Google’da Hızlı İndex Alma Teknikleri

Hızlı bir şekilde indeks almak ve arama motorlarında sıralamaya girmek için, öncelikle indekslenme işleminin nasıl gerçekleştiğini anlamak gerekli.

İndeksleme, GoogleBot adı verilen bir yapay zeka botunun internet sitenize gelerek tarama yapması sonucunda gerçekleşir. GoogleBot, sürekli olarak internet siteleri arasında dolaşır ve kalite yönergelerine uyan internet sitelerinin indexlenmesi için gerekli bildirimi yapar.

Hızlı şekilde indeks almak için, botun sitenize içeriğinizi ekledikten sonra hızlı bir şekilde çağrılması gerekir. Bunu internet sitenizi SEO açısından uyumlu hale getirmekle sağlayabileceğiniz gibi, daha fazla hızlandırmak isterseniz uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Hızlı İndex Almak için Neler Yapabilirim?

  • Ping servislerini kullanabilirsiniz: Ping-o-matic gibi ping servislerini kullanarak, internet sitenize yeni bir içerik eklendiğini Google’a bildirebilirsiniz. Google botları pinglenen siteyi tarayacak ve indexleme için sıralamaya alacaktır.
  • Google gibi getir en büyük yardımcınız: Google Webmaster Araçları içerisinde yer alan ve sitenizin Google botları tarafından nasıl göründüğünü test etmenize yarayan “Google gibi getir” modülü, hızlı şekilde index almak isteyen kişilerin en büyük yardımcısı. Bu modül ile sitenize botları çağırabilir ve indexleme kuyruğuna alınmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bookmark sitelerine göz atabilirsiniz: Sitenizin hızlı indeks almasını sağlamak için kullanabileceğiniz bir başka yol ise sosyal imleme siteleri. Bu siteler aracılığıyla, sitenize GoogleBot’u çekebilir ve daha hızlı dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, sosyal imleme sitelerinde içeriklerinizi paylaşmak.
  • Sitenizi sık sık güncelleyin: Sitenizi ne kadar çok güncellerseniz, GoogleBot’un sitenizi ziyaret etme sıklığı o kadar artar. Bu nedenler mümkün olduğu kadar düzenli aralıklarla içerik yayınlamanız tavsiye edilmekte.
  • Sosyal medya görünürlüğünüzü artırın: Sosyal medyada her zaman görünür olmanız çok önemli. Mümkün olduğu kadar çok platformda, düzenli olarak paylaşım yapın. GoogleBot’un sosyal medya üzerinden de sitenizi ziyaret edebileceğini aklınızda bulundurun.
  • Sitemap her şeyin başı: Sitemap oluşturmadan kolay kolay hızlı bir şekilde indeks alamayacağınızı unutmayın. Bir internet sitesi oluştururken, ilk olarak sitemap hazırlayın ve webmaster araçlarından bu site haritasını Google’a bildirin. Bu hem indeks hızınızı artıracak hem de SEO açısından katkı sağlayacaktır.

Hızlı index almak için pek çok yöntem olsa da, bu yöntemlerin neredeyse hepsi sitenizin düzenli olmasını ister. Hem SEO açısından hem de içerik açısından düzgün bir internet sitesi hazırlamanız durumunda, zaman içerisinde çok hızlı index almaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Yazar:admin 13:01 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir