Google RankBrain: Yapay Zeka Algoritması

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız
2015 yılında Google tarafından yayınlanan RankBrain algoritması gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam ediyor ve 2018’in en önemli sıralama faktörlerinden birisi olduğu düşünülüyor

Google RrankBrain nedir?

Rankbrain, Google tarafında oluşturulan yapay zeka algoritmasına verilen isimdir. Metin ve bilgiyi matematiksel olarak algoritmaya dönüştürerek yapay zeka sistemini öğrenen bir makine diyebiliriz. Bu her ne kadar teknik bir tanım olsa da Google, arama sonuçlarını iyileştirmek için RankBrain algoritmasını kullanıyor.

RankBrain yapay zeka algoritması ile Google, kullanıcıların ne istediğini öğrenerek, arama sonuçlarında kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunmayı hedefliyor. Arama sorgusunun lokasyonu, sorguda kullanılan kelimeler gibi faktörler göz önünde bulundurulup, aramaların tam olarak nasıl bir sonuca ulaşmayı hedeflediğini öğrenmeyi amaçlar.

Google kaynaklarına göre RankBrain algoritması herhangi bir sorgu gerçekleştirildiğinde hangi sonuçların çıkması gerektiğini değerlendiren en önemli üçüncü faktördür. RankBrain algoritmasının şuan tüm aramaların sadece 4’de 1’inden daha azını etkilediğini ayrıca belirtmek gerekir.

Google RankBrain ve İçerik

                                                          

RankBrain algoritmasının içerik pazarlama süreçlerinizi doğrudan etkileyeceğini söyleyebiliriz. İçeriğinizi yazarken metinlerin algoritmalar tarafından daha iyi anlaşılması için, anahtar kelimelere yakın farklı terimleri ve eş anlamlı kelimeleri geçirmeniz son derece önemlidir.

İçeriklerin, hem kullanıcıların istediklerine cevap sunması hem de Seo odaklı olması son derece önemli. İçeriklerinizi oluştururken tek bir anahtar kelimeye odaklanmak yerine anahtar kelimenize yakın diğer terimleri kullanmanız gerekiyor. Sayfanızın Title ve Description alanlarında sadece anahtar kelime içeren başlıklar artık yavaş yavaş önemini yitirerek yerini kullanıcılar ile etkileşim bırakan başlıklara bırakıyor.

Rankbrain kullanıcılar için oluşturulan ve gerçekten bilgi sunan içeriğe önem verir.

İçeriğinizi daha iyi yansıtın!

Google Rankbrain algoritması ile içeriğinizi daha iyi anlamak ister. Bu nedenle web sitenizde içerikleri tekrar gözden geçirirken odaklanmanız gereken nokta, Google’a yardımcı olmaktır.

Tek bir anahtar kelimeden uzaklaşıp diğer kaynaklardan alıntılar sunun ve kullanıcılara zengin bilgi sağlayın. Ayrıca anahtar kelimelerinizi daha iyi sıralamalar için belirli bir oranı geçmeyecek şekilde içeriklerde tekrar etmek zarar sağlamaz.

Bağlantılarınız

Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden birisi, diğer sitelerden aldığınız gerçek bağlantılardır. Google Rankbrain, bu doğrultuda sayfanız ile alakalı ve güvenilir sitelerden gelen bağlantı sinyallerini olumlu değerlendirir.

Sesli aramalar

  

Sesli arama dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Artık içeriklerinizi oluştururken teknik bilgiler yerine, kullanıcıların sosyal yaşamında kullandığı kelimeleri ve komutları kullanarak ne tür aramalar yapacağını düşünmelisiniz.

Sesli arama Hakkında

Sesli aramalar, birbirinden benzersiz ve çeşitliliği yüksek sorgular içerir.

RankBrain algoritması bu noktada devreye girerek kullanıcıların bu sorgularda neleri öğrenmek istediğini anlayarak, kullanıcıların doğru sonuçlara erişmesine yardımcı olur.

Sesli Arama ve SEO

Sesli Arama teknolojisi ve SEO dünyasında neleri değiştireceğine dair detaylı bilgi için https://www.rolibo.com/blog/sesli-aramalar-ve-seo/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Google RankBrain İçin 3 Optimizasyon Tavsiyesi

Meta açıklamalarınızı kontrol edin: Tıklama Oranlarını arttırmak, sıralamalarda daha iyi konumlara erişmenizi sağlar. Tıklama Oranını arttırmanın yolu başlık ve açıklamalarınızı kullanıcıların ihtiyacını yansıtacak şekilde tekrar oluşturun.

İçerikleri kullanıcı odaklı hale getirin: Anahtar kelime odaklı içerikten vazgeçin. İçeriğinizde yer alan anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını kullanın ve alakalı başlıkları içeriklerde barındırın.

İnsan odaklı hareket edin: İçeriğinizde kullanıcıların günlük yaşamda kullandığı dil üzerine odaklanın. Sadece arama motorları için oluşturulan içerikler sıralamalarda kayıp yaşamanıza neden olacaktır. Sitenizde yer alan içerikleri sesli bir tekrar okuyun, eğer günlük yaşamda kullandığınız bir dil olduğunu göremiyorsanız içeriklerin RankBrain odaklı olmadığını söyleyebiliriz.

Kısa özet
Google Rankbrain algoritması gelişmeye devam ediyor ve bu hem SEO’ya bakış açınızı değiştirmeniz hem de içeriklerinizde birçok değişiklik yapmanız anlamına geliyor. Gün geçtikçe RankBrain algoritması daha çok önem kazanacak ve web sitesi sahiplerine düşen görev bu algoritmaya hazırlık olmak.


Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.