Link İnşaası ve Backlink Değerlendirme Faktörleri

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Sitenize gelen bağlantılar, SEO’da en değer verilen faktörler arasında yer alır. Web sitenize gelen bağlantılar, sitenizin daha güvenilir olmasını sağlar ve bu durum arama sonuçlarında daha iyi sıralamalara erişmenize fırsat sağlar.

Link İnşaası Hakkında

Web sitenize gelen bağlantılar ne kadar iyiyse, arama sonuçlarında üst konumlarda bulunma ihtimaliniz bir o kadar artar. Bu durum daha fazla trafik ve marka görünürlüğü anlamına gelir.

Google, sitenize gelen tüm bağlantıları eşit olarak görmez. Sitenize gelen bağlantıların doğal ve faydalı olup olmadığını ölçümler ve buna göre bir değerlendirmede bulunur. Bu nedenle link inşaasını doğru şekilde kurgulamak oldukça önemlidir. Bir çoğumuzun sitelere yapılan bağlantıların doğal olup olmadığını hızlıca anlayabilmesine rağmen Google değerlendirme süreci bundan çok daha detaylıdır.

Google Backlink Değerlendirme Faktörleri

1. Referansın Güvenirliliği

                                                     

Sitenize bağlantı sağlayan web sitesinin otoritesi ne kadar yüksekse, gelen bağlantının faydası da aynı ölçüde artacaktır. Backlink sağlayan web sitesinin otorite puanını Moz, Majesticseo ve ahrefs gibi 3.parti araçlar ile ölçümleme şansınız var.

Örnek: Sitenize bağlantı çıkışı yapan bir web sitesi yeni, fazla ziyaretçisi yok ve arama motorlarının gözünde popüler bir web sitesi değilse etkisi düşük olacaktır.

2. Nofollow Bağlantılar

Nofollow bağlantı, Google botlarına “bağlantıyı takip etme” anlamına gelen bir HTML kodudur. “rel = nofollow” olarak kullanılan bağlantı türü ile arama motoruna, bağlantı çıkışı yaptığınız siteye referans olmadığınızı belirtirsiniz.

Bağlantı çıkışı sağladığınız web siteleri her zaman güvenilir olmayabilir, bu sayfalara referans olduğunuz da sizde bu durumdan olumsuz etkilenebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için bazı bağlantı çıkışlarında nofollow etiketi tercih edilir. Bir bağlantı çıkışı nofollow etiketi içeriyorsa Google bu bağlantı çıkışını görmezden gelir.

Buna rağmen çeşitli incelemeler, nofollow bağlantıların Google tarafından her zaman gözardı edilmediğini ve nofollow bağlantılara sahip olmanın SEO açısından olumlu etki ettiği yönünde.


3. Backlink Alaka Düzeyi

                                                          

Sitenize backlink sağlayan web sitesinin içerik ve ürünleriniz ile alakalı olması son derece önemlidir. Yemek tarifi üzerine bir web sayfanız var ve cep telefonu satışı yapan bir web sitesine bağlantı çıkışı yapıyorsanız bunun faydasını görebilirsiniz.

Eğer yemek tarifi sayfanızdan yemek restoranı sayfasına bağlantı çıkışı yapıyorsanız, kuşkusuz bu hem sizin hem de bağlantı sağladığınız web site için diğerinden çok daha faydalıdır. Özellikle geniş içeriğe sahip web sayfalarında, çeşitli içerikler ile alakalı farklı kategoriler bulunur. Bağlantı sağlayan sayfaların içeriğiniz ile alakalı kategoriye bağlı olmasına dikkat edilmelidir..

4. Anchor Text

Anchor text bağlantılarınızın metnine verilen isimdir. Önceki süreçlerde anahtar kelime odaklı bağlantı çıkışları arama sonuçlarında daha iyi konumlarda yer almanıza yardımcı oluyordu.

Google tarafından gerçekleştirilen güncellemeler ile, anahtar kelime odaklı geri bağlantı alan birçok web sitesi Google tarafından cezalandırıldı. Bağlantı metni, hala sayfanın alaka düzeyini ve odağını belirlemede büyük bir rol oynuyor. Buna rağmen Google, aşırı anahtar kelime odaklı geri bağlantılara dikkat ediyor. Aşırı anahtar kelime içeren bağlantı profili, anahtar kelimelerde ceza alarak sıralamalarda düşüş yaşamanıza yol açabilir.

5. Çeşitlilik

Google, sitenize gelen bağlantı profilinizin çeşitliliğini ölçümler. Web sitenize gelen bağlantıların “benzersiz” olması her zaman daha faydalıdır. Bu nedenle bir web sitesinden 5 adet bağlantı elde etmek yerine, özgün ve otoriter 5 farklı web sayfasından tekli bağlantı elde etmek daha değerlidir.

Sayfalarınıza bağlantı alarak daha iyi konumlara erişmeniz için mümkün. Buna rağmen Google bot, aynı sayfaya birçok farklı siteden aynı yapıda gelen bağlantının organik olmadığını ve sıralamalarda manipülasyon oluşturmak amaçlı doğal olmadığını düşünebilir. Bağlantılarınızın metinleri, kaynak adresleri ve türlerini sürekli kontrol ederek, doğru stratejiler üzerinden link inşaasını oluşturmak son derece önemlidir.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.