Latent Semantic Indexing (LSI)

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

LSI Nedir?

Arama motorlarının, arama sonuçlarını sıralarken kullandığı algoritmalardan biri olan Latent Semantic Indexing (LSI), temelde bir metin içerisindeki anlam bütünlüğünü ve anlamsal bağı incelemektedir. Paragraflar arasındaki bağı net bir biçimde algılamak için bu algoritmayı uygulayan arama motorları, bu sayede taranan içeriğin ne anlama geldiğini, hangi arama terimleri sonucunda kullanıcılara servis edileceğini belirler.

Arama motorları, her zaman botlar için yazılan içeriklerden ziyade, kullanıcılar için hazırlananları tercih ederler. Bu doğrultuda, LSI içerikler arama motorlarının sıralamalarında doğrudan etki etmektedir.

Latent Semantic Indexing (LSI) İnternet Sitesinde Nasıl İşler?

Botlar, alakalı anahtar kelimeler ve diğer detaylar için internet sitelerindeki içerikleri ve kelimeleri tararlar. Bu tarama esnasında, sadece anahtar kelimeler değil, aynı zamanda metin içerisindeki alakalı paragraflar ve cümleler ele alınır.

Örneğin X anahtar kelimesinde bir içerik hazırlanmışsa, metnin genelinde, bu anahtar kelime ile alakalı diğer metinler tespit edilir ve sıralamalar buna bağlı olarak düzenlenir. X anahtar kelimesinde, “X Nedir”, “X’in kullanım alanları” ve buna benzer başlıkların veya paragrafların metin içerisinde yer alması, LSI algoritmasına göre, internet sitenizin gelişimini ve trafik potansiyelini artıracaktır.

Kullanıcı İçin Hazırlanan İçerik Her Zaman En İyisi

LSI algoritması temelde botlar için hazırlanan içeriklerden ziyade, kullanıcı için hazırlanan içerikleri desteklemek için ortaya atılmıştır. Sadece tek bir anahtar kelime üzerine odaklanarak değil, kullanıcıların arayabilecekleri ve konuyla ilgili edinebilecekleri diğer bilgilere de odaklanarak içerik hazırlanmasını öneren Google, LSI algoritmasıyla bunu desteklemektedir.

LSI algoritmasından en iyi şekilde faydalanabilmek için, her zaman kullanıcı öncelikli içerikler hazırlanmak zorundadır. Bir konu işleniyorsa, ziyaretçinin bundan en yüksek faydayı elde edebilmesi amaçlanarak, içerikler buna uygun düzenlenmelidir. Böylece, LSI algoritmasından maksimum verim elde etmek mümkün olur.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.