Google Tag Manager – Etiket Yöneticisi

Google Tag Manager (GTM) Nedir?

Google’ın Analytics servisleri ile paralel olarak kullanıma açtığı Google Tag Manager, başta e-ticaret siteleri olmak üzere, her internet sitesi için oldukça detaylı istatistik raporları sunması ve takip piksellerini kodlar üzerinde herhangi bir değişikliğe gitmeden eklenebilmesi açısından fazlasıyla büyük bir avantaj sağlıyor.

Google Tag Manager, takip kodu gibi istatistik ve pazarlama kodlarını, sitenizin kodlamasına müdahale etmeden, sadece basit bir tag ile ilave edebilmenizi sağlayan ücretsiz servistir. Google Analytics, Google Webmaster Tools gibi tüm Google araçlarını tek bir kod ile ekleyip kontrol edebilmenizin yanı sıra, site çapında çok sayıda takip kodu bulunması gereken durumlarda da aynı şekilde sadelik sağlaması açısından Google Tag Manager fazlasıyla tercih edilmekte.

 

Google Tag Manager Ne İşe Yarar?

Google Tag Manager, kullanıcıların çok sayıda takip, pazarlama veya istatistik uygulamasını tek çatı altında kontrol edip, ekleyebilmesini sağlamakta.

 

Elde edilen verinin tek merkezde kontrol edilip işlenebilmesine ek olarak, sitenin kodlarına ekstra yük bindirmeden, çok sayıda takip kodu eklenebilmesini sağladığı için, özellikle site sahipleri tarafından tercih edilmekte.

Google Tag Manager, aynı zamanda e-ticaret uygulamalarında da fazlasıyla büyük avantajlar sağlıyor. Örneğin, belli bir ürün sayfasının performansını, o sayfadaki kullanıcı hareketlerini takip etmek istemeniz halinde, herhangi bir ek koda ihtiyaç duymadan, bu sayfayı Google Tag Manager üzerinden takip ederek, gerekli aksiyonları almanız mümkün

Her ne kadar Analytics kadar basit bir kullanıma sahip olmasa da, gerekli dokümanlar okunduktan sonra çok rahat şekilde kullanılıp uygulanabilen Google Tag Manager, hem detaylı istatistik elde edilmesi, hem de birden fazla takip kodunun yarattığı yükün minimize edilmesi açısından site sahipleri tarafından özel olarak kullanılmakta.

Aynı şekilde, pazarlama ekipleri de Google Tag Manager’ı daha aktif raporlama ve kolay inceleme gibi avantajlar nedeniyle sıkça tercih etmekte.

Yazar:Berre Kaygısız 15:22 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir