncellemelerin detaylarını ve ne tür çalışmalar yapmanız gerektiğine dair detaylar sunacağız.

Meta Description Nedir?

Herhangi bir web sitesine giriş yaptıktan sonra “Sayfa Kaynağını Görüntüle” dediğinizde bir takım kodlar bulunduğunu görürsünüz. Bu kodlar içerisinde <head> ile başlayıp </head> ile biten bir kod aralığı yer alır. Web siteniz için birçok meta etiketi bu alanda bulunur (Noindex, Canonical, Title vb.).

Meta açıklamalarını bu kod aralığına eklediğinizde arama motorlarına sayfamızın açıklamasını iletmiş oluruz.

Meta Description etiketi sayfanızın içeriğini açıklayan belirli uzunlukta alana verilen isimdir. Meta açıklamalarınız anahtar kelimelerinizi içermesi gerekir. Anahtar kelimelerinizin bold olması kullanıcıların dikkatini çeker ve tıklama sayınızda artış sağlar.

Google, arama sonuçlarında meta açıklama etiketini bazen sizin belirttiğiniz şekilde sunar. Sitenizin bağlantı kısmının hemen altında bu açıklama alanlarını görebilirsiniz.

Buna rağmen Google, arama sonuçlarında meta açıklama içeriğini her zaman kullanmaz.

Neden farklı açıklamalar görünüyor?

Her şeyden önce Google kullanıcıları önemsiyor. Kullanıcı deneyimi kavramının son yıllarda sürekli karşılaştığımız bir terim olmasının nedeni algoritmanın temelinin kullanıcı deneyimine dayanması.

Kullanıcılar arama yaptığında Meta açıklamalarınızda bu arama sorgusu ile ilgili bir içerik bulunmadığında meta açıklamalarını göstermez. Bunun yerine sayfa içerisinde yer alan başka bir içeriği snippet kısmında gösterir.

Yukarıda yer alan örnek, “Log Analizi” başlıklı yazımızın farklı bir meta açıklaması gösterdiğini görebilirsiniz.

Google neden meta açıklama etiketini bazen önemsemiyor?

Muhtemelen, algoritma kullanıcının aradığının cevabını ilgili paragrafta öğrenebileceğini düşündü!

Meta etiketleri hala faydalı

Google tüm arama sonuçlarında sizin eklediğiniz açıklama metnini göstermese de bu durum Meta Description etiketinin kullanılmaması anlamına gelmiyor.

Meta açıklamalarının temel amacı “Tıklama Oranı” (TO) arttırmaktır. Kullanıcıları web sitenize tıklamaya teşvik edecek açıklamalar tıklama oranınızı yüksek ölçüde arttırır.

Hala birçok arama sonucunda web sitesi sahipleri tarafından oluşturulan meta açıklamaların bulunduğu örneklere ulaşabilirsiniz.

Kısacası; arama terimi içermediği durumlarda Google varsayılan açıklamayı (meta etiketinde tanımlandığı gibi) sıkıştırır ve görüntüler.

Yeni meta açıklamaları uzunluğu ne kadar?

Meta açıklamaları ile ilgili öncelikle bilmeniz gereken bazı detayları aktardığımıza göre son güncellemelere göz atalım.

Önceki dönemlerde açıklama etiketinin maksimum uzunluğu 160 karakter olarak yansıyordu. Güncelleme sonrası bu durum 320 karaktere kadar çıktı.

Kasım ayı sonlarında gerçekleşen güncelleme, Aralık ayı içerisinde resmi olarak doğrulandı.

Google tarafından yapılan açıklama: “Yakın zamanda, sayfaların arama konuyla nasıl alakalı olduğunu insanlara daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için daha açıklayıcı ve kullanışlı snippet’ler sunmak için yakın zamanda bir değişiklik yaptık. Bu, snippet’lerin ortalama olarak biraz daha uzun olmasına neden oldu. ”

Peki bu durum SEO için ne anlama geliyor?

Daha fazla bilgi
Kuşkusuz en belirgin faydası arama sonuç sayfasında daha ayrıntılı bilgi sunmamızı sağlamasıdır.

Bu yazı önceki dönemlerde yazılsaydı Meta Description etiketi muhtemelen aşağıdakine benzer bir şey olurdu; Google Meta Description güncellemesi ile karakter sayısındaki uzunluklarını iki katı arttırdı. Detaylar için sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

Sayfanız hakkında daha fazla bilgi verebileceğiniz bir alana sahip olmak, doğru düzenlemeler ile Tıklama Oranı’nı ciddi düzeyde arttırma potansiyeli içeriyor.

Unutulmaması gerekilen diğer noktaysa; doğru hazırlanmış açıklamaları okuyan kullanıcı, bundan memnun kaldığında sizi ziyaret etmeye karar vermiş demektir. Buda sizinle işlem gerçekleştirmeye daha yakın bir ziyaretçinin sayfanızı ziyaret ettiğini anlamına gelir.

Meta açıklamalarımı nasıl değiştirmeliyim?


160 karakterlik açıklama metinlerini güncellemek zorunda mıyım? Muhtemelen hayır.

Google artık kullanıcılara meta etiketleri dışında bilgiler sunuyor. Bu nedenle herhangi bir değişiklik yapmasanız dahi açıklama alanınız 320 karakter olarak görünebilir.

Artık aramalarda kullanıcıların sorabileceği arama terimlerinden, diğer detaylara kadar kullanıcı odaklı içeriğe sahip sayfalar barındırmanız gerekiyor. Bu şekilde kullanıcıların aradıklarına uygun içeriği arama motoru sayfanızdan otomatik olarak çekerek sonuçlara yansıtabilir.

Yine de, yeni meta uzunluklarını güncellemek sizin tercihiniz ve doğru düzenlemeler ile faydalı sonuçlar görebileceğinizi düşünüyoruz.

Not : WordPress kullanıyorsanız Yoast for SEO araçlar güncelleme yapmadığından dolayı 60 karakterden uzun olduğunda sizi uyarabilir. Bunu önemsemeyin, yakında yeni bir güncelleme gerçekleştireceklerdir.

Yeni meta açıklamalarını nasıl hazırlamalıyım?

Meta açıklamaları artık iki katı uzunluğunda, peki ben ne yapabilirim?

Bu sorunun cevabı sayfanıza bağlıdır.

Öncelikle içerik pazarlaması yapıyorsanız makalenizin daha ayrıntılı bir özetini sağlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi daha fazla kullanma şansınızda var. Ayrıca anahtar kelimelerin benzer varyasyonlarını da kullanabilirsiniz..

Buna rağmen, unutmamanız gereken en önemli konu: kullanıcı deneyimi .

Açıklama barındırmayan ve sadece anahtar kelimelerden oluşan açıklamalardan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Bunun yerine hedef pazarınızdaki kullanıcılara dikkatini çekecek bilgiler sağlayarak yeni uzunluk alanından doğru şekilde faydalanın.

E-ticaret sektöründeyseniz daha fazla ürün ayrıntısı ve ürünün faydalarını belirtin. Bu sizin tıklama oranınızı arttırabilir.

Rekabet Artıyor

Tıklamaların önceki süreçlerde ortalama olarak %91,5’lik kısmının ilk sayfada sonuçlandığını biliyoruz.

Meta açıklamalarının artması ile birlikte artık kullanıcılar ilk sayfada daha fazla içeriğe erişecek ve sonraki sayfaları ziyaret etme oranı yüksek ölçüde düşecektir..

Bu nedenle ikinci sayfa üzerinden anahtar kelimeler üzerinden aldığınız trafikte düşüş yaşamanız mümkün.

Arama sonuçlarında 1.Sayfada yer almak her zamankinden daha değerli olacak ve ilk sayfada bulunmanız artık bir ihtiyaç.

Yazar:admin 14:33 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir