Google Snippet Güncellemesi

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google’ın yaptığı Snippet güncellemesi ile öne çıkan bir snippet konumunda olan internet sayfalarının bundan böyle normal organik listelerde tekrarlanmayacağı Google’dan Danny Sullivan tarafından onaylandı. 22 Ocak 2020 itibariyle yapılan yepyeni bir değişiklik olan bu güncelleme, dünya çapındaki bütün arama listelerinin % 100'ünü etkileyecek.

       

Güncellemeden önce öne çıkan bir snippet konumunda olan internet sayfaları, arama sonuçlarının ilk sayfasında iki kez görünebiliyordu. Google’ın yaptığı yeni güncelleme bunu tarihe karıştıracak. Bundan böyle bir internet sayfasının, ilk sayfada görünmek için sadece bir hakkı olacak.

       

Sullivan'ın söylediği gibi öne çıkan snippet'ler, arama sonuçlarının ilk sayfasında gösterilen 10 internet sayfası listesinden biri olarak sayılmaktadır. Shelly Fagin, hesabından attığı bir tweet ile de durumu büyük oranda özetledi.

This Search Engine Journal’un bu “Her Büyük SEO Profesyonelinin Başarılı Olması Gereken En İyi 8 Yetenek” isimli yazısı Position 1'de bir özellik snippet'ine ve sıralamasına sahipti. Şimdi ise SERP (arama motoru sonuç sayfası) şu şekilde görünmekte:

                  

Bu Arama Motoru Günlüğü yayını için yayınlanan organik liste, bundan böyle ikinci sayfanın üzerinde görünüyor.

             

Moz'dan Pete Meyers'e göre, özellikli bir snippet konumundaki web sayfalarının düzenli organik sonuçları ikinci sayfanın en yukarısına geri döndü. Ancak Danny Sullivan daha sonra üst kısımda veya ikinci sayfada yer almanın garanti edilmediğini söyledi. Bu güncellemenin şuanda kullanıma sunulduğu göz önüne alındığında, Search Console gibi çeşitli araçların bu değişikliği nasıl ele alacağı konusu belirsiz.

Öne Çıkan Snippet'inizi Kaybederseniz Ne Yapabilirsiniz?

              

Geçmişte, öne çıkan snippet'inizi kaybettiyseniz, yine de ilk sayfada olabilirdiniz. Fakat şimdi öne çıkan bir snippet’ı kaybederseniz ne gibi bir durum gerçekleşecek?
Yeni öne çıkan snippet'in altında organik bir sonuç olarak otomatik olarak ilk sayfaya dönmüş oluyor musunuz?

Sullivan bu sorular için “Öyle olmasını umut ediyorum.” şeklinde tweet atarak bir açıklamada bulundu.

Snippet güncellemesinden sonra ufak bir hatırlatma;

Position Zero Nedir?

               

Position Zero ya da Featured snippets gibi isimlerle bilinen bu kısım, arama sonuçlarında bazı sorularınıza hazır cevaplar veren kutu şeklinde bölgelerin yer aldığı arama sonuçları şeklinde tanımlanabilir. Fakat belirli sorgularda kullanıcıların karşısına çıkan featured snippet bloğu içerisinde ilgili sayfadan alınan yanıtın kısa bir özeti, sayfa bağlantısı, sayfa başlığı ve URL gibi detaylar bulunuyor. Position Zero’da listelenmenin oldukça iyi bir SEO görünürlüğüne ve site trafiğinin de artışına sebep olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konan bir gerçek.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.