Google'dan Ceza Almanıza Yol Açabilecek Faktörler

16 Haziran 2020
Arama Motoru Optimizasyonu

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google kullanıcılarına aradığı terimlerle ilgili olarak en doğru sonuçları sunmayı amaçlar. Bu nedenle algoritmalarını sürekli geliştirerek en iyiyi en üst konumlara çıkartmayı hedefler.

Google web sayfanızda doğru gitmeyen herhangi bir şey gördüğünde sitenizi arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü düşürebilir ve bu bazen “Spam cezası” olarak yansıyabilir. Bu bazen tek bir hata ile ilgili bir durumun sonucudur bazen ise birçok sorunun toplanması ile meydana gelir.

Google Spam Cezası Diğer Adı ile Penaltı Cezaları Nedir?

                    

Google 2000 yılından beri gelişen bir algoritmaya sahip. İlk süreçlerde Google bazılarımızın hatırlayacağı araç çubuğunu yayına almıştı. Yayınlanan Araç Çubuğu ile birlikte o tarihe kadar bildiğimiz SEO bambaşka noktalara gelmiş, hayatımıza Page Rank adını verdiğimiz bir puan derlemesi girmişti. Yapılan algoritma güncellemeleri ile arama sonuçlarındaki kalitesini her geçen gün arttırmaya devam etti. Düşük kaliteli içeriğe sahip siteleri arama sonuçlarındaki görünürlüğünü azalttı, iyi olduğunu düşündüklerini arama sonuçlarının en iyi konumlarına çıkardı. Tam olarak burada cezalar devreye girdi.

2012 yılında yayınlanan Penguen güncellemesi algoritmada kritik bir güncelleme gerçekleştirildi, binlerce web sitesi arama sonuçlarından kayboldu. Bu durum İnternet sitesi sahiplerinin artık çok daha dikkatli olması gerektiğine dair önemli bir uyarıydı.

Sitemin Ceza Aldığını Nasıl Anlayabilirim?

                         

Siteniz ceza aldığında Search Console aracılığı ile Manuel İşlemler kısmında görünür fakat bazı durumlarda herhangi bir uyarı almaksızın algoritma güncellemesi odaklı büyük sıralama kayıpları da yaşayabilirsiniz.

Ceza aldığınıza dair bazı ipuçları

  • Siteniz arama sonuçlarında kendi adı arandığında dahi sonuçlarda görünmüyor
  • Arama sonuçlarında büyük sıralama kayıpları
  • Google indeksleme aralıklarındaki dalgalanmalar
  • Organik ziyaretçilerde yaşanan düşüş

Neden Ceza Almış Olabilirim?

Yinelenen İçerik

Sayfanızda yer alan sayfalarda fazla “Yinelenen İçerik” olması sitenizi Google gözünde az kullanışlı kılar, özgün ve bağımsız sayfaların az olması otorite değerinizi düşürür. İçeriklerinizin benzersiz ve bağımsız olduğundan emin olmalısınız.

404 Hataları

404 hata sayfalarınızı sürekli takip ederek önemli bir sorun olup olmadığının kontrolünü sağlamalısınız. Çok fazla hata veren sayfaya sahip web siteleri, hataların nedenlerini incelemeli ve site içerisinde 404 sayfalarınıza yönlenen iç bağlantıları göz ardı etmemelidir.

Anahtar Kelimelerin Çok Kullanılması

İçeriklerde yer alan sayfa ile ilgili anahtar kelimeler belirli bir yoğunluğa göre eklenmelidir. Anahtar kelime ile doldurulmuş olan ve kullanıcılar için oluşturulmayan bir içerik kalitesizdir.

                                                                    

Kırık Dış Bağlantılar

Siteniz üzerinden başka sayfalara sağladığınız çıkışlara referans olursunuz. Bağlantı çıkışı gerçekleştirdiğiniz siteleri kontrol ederek güvenilir olup olmadığının takibini yapmalı ve hata yansıtan bağlantı çıkışlarınızı kaldırmalısınız.

Gizli Bağlantılar

Sitenizde yer alan bağlantıların tümü kullanıcılara görünür olmalıdır. Görünmeyen bağlantılar botlar tarafından şüpheli olarak algılanır ve şüphe oluşturur. Arka planınız ile aynı renkte bir bağlantı çıkışı kesinlikle yapmamalısınız.

Hreaflang Etiketi

Farklı dil ve bölgelere ait eşdeğer içeriklere sahip, farklı URL’leri olan sayfalarınızı Hreflang etiketi ile birbirine bağlayarak yapınızı doğru bir şekilde iletmelisiniz.

Mobil Uyumluluk

                                                    

Mobil uyumluğunuzun ne düzeyde olduğunu biliyor musunuz? Mobil üzerinden sayfanıza giriş yapan kullanıcılar sayfanızı kullanabiliyor mu? Masaüstü versiyonunda açılan bir Pop-UP mobil üzerinde tüm sayfayı kapatabiliyor olabilir, bu durum başlı başına bir ceza almanıza yol açabilir. Mobil Uyumluluk ile ilgili detaylı içeriğimize https://www.rolibo.com/blog/mobil-optimizasyon/ adresinden erişebilirsiniz.

Kalitesi Düşük Sayfalar

İndekslenen sayfalarınızı detaylı inceliyor musunuz? Doğru içerik sunmayan ve kullanıcılara faydası olmayan sayfaların sitede kalması kalite puanı düşük sayfalarınızın oluşmasına yol açar ve bu zamanla giderek artarak ceza almanıza yol açabilir

Sitenize Gelen Bağlantılar

Sitenize gelen bağlantıların kalitesini sürekli kontrol ederek size olumsuz bir durum oluşturabilecek bağlantıları doğru bir şekilde tespit ederek reddetmelisiniz.

Ücretli Link Alımı ve Satışı

                                                        

Sitenize aldığınız bir bağlantı veya siteniz üzerinden çıkış yaptığınız bağlantıların arama sonuçlarını manipüle etmek amaçlı olduğu algılanabilir. Bu nedenle çalışmalarınızı doğru Strateji üzerine kurgulamalısınız

 

Reklam İçerikli Sayfalar

Kullanıcılar sayfaya giriş yaptığında reklamlar nedeni ile aradığına erişemiyorsa bu durum kullanıcı deneyimi açısından son derece olumsuz bir durumdur. Kullanıcılara hitap etmeyen ve

Yüksek Hemen Çıkma Oranı

Sitenizde geçirilen ortalama oturum süresinin düşük olması ve hemen çıkma oranının fazla olması, sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıların istediklerine erişemedikleri için hızlı bir şekilde sayfanızı terk ettiği anlamına gelir. Hemen Çıkma Oranı’nı nasıl daha düşük tutabilirim ve ortalama oturum süresini nasıl yükseltebilirim düşüncesi her zaman olmalıdır.

Zararlı İçerikler

Sitenizde açıklar ve bazı yazılımsal sorunlar varsa belirli sayfalarınız Hack’lenerek bu sayfalar üzerinden zararlı bağlantı çıkışları ve içerikler sunulabilir, buda ceza almanıza yol açar.

Hatalı İç Bağlantılar

                               

İç Bağlantılar Seo’da Site İçi Optimizasyon kısmındaki en önemli düzenlemelerden birisidir. Sayfa içi bağlantı çıkışlarınızın doğru ve kırık bağlantı olmadığına dikkat etmelisiniz. Zamanla bazı kategoriler ve sayfalar kaldırılıyor, önceki süreçlerde diğer sayfalar üzerinden sağlanan bağlantıların unutulması nedeni ile site içerisinde erişilmeyen sayfalar oluşabiliyor. Çalışmayan iç bağlantılarınız olmamalıdır.

Yüksek İndeks Sayısı

                                                         

Sitenizde yer alan sayfa ile Google indeksleri arasında büyük farklar var mı? Sizin haberiniz olmadan otomatik olarak yeni sayfalar oluşuyor (arama sonuç sayfaların indekse açık olması gibi) ve bunun farkında değilseniz önemli bir sorunla karşı karşıyaysınız demektir.

Yinelenen Meta Kodları

Meta kodları sayfalarımızın açıkmala alanlarıdır ve sayfa bazlı olarak oluşturulmalıdır.

Hata Kodları

302 ve 301 yönlendirmelerinizin takibi sağlayarak çalışmlayan ve hata içeren yönlendirmelerden kaçınmalısınız.

Önceki Blog Google Kullanıcı Deneyimi Artık Daha Önemli Olacak
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.