Dahili Bağlantılar (İnternal Link) Kullanımı

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

SEO metrikleri değişmeye devam etse de değişmeyen tek şey Google’ın kullanıcı deneyimine verdiği önem. Kullanıcı deneyimi geliştiren dahili bağlantılar en göz ardı edilen SEO uygulamalarından biridir. Doğru şekilde oluşturulan dahili bağlantılar web sitenizin sıralama performansını olumlu şekilde etkiler.

Dahili bağlantılar konusunda oluşturulan tüm içeriklerde bu konunun önemi ve karmaşıklığının altı sıklıkla çizilir. Ancak SEO dünyasının bilinen isimlerinden Neil Patel’e göre bu konuda pek de matematiksel bir strateji söz konusu değil. Doğru site içi linklemede düşünülmesi gereken tek şey, faydalı yerlere giden dahili bağlantılardır.

Dahili Bağlantı (İnternal Link) Nedir?

En temel tanımıyla aynı domainde bulunan bir sayfadan diğer sayfaya verilen bağlantılardır. Bir anlamda bir sayfadan diğer sayfaya giden metin köprüleridir. Hem kullanıcıların hem de arama motorlarının içerikleriniz arasında kolayca gezinebilmelerini sağlar. Arama motoru botları sayfalarınızı arasında gezinirken u bağlantıları kullanırlar. Eğer web sitenizde doğru şekilde dahili bağlantılar kurulmamışsa botlar sayfalarınızı bulmakta güçlük çeker.


Google ve diğer arama motoru botları dahili (internal) ve harici (external) bağlantıları izleyerek web sitenizi tarar. Patel’e göre; dahili bağlantılar, arama motoru ağı botları için net yollar, kullanıcılar için ise uzun süreli oturumlar ve sayfa - içerik bağlantısı sağlıyor.

Dahili Bağlantıların Faydaları;

  • Kullanıcıları yüksek değerli ve alakalı içeriğe yönlendirirler. Bu durum sayfalarınızın kullanıcı deneyimi yükseltir.
  • Sayfa otoritesi ve sıralama gücünün site genelinde yayılmasını sağlar. Sitenizin SEO çalışmalarınıza büyük katkı sağlar.
  • Kullanıcıları harekete geçirici mesajlar ile eyleme geçmeye teşvik ederler. Bu da sitenizin dönüşüm değerlerini olumlu etkiler.
  • Arama motoru botlarının web sitenizin bilgi hiyerarşisini çıkarmasına yardımcı olur 

SEO çalışmalarınıza büyük katkı sağlayacak dahili bağlantılar ile arama motoru botlarının siteniz hakkında şunları anlamasını sağlarsınız; 

  • Sayfaların alaka düzeyi
  • Sayfalar arasındaki ilişki
  • Sayfaların değeri

Ayrıca dahil bağlantıları genel olarak sayfanın üst kısmına yerleştirerek hemen çıkma oranını (bounce rate) azaltabilir ve bekleme süresini (dwell time) iyileştirebilirsiniz.


Dahili bağlantı oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekiyor;

  •  Sürekli Aynı Bağlantı Metnini (Anchor Text) Kullanmayın

Anchor text kullanıcıların gördükleri tıklanabilir metinlerdir. Dahili bağlantılarınız için doğru bağlantı metinleri kullanmak oldukça önemlidir. Bağlantı metinlerinin kullanılması görsellerin kullanılmasından daha etkili olduğu çoğu SEO uzmanının hemfikir olduğu bir konudur. Görsel dahili bağlantıları, görsellerin bağlantı kaynağı olmama koşuluyla ve görsel alt etiketlerin doğru şekilde oluşturulduğu takdirde iyi olarak kabul edilir.

Bağlantı metinlerinin (anchor text) aşırı optimize edilmeden kullanılması gerekmektedir. Anahtar kelimelerin direkt olarak kullanılması uzun dönemde dahili bağlantı stratejinizi olumsuz şekilde etkileyebilir. Tüm bağlantı metinlerinde aynı anahtar kelimeyi kullanmak yerine içerikle alakalı anahtar kelimeleri kullanmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bağlantı metinlerini oluştururken içerikle uyumlu doğal kelime grupları kullanılabilir. Bu konuda anahtar kelime araçlarından birini kullanabilirisiniz.

  •  Sadece Otoriteyi Artırmak için Alakasız Sayfalardan Bağlantı Vermeyin

Site genelindeki bağlantılar okuyuculara fayda sağlar. Dahili bağlantıların doğal sonuçlarından biri de sitenizdeki kullanıcı katılımını artırmasıdır. Okuyucular okuduğu içerikle tam olarak eşleşen bir bağlantı gördüğünde mutlaka o bağlantıya tıklıyor. Kullanıcılar için doğal bağlantılar oluşturmuyorsanız, dahili bağlantıları hiç kullanmasanız çok daha iyi olur.Dahili bağlantılar sayesinde kullanıcılar web sitesinde daha fazla kalır. Alakalı iç bağlantılar okuyuculara ve arama motorlarına bu sayfaları da mutlaka okumalısın sinyali verir. Bu hem okuyucu hem de SEO çalışmalarınız için olumludur.
 

  • Dahili Bağlantıları Kullanırken Aşırıya Kaçmayın

 Sitenizde kullandığınız dahili bağlantıların etkili olabilmesi için bağlantı sayılarınızı çok da abartmamanız gerekiyor. Google’a göre bir sayfadaki bağlantıları makul bir sayıda tutmak gerekiyor. Bir sayfada bulunan tüm bağlantılar düşünüldüğünde Gooogle’ın önerdiği sayı 150-200 arasında değişiyor. Sayfada bulunan tüm “href” kodları düşünüldüğünde bu o kadar da zor bir sayı değildir.

Konu dahili bağlantılar olduğunda metnin uzunluğuna bağlı olarak üç ya da dört iç linkleme oldukça makul bir sayıdır. Neil Patel’e göre bu konuda sihirli bir sayı yok. Sayfanızda bulunan diğer bağlantıları hesaba katarak okuyucunuza fayda sağlayacağını düşündüğünüz sayıda iç linkleme yapabilirsiniz.

 

Önceki Blog En İyi Wordpress SEO Eklentileri
Sonraki Blog 2021 Yerel SEO Trendleri
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.