Hreflang: En Büyük 8 SEO Yanılgısı

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Motoko Hunt, yakın bir zamanda yurtdışındaki pazarlara ulaşabilmek ve SEO kullanmak için gerekli temel kararlar hakkında bir makale yayınladı. Siteleri etkili biçimde coğrafi olarak hedefleme konusunda bazı mükemmel ipuçları verdi. Buna göre en iyi yöntemlerden biri “hreflang” öğesini kullanmaktı. Doğru şekilde uygulandığında son derece etkili olsa bile, hreflang konusundaki karmaşıklık, pek çok siteye nasıl uygulanacağı konusunda ciddi sorunlarla hayata geçirilmiştir.

         

SEMrush'un araştırmasında daha önce bahsedildiği gibi, hreflang uygulamalarının yüzde 75'inin uygulanmasıyla ilgili ciddi hatalar mevcuttu.
Bu hataların yarısından fazlasında hreflang temellerinin anlaşılmamasından dolayı kod implantasyonu ile ilgili bir çeşit sorun bulunuyordu.
Popüler SEO blogcularının konu hakkında yaptığı yorumları ve en çok düşülen yanılgıları sizin için derledik. Açıklığa ihtiyaç duyulan ve karışıklık yaratılmaması gereken bu konuları aşağıda açıklamaya çalıştık.

Yanılgı 1: Sadece Sitenin Ana Sayfasında Hreflang'a İhtiyacımız Var

    

Bu çok yaygın bir yanılgı değildir, fakat bazı siteler ana sayfalarında yalnızca hreflang etiketleri kullanmıştır. Maalesef Google'ın örnek kodu, bir URL'nin sadece ana sayfa sürümünü göstermektedir; bu da bazılarının sadece ana sayfalarda bunlara ihtiyacınız olduğunu belirten bir yorumla sonuçlanır.

Yalnızca ana sayfada Hreflang uygulayan bir SEO uzmanı konuyla ilgili olarak “Google bunu anlamaya yetecek kadar akıllı, sadece şablonu vermeliyiz, onlar anlarlar” şeklinde konuşmuştu. Fakat maalesef Google bunu anlamadı ve yerel pazarlarda yanlış sayfayı göstermeye devam etti.

Çözüm: Hreflang öğesi, alternatif bir sürümü olan sayfalarda ya da sadece ana sayfalara değil, xml site haritasına eklenen bütün sayfalara eklenmelidir.

Yanılgı 2: Sadece Dot-Com Etki Alanlarında Hreflang'a İhtiyacımız Var

          

Bu yanılgı ise, farklı üst düzey alanlardaki sayfaları haritalamak için herhangi bir çözüm geliştiremeyen geliştirici ekiplerden duyulan bir yanılgı.

Onlar .Co.uk gibi ccTLD'leri kullandıkları için, arama motorunun hangi ülkeyi hedeflediklerini anlamaları gerektiğini varsayarak bu yanılgıya düştüler. Fakat ne yazık ki, ccTLD'lerin arama motorları yorumu kusursuz değil ve piyasada başka hiçbir yerel sitenin sıralanmadığından emin olmak için bir test yapmanız gerekebiliyor.

Eğer sonuç başarılıysa harika! Fakat diğer pazar sayfaları sıralanıyorsa, o zaman tüm alanlara uygulamaya çalışmalısınız.

Yanılgı 3: X-Default, Ana Sayfada Yalnızca Ülke Seçici ile Kullanılabilir

         

Birkaç SEO uzmanı, x-default'un sadece bir ülke seçici içeren bir ana sayfanız olduğu zaman, bu sayfada kullanılması gerektiğini söylüyor. Bu bakış açısı kısmen doğruluk içeriyor. X-default'un iki belirli uygulaması bulunmakta.

Yanılgı 4: Bölgesel Siteler Hreflang Öğesi Kullanamıyor

         

Bölgesel siteler, tek bir dil sitesi kullanarak bir bölgedeki birden fazla ülkeyi hedeflemeye yönelik bütçe kısıtlı yaklaşımlar yapar. Bu bölgelerin en yaygın olanları , Güney ve Orta Amerika ülkeleri için LatAM, Asya Pasifik ülkeleri için APAC ya da Arapça konuşan Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Afrika'yı kapsayan MENA olmaktadır.

Yanılgı 5: Kod Satırlarını Kaydetmek için Hreflang = Sözdizimine Birden Çok Kod Ekleme

       

Bu ilginç uygulama da oldukça düşülen yanılgılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir site sahibi, bunu uygulayan SEO sağlayıcısının Google tarafından sözdizimine birden fazla ülke ve dil kodu ekleyerek XML site haritası girişlerinin sayısını azaltabileceklerini söylediğini anlattı.

Yanılgı 6: Rel = Canonical'inizi Global Siteye Ayarlamalısınız

        .  

Bu büyük bir yanılsamadır ve bunu yapmak, yerel dil sayfalarınızı neredeyse bir robots.txt girişi ile engellemiş gibi hızlı bir biçimde kaldıracaktır. Kurumların hreflang ile ilgili yanlış ülke ve dil kodları dışında yaptıkları en büyük hatalardan biri bu yanılgı türüdür. Çoğu, bu öneriyi yinelenen içeriği kaldırma bağlamında yapar. Hreflang öğesi, bunu sizin için yapmaktadır.

Yanılgı 7: Hreflang ve Kanonik Etiketleri Birleştirebilirsiniz

        

Kanonik etiketler (diğer bir deyişle "rel canonical"), arama motorlarına belirli bir URL'nin sayfanın ana kopyasını temsil ettiğini anlatmanın bir yoludur. Bu, geliştiricilerin kanonik ve kendinden referanslı hreflang öğesini tek bir etikette birleştirmeye çalıştıklarında giderek daha da fazla görülen bir başka hata olmaktadır.

Yanılgı 8: Rel = Canonical, Kendini Referans Eden Kayıt Olarak Hizmet Edebilir

       .  

Bu küçük bilgi kaynağı için kesin bir kaynak bulunmuyor, fakat bu yanılsama cümlesi tamamen yanlış. Bir site Google Search Console'da kendine referans gösteremediği birçok hataya sahip ise, bunun nedeni siteye kendine referans veren öğe için standart bir yöntem kullanmayı denemiş site sahipleridir.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.