Google Search Console Güncelleniyor!

Google Search Console Nedir?

Google tarafından sunulan ve arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize ve yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google hizmetidir. Arama motoru üzerinde yapılan aramalarda sitenizde yer alan içeriklerin taranarak gösterebilmesi için Google’un öncelikle sitenizin varlığından haberdar olması gerekir. Buna yardımcı olacak en sağlam yollarından biri sitenizi Google Arama Konsoluna eklemektir. Bu işlemi yapmak zorunda değilsiniz fakat Google’ın sitenizi tanımasını ve dizinlere eklemesini hızlandırıcı ve emin bir yoldur.

Google Arama Konsolu Ne İşe Yarar ?

Google Arama Konsoluna sitenizi kaydetmeniz, Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza ve arama sonuçlarındaki performansını optimize etmenize yardımcı olur. Arama Konsoluna sitenizi ekleyerek, öncelikle, Google’ın sitenizi bulacağından ve onu doğru arama sorguları için göstereceğinden emin olabilirsiniz.

Arama Konsolu hangi sitelerin web sitenize bağlantı verdiğinden, Google’ın sitenizi okurken bulduğu hatalara kadar çeşitli verileri gösterir. Siteniz ile ilgili olağandışı bir hareket ile karşılaşırsa size e-mail gönderir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında görünebilmesi için bu hataları kontrol edip düzeltebilir ve sitenizle ilgili her şeyin yolunda olduğundan emin olabilirsiniz.

Öncelikle Google arama konsolunda hangi raporlara bakıyorsunuz?

  • Backlinklerin sitenize dönüp dönmediğine
  • URL parametrelerini değiştirirken

Hemen hemen birçok şey için Google Arama Konsolunu kullanabilirsiniz. Google Web Yöneticisi Araçları olarak bilinen adıyla Konsolu 2015 yılında Google Arama Konsolu olarak markalaştırdı. Her yıl araçlar ekleyerek ve analitikler vererek yeni güncellemeler yapıyor.

Bu yıl gelen yeni güncellemeleri mart ayının sonuna doğru sorunsuz şekilde uygulayacağının bilgisini biz kullanıcılarla paylaştı.

Yeni Gelen Özellikler                                                                              

  1. Dizin Kapsamı Raporundaki Tarama Hataları

Tarama hatalarının listesini daha uygulanabilir hale getirmek amacıyla, odağı site dizin oluşturma için kullanılan sorunlara ve kalıplara doğru kaydırıyor. Tarama hataları İndeks Kapsamı raporuna taşındığında, Google, site sahiplerinin sorunlarını daha hızlı bir şekilde bulup çözebileceğine inanıyor.

  1. Dizin Kapsamı Raporundaki Site Haritaları Verileri

Dizin Kapsamı raporu ayrıca site haritaları verilerinin yeni yeri olacaktır. Google, bunun site sahiplerinin ilgilendiği URL’lere odaklanmayı kolaylaştıracağını söylüyor.

Kullanıcılar, Site Haritası dosyalarına gönderilen URL’leri Dizin Kapsamı raporunda veri seçip filtreleyerek izleyebilir.

  1. Kullanıcı Yönetimi Şimdi Ayarlarda

Arama Konsolunun kullanıcı yönetimi arayüzü Ayarlar bölümüyle birleştirildi. Bu, eski Arama Konsolundaki kullanıcı yönetimi özelliklerinin yerini alır.

Kaldırılan Özellikler

Aşağıdaki özellikler Arama Konsolundan kaldırılıyor. Bazıları değiştiriliyor, bazıları ise tamamen gidiyor.

  1. Eski Tarama Hataları Raporu: Dizin Kapsamı raporuna tarama hataları dahil edildiğinde, eski rapor kaldırılacaktır.
  2. HTML önerileri: Google’ın algoritmaları yıllar boyunca başlıkları göstermek ve geliştirmek konusunda daha iyi bir hale geldiğinden, Arama Konsolu artık kısa ve kopyalanan başlıklar hakkında bilgi göstermeyecektir.
  3. Özellik Kümeleri: Bu özellik, yalnızca az sayıda kullanıcı tarafından kullanıldığı için kaldırılacak. Bunun yerine, Google yakında bir alanın tamamında bir Arama Konsolu hesabını yönetme seçeneğini ekleyecek.
  4. Engellenen Kaynaklar: Engellenen kaynaklar artık URL inceleme aracında bulunabildiği için bu bağımsız bölüm kaldırılacaktır.
Yazar:Ayça 17:37 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir