Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Ziyaretçilerinizin internet sitenize daha rahat ulaşması, memnun eden bir kullanıcı deneyimi sağlanması için görsellerinizin optimizasyonu oldukça önemli. Sadece ziyaretçilerle kalmayıp arama motorlarının da dikkat ettiği görsel optimizasyonuna gerekli ilgiyi göstermeniz sıralamalarınızda yükseliş sağlayacaktır. 

Görsellerinizi SEO yönergelerine uygun şekilde optimize etmek ve kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunmak için yapmanız gerekenleri sizler için listeledik.

Doğru Formatı Belirleyin

Doğru görsel optimizasyonu için öncelikle kullanacağınız resimlerin dosya formatlarını belirlemeniz gerekli.

PNG uzantılı görseller, görüntü kalitesi açısından diğerlerine kıyasla daha yüksek değerlere sahip. Ancak bu kalite ile birlikte dosya boyutunun da yükseldiği görülüyor. Buna alternatif olarak JPEG formatındaki görsellerde görüntü kalitesinde biraz kayıp oluşsa da dosya boyutu açısından daha avantajlı. 

Sitenizde kullandığınız görsellerin hangi amaca hizmet ettiğini, kullanıcılarınıza çok net bir görüntü kalitesi sunmak zorunda olup olmadığınızı belirleyerek uygun formatı seçmelisiniz.

Görsellerinizi SıkıştırınGörsellerinizi sıkıştırmadan internet sitenizde yer vermeniz hem kullanıcıların sayfanızı çok daha geç yüklemesine hem de sunucunuzu gereksiz yere yormanıza neden olacaktır. İçeriği yüklenen ancak görselleri yarım kalan bir sayfa kullanıcı deneyimi açısından adeta bir kabus sayılabilir.

HTTP Archive tarafından verilen istatistiklere göre internet sayfalarının ortalama %21’i görsellerden oluşuyor. Sitenizde yer alan görselleri sıkıştırarak hem boyutlarını düşürmeniz hem de kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunmanız gerekli.

Dosya İsimlerini Düzenleyin

Teknik noktalar dışında, görsellerinizin dosya isimleri SEO çalışmalarınızda önemli bir etken olabilir. Görsel optimizasyonu sırasında, resimleriniz için alakasız dosya isimleri kullanmak yerine yazınızla veya konuyla alakalı, tanımlayıcı ve gerçekçi dosya isimlerini tercih etmelisiniz. 

Google örümceklerinin görsel dosyalarının isimlerini kontrol ettiği ve anlamlandırırken bunu da değerlendirdiği biliniyor.

Alt Etiketlerini UnutmayınGörsel optimizasyonunun olmazsa olması uygun “alt” etiketlerinin kullanılmasıdır. Alt etiketleri, resimlerin yüklenememesi durumunda veya görme engelli ziyaretçilerin kullandığı yazılımlar aracılığıyla kullanıcıya sunulacak metni ifade ediyor.

Alt etiketi kullanırken SEO uyumlu ve görseli tanımlayıcı bir metin tercih etmelisiniz. Alt etiketleri, Google tarafından sadece görsellerin değil aynı zamanda tüm sayfanın sıralamasına etki eden bir faktör olarak tanımlandığı için atlanmadan dikkat edilmeli. 

Alt etiketlerini kullanırken mümkün olduğu kadar görseli tanımlayıcı metinler tercih etmelisiniz. Örneğin, bir meyve suyu görselinde alt etiketi olarak “meyve suyu” kullanmak yerine, tanımlayıcı olan “taze sıkılmış portakal suyu” etiketini tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

Görsellerinizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Artık internet sitenize giren kişilerin büyük kısmı mobil cihazları kullanıyor. Günümüzde, cep telefonlarından, tabletlerden, hatta buzdolaplarından bile internette sörf yapmak mümkün. Bu nedenle, ziyaretçilerinizin her cihazda sorunsuz bir kullanıcı deneyimi ile karşılaştıklarından emin olmanız gerekli. 

Responsive görseller kullanarak kullanıcıların cihazlarının ekran boyutuna göre uygun resimleri sunmanız hem SEO konusunda hem de kullanıcı deneyiminde size artı puan sağlayacaktır. Mobil öncelikli indeksleme algoritmasının da faal olduğunu aklınızda bulundurarak, görsellerinizin mobil uyumuna gereken özeni göstermelisiniz.

Görsellerinize Site Haritasında Yer Verin

Sitenizdeki görselleri kullanıcılarınız için hazır ve ulaşılabilir hale getirdiğiniz kadar arama motorlarının örümceklerini de unutmamalısınız. Her ne kadar sayfada yer alan tüm görseller botlar tarafından o sayfa taranırken tespit ediliyor olsa da site haritası hala öneme sahip. 

Görsellerinizi halihazırda kullandığınız site haritasına ilave etmeniz veya sadece görselleriniz için özel bir site haritası oluşturmanız SEO açısından artı puan kazandıracaktır. Bu haritayı Search Console’a yükleyerek, sitenize gelecek olan Google botlarının görsellerinizi daha rahat indekslemesini sağlayabilir, site trafiğinizde artış elde edebilirsiniz.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.