İçerik Pazarlaması ve SEO

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Sayfanızda yer alan içerikler hangi amaçla oluşturuldu? İçerikleriniz gerçekten sizin düşündüğünüz kadar size fayda sağlıyor mu?
Bu yazımızda içerik pazarlamasının seo çalışmalarında hangi konumda olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

SEO ve İçerik pazarlaması gerçekten birbiriyle örtüşen kavramlar mıdır?

SEO ve içerik pazarlaması birbirinden oldukça farklı kavramlar olsa da aynı paralel içerisinde yer alıyor.

Bunun cevabına net bir şekilde evet diyebiliriz. Bu iki farklı kavram eş güdümlü şekilde yönetilmesi gerekilen bir süreçtir. Doğru içerik pazarlaması, seo'nun kritik süreçlerinden birisidir.

İlk olarak SEO ve İçeriklerin birbiri ile aynı kutupta buluşan kavramlar olduğunu söyleyebiliriz. Yeni bir site ile ilgili çalışmalar yaparken süreçler tasarım, html ve yazılım olmak üzere 3 ana başlık üzerinden oluşturulur. İçerik ve seo kavramında da aynı durumdan bahsedebiliriz. Bu nedenle bu çalışmalar gerçekleştirilirken süreç yönetimi her iki tarafta da iletişim halinde ilerlemelidir.

     

SEO ve içerik pazarlaması arasındaki farklardan bahsedelim biraz

  • SEO teknik çalışmaları içerir
  • İçerik pazarlaması ile kullanıcılarınızla etkileşim sağlarsınız ve daha kapsamlıdır.

Bu farklılıklar aşağıdaki maddelerde bir araya gelir.

  • SEO çalışmalarınızda sayfanızı daha otoriter bir yapıya ulaştırmanız için, süreçlerinizi içerik pazarlamasına kanalize etmek zorunda kalırsınız.
  • İçerik ile ilgili çalışmalarınızı seo uyumlu bir şekilde uygulamadığınız da pazarlama faaliyetlerinizi eksik yönetirsiniz.

Seo çalışmalarınızı kusursuz bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, içerik pazarlamasına ihtiyaç duyarsınız.

SEO içeriğe ihtiyaç duyar, içerik pazarlaması bunu karşılar.

Hepimizin kabul ettiği bir gerçek var; içerik olmadan arama sonuçlarında istediğiniz konumlara erişemezsiniz. "Content is King" terimi her ne kadar artık bir klişe olarak olarak algılansa da bu gerçekliğni kabul etmemiz gereken bir konu.

     

Arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırmak için anahtar kelimelere, kullanıcıların sorularına cevap verme ve sizin bakış açınızı doğru bir şekilde anlatan içeriklere ihtiyaç duyarsınız. Bunu sağlayamadığınız da sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar istediklerine erişemez ve sayfanızı terk ederler.

Anahtar kelimeler önemlidir ve bunu ancak içerik ile yansıtabilirsiniz.

Hizmet sağladığınız sektörde yüksek ziyaretçi kitlesine ulaşmak ancak kullanıcıların aradığı terimleri tahmin etmeniz ile ilgilidir. Sayfanızda yer alan içerikte anahtar kelimeleri kullanmadığınızda arama motorları sayfanızın tam olarak neleri kapsadığını anlayamaz.

Bir örnek ile yola çıkalım:
Bodrum bölgesinde tatil yapmaya karar veren bir kullanıcının "Bodrum Otelleri" anahtar kelimesi ile arama yapması en popüler tercih olacaktır. Aranma hacmi yüksek bu anahtar kelimede iyi konumlarda bulunmak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirebilir ve yer alabilirsiniz.

Bodrum bölgesinde otel tutmak isteyen kullanıcılar yukarıdaki anahtar kelimenin dışında aşağıdaki konularda da arama yapıp bilgi almak ister.

*Deniz sıfır Bodrum otelleri
*Ultra herşey dahil Bodrum otelleri
*Bodrum otelleri rezervasyon
*Lüks Bodrum otelleri
*Bodrum otelleri erken rezervasyon
*Bodrum otellerinden hangisini seçmeliyim?

Her internet kullanıcısının arama alışkanlıkları farklıdır. İçerik pazarlaması ile farklı arama alışkanlıklarına sahip yüksek potansiyel içeren anahtar kelimeleri içeriğinizde kullanarak alt aramalarda da yükseklerde yer alabilirsiniz.

Doğru bir içerik pazarlaması gerçekten kullanıcılar için oluşturulmalıdır ve bu konuda yetkin kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Bodrum bölgesini anlatan bir içeriğin yazarı daha önce bu bölgeye gitmedi ise o bölge ile ilgili gerçekleri ve artıları kendi gözlemleyemediği için etkin bir içerik oluşturması oldukça zordur. Bu nedenle seo içerik pazarlamasının kapsamında yer almalı, eş güdümlü şekilde ilerlemelidir.

SEO teknik gereklilikleri yerine getirir. İçerik pazarlaması kullanıcı deneyimini arttırır

                                                     

Yazının başında belirttiğimiz gibi, SEO teknik süreçlerden oluşur. Site haritanızda bazı değerleri belirttiğinizde sayfalarınızın önceliklerini arama motorlarına anlatırsınız. Robots.txt'de ulaşılmasını istemediğiniz sayfaları belirtir, meta açıklamaları ile kullanıcıların arama sonuçlarında size erişmesini sağlarsınız.

Peki günün sonunda neyi hedefliyorsunuz?

Sayfanızı daha görünür kılarak daha fazla ziyaretçinin sayfanıza ulaşmasını ve içeriklerinizi okuyarak sizi tercih etmesini. SEO sitenizi görünür kılar, içerik pazarlaması size ulaşan kullanıcının etkileşim kurma ihtimalini yükseltir.

Arama sonuçlarında görünür olmak daha fazla ziyaretçi anlamına geliyorsa, içeriklerinizi okuyan daha fazla kullanıcı var demektir. Bu nedenle sürekli içeriğinizi geliştirerek en optimum seviyede tutmalısınız. Günün sonunda her şeyin içerik odaklı bir hal aldığını görürsünüz.

İçerik pazarlaması ile sürdürülebilir bir yapı oluşturursunuz

     

Google arama motorunun özgün ve yeni içeriklerin aramadaki görünürlüğümüze olumlu veya olumsuz bir sonuç yansıttığını bir çoğumuz kabul ediyoruz. Her ne kadar otoriter bir sayfanız olsa da rakipleriniz kullanıcılar ile etkileşimini sizden daha fazla kuruyorsa, sizden daha yüksek konumlara erişebilir. İçerik pazarlaması sürekli geliştirilmesi gerekilen bir çalışmayı içerir. 

SEO içerik pazarlamasıdır. İçerik pazarlaması doğru bir SEO stratejisinin önemli bir halkasıdır

İçerik SEO'dan beslenir. SEO çalışmalarında başarılı olmak için ise içerik pazarlamasına ihtiyaç duyarsınız. Eğer bu iki süreçten sadece birini yerine getiriyorsanız, çalışmalarınızı doğru bir şekilde gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi tekrar kontrol etmelisiniz.

İçeriklerinizi doğru bir şekilde yapılandırmazsanız seo çalışmalarında başarısız olursunuz. SEO çalışmalarını yapmadığınızda organik aramalarda kullanıcılar sitenize erişemez. Ziyaretçisi olmayan bir web sayfasının iyi içeriğe sahip olması, kullanıcıya ulaşmadığında bir etki göstermez. Bu nedenle içerik pazarlaması ve seo birlikte uygulandığında başarıya ulaşırsınız.


Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.