Google’a Nasıl Reklam Verilir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

İnternet üzerinde yer alan reklamlarda en büyük paya sahip olan Google, Google ADS adı verilen, isteyen herkesin reklam verebileceği bir uygulamaya sahip. Youtube gibi platformlar da dahil olmak üzere Google aracılığı ile pek çok farklı yere reklam vermek mümkün.

Google’a reklam vermek için öncelikle bir Google ADS hesabı edinmeniz gerekiyor. Bu hesap aracılığıyla hazırlayacağınız reklam kampanyanız ile dilediğiniz bütçede reklam gösterimine başlayabilirsiniz.

Google ADS Nedir?

Google ADS, Google’ın Adsense reklam ağında, arama motorunda ve Youtube’da reklam verebilmenizi sağlayan uygulamasıdır. Google ADS kullanarak ihtiyaçlarınıza uygun bir reklam kampanyası hazırlayabilir ve markanızı tanıtabilirsiniz.

Google Üzerinden Nasıl Reklam Verilir?Google’da reklam vermek için öncelikle Google ADS’e kaydolmanız gerekli. Kayıt işlemi tamamen ücretsiz ve oldukça kolay. Mail adresiniz ile oluşturacağınız hesap sayesinde reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Reklam kampanyanızı oluştururken ne amaçla reklam vereceğinizi doğru şekilde belirlemeniz çok önemli. Uygulamanız için reklam veriyorsanız mobil cihazları seçmeli, belli bir bölgede verdiğiniz hizmeti tanıtmak istiyorsanız buna uygun lokasyonlarda reklam gösterimi yapmanız gereklidir.

Google üzerinde reklam vereceğiniz ağı doğru şekilde belirlemeniz de oldukça önemli. Kimi reklam verenler için Youtube üzerinde yayınlanan video reklamları uygun olurken kimi firmalar için sadece Google Adsense yayıncıları ağında reklam vermek daha verimli olabilir.

Google Reklamları Hangi Platformlarda Yayınlanıyor?

Google reklamları dört temel platformda yayınlanmakta. Bunlardan en yaygın olanı Google aramalarında sağ tarafta ve karşınıza çıkan sonuçların üst kısmında yer alan arama reklamları. Özellikle belli anahtar kelimeler için kullanılan bu reklam ağı doğrudan internet sitenize tıklama sağlıyor.

Bir diğer platform olan Adsense ortakları, Google’ın Adsense reklam programına kaydolan internet sitelerindeki reklam alanlarında reklam yayınlamanızı sağlıyor. Farklı dillerde ve kategorilerde milyonlarca sitede görsel, yazılı veya video olarak reklam verebilmek mümkün.


Google ADS ile Youtube üzerinde video reklamları da yayınlanabiliyor. Video önünde veya video esnasında alt taraftan çıkacak şekilde reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. 

Google üzerinde reklam verebileceğiniz son platform ise yine Google reklam ağı içerisinde bulunan mobil uygulamalar. Bu uygulamalar üzerinde video, yayınlanmış uygulamaların indirme ekranları ve buna benzer reklam kampanyaları yürütülebiliyor.

Hangi Siteler Google’a Reklam Verebilir?

Google topluluk kurallarına aykırı olmayan her internet sitesi Google’a reklam verebilir. Kumar, yasadışı ve yetişkin içerik gibi kategoriler haricinde kalan her internet sitesi Google ADS servisinden yararlanabiliyor. 

Google’da reklam verecek olan internet siteleri ve hazırlanan reklam kampanyaları öncelikle Google tarafından incelenmekte. Eğer herhangi bir şekilde topluluk kurallarına aykırı bir içerik tespit edilirse reklam kampanyaları onaylanmamakta.

Google Reklamları İçin Ne Kadar Bütçe Gerekli?Google’da reklam vermek için kullanacağınız bütçe tamamen size bağlı belirleniyor. Tıklama başına ödeme alan Google ADS’te anahtar kelimenizin rekabet oranına göre bir bütçe belirlemeniz gerekiyor.

Eğer rekabetin yüksek olduğu anahtar kelime gruplarında reklam veriliyorsa tık başına yapmanız gereken ödeme de yükselmekte. Örneğin, rekabetin olmadığı bir kelime grubunda bir tıklamaya beş kuruş gibi düşük rakamlar öderken yüksek rekabet olan kelime gruplarında bu rakam birkaç liraya kadar değişebiliyor.

Reklam bütçenizi verimli şekilde kullanmak için Google tarafından sunulan otomatik fiyat teklifi aracını kullanmanız tavsiye edilmemekte. Bu araç, rakiplerinizin önüne geçmek için rekabetçi tekliflerde bulunarak tık başı maliyetlerinizi artırabilir. Bunun yerine, bütçenizi ve hedeflediğiniz gösterim miktarını kendiniz hesaplayarak çok daha verimli bir kampanya yürütebilirsiniz.

Google reklamlarını doğru şekilde optimize etmek biraz zahmetli. Bu optimizasyonu yaparken rakiplerinizin reklam kampanyalarını yakından incelemeniz gerekmekte. Eğer daha önce herhangi bir Google ADS tecrübeniz bulunmuyorsa bu iş için profesyonel destek almanızda fayda var.

Google’a Reklam Vermek İçin Profesyonel Destek Gerekli Mi?

Google üzerinde isteyen herkes reklam yayınlayabiliyor. Herhangi bir profesyonel destek almanız zorunlu değil. Reklam kampanyanızı oluşturduktan sonra, oluşturduğunuz kampanya Google yönergelerine aykırı değilse reklamlarınız belirlediğiniz platformlarda yayınlanmaya başlıyor.

Her ne kadar Google’a reklam vermek herkesin yapabileceği bir işlem olsa da reklamlarınızdan en iyi verimi alabilmek için mutlaka profesyonel desteğe başvurmanız önerilmekte.


Google ADS konusunda uzmanlaşmış ekipler, rakiplerinizin bütçesini, rekabet oranını ve diğer verileri analiz ederek uygun bir bütçeleme yapar. Tık başı maliyetleri düşürerek verdiğiniz reklamlardan en yüksek verimi elde etmenizi sağlar.

Yine aynı şekilde uzman ekipler, Google ADS üzerinden elde edeceğiniz dönüşümleri artırmak için farklı pazarlama çalışmaları yapabilir. A/B testleri ile kullanıcı reaksiyonlarının ölçülmesi ve buna benzer çalışmalar aracılığıyla Google reklamlarından en yüksek verimi almanız sağlanabilir. Bu nedenle, profesyonel bir ekip ile bütçenizi verimli şekilde kullanarak en yüksek geri dönüşü alabilmeniz için tavsiye edilmektedir.

Google Reklamları Ne Kadar Faydalı?

Google üzerinde reklam verdiğiniz anda milyonlarca kişilik bir pazara adım atarsınız. Hem arama ağında hem de diğer platformlarda görünen reklamlarınız markanızın bilinirliğini artırarak daha fazla kişiye ulaşabilmenizi sağlar.

Google ADS, ne yaptığınızı biliyorsanız çok faydalı olabilir. Amatör bir şekilde bu platformu kullanmaya çalışmak beklediğinizden daha az dönüşüm sağlayacaktır. Ancak, profesyonel destek alarak uygun reklam türlerini kullandığınız sürece Google reklamlarından ciddi şekilde yarar elde edebilirsiniz. 

Doğru şekilde yürütülen bir Google reklam kampanyası ile hem marka bilinirliğiniz yükselir hem de kazandığınız yeni müşteriler sayesinde işletmenizin gelirleri artar. Daha fazla bilgi için "Google Ads Nedir" yazımıza göz atabilirsiniz. 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.