Yeni Google Mobil Sıralama Faktörü: Hız

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google, Temmuz 2018 itibari ile mobil arama sonuçlarında sayfa hızını sıralama metriği olarak kullanacağını açıkladı.

Site hızının hem kullanıcılar hemde arama motorları için en önemli kriterler arasında yer aldığını artık hepimiz biliyoruz. Ancak dikkatlerden kaçan en önemli nokta sitenizin “masaüstü ve mobil” sürümlerin farklı açılış hızına sahip olması. Bu nedenle birçok web sayfası mobil aramalarda üst konumlarda olmasına rağmen, sayfasının yavaş açılması nedeni ile kullanıcı kaybı yaşıyor.

Speed Update” adı verilen güncelleme, mobil kullanıcıların daha iyi bir açılış deneyime sahip olmasını amaçlıyor.  Google güncellemenin sadece “çok yavaş açılış mobil hızına sahip” web sayfalarını olumsuz etkileyeceğini açıklasa dahi, mobil hızın artık her zamankinden daha önemli olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

Google 2010 yılında sayfa hızının sıralama faktörü olduğunu açıklamıştı, fakat bu sadece “masaüstü arama odaklı” bir güncellemeydi.
2018 yılında ise artık değişen kullanıcı alışkanlıkları ve mobil kullanımın neredeyse masaüstünü geçmesi ile birlikte mobil görünürlükte sıralama faktörü olarak yakında kullanılmaya başlayacak.

Güncellemeden Olumsuz Etkilenir Miyim?

                                                          

Algoritma güncellemesi sonrası sayfanızın bu güncellemeden olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyor musunuz? Sayfanızın hızı ile alakalı verilere ulaşabileceğiniz ücretsiz araçlar ile mevcut açılış hızınızı kontrol edin.

TestMySite: Google tarafından yayınlanan bu ücretsiz araç web sayfanızın: 3G’de yüklenme süresi, tahmini ziyaretçi kaybı, sektörde yer alan diğer sitelere oranla hız ortalamanız gibi verileri sunarak, nasıl çözebileceğinize dair tavsiyeler yer alıyor.
TestMySite aracı 3G üzerinden bir kontrol gerçekleştiriyor, şuan ülkemizde 4G ile internete bağlanan kullanıcı sayısının çok yüksek olması nedeni ile verilerin tam doğruyu yansıttığını söylemeyiz.

GtMetrix: Sıkıştırılması gereken dosyalardan, sunucu tarafında etkinleştirilmesi gerekilen bazı modüllere kadar birçok ayrıntılı hız kriteri 100 üzerinden puanlıyor.

Pagespeed İnsights: Yine bir Google aracı olan “PageSpeed İnsights” ile sayfalarınızın masaüstü ve mobil sürümde nasıl bir hız deneyimine sahip olduğunu ve sayfa istatistiklerini öğrenmenizi sağlıyor. Optimize etmeniz gereken kodların detayını size sunması, bir bakıma işimizi hızlandırıyor diyebiliriz.

Mobil SEO Stratejim Ne Olmalı?

AMP Kullanın! (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

     

Web sayfanızın soyutlanmış HTML formatı ile oluşturulan ve hız konusunda en iyi deneyimi kullanıcılara sunan Google AMP’yi kullanmaya başlamayı düşünmenin zamanı geldi.
AMP ile mobil açılış hızınızı %15 ila %85 arasında kısaltmanız mümkün.

Kullanıcı Odaklı Düşünün!

Mobil üzerinden gerçekleştirilen sorgular masaüstü sürümüne göre farklılık göstermektedir. Mobil sorgular daha basit, samimi ifadeler ile gerçekleştirilir ve hız odaklıdır.
İlk defa gideceğiniz bir restorana;
*Masaüstü üzerinden restoran ile ilgili aramalar yapar, fotoğraflar, yorumlar, fiyatlar ve birçok detayı inceleriz.
*Ancak yoldaysanız ve fazla zamanınız yoksa mobil’de ise sonuca daha hızlı ulaşmak adına direkt olarak “yorumlar” ibaresi ekleyerek diğer başlıkları masaüstü sürümünde olduğu kadar detaylı incelemeyi tercih etmeyiz.   

     

“Yerel” aramalarda gözden kaçırılmaması gerekilen bir başlık. Mobil aramaların neredeyse %40’ıyerel sorgulardan oluşuyor, bu oldukça büyük bir rakam. Yerel işletmenizin web sayfası organik aramalarda lokasyon bazlı sonuçlarda yer alıyorsa, yerel arama aracılığı ile ziyaretçi akışı sağlanır.   “Yakında hamburgerci” aramasında eğer üst konumda çıkıyorsanız ve yavaş bir hız deneyimine sahipseniz, bu durum işlerin kötüye gidebileceği anlamına gelebilir.

Son olarak mobil optimizasyon süreçlerinizi gerçekleştirmeden önce Mobil SEO kategorisinde yer alan dökümanları inceleyerek yol haritanızı daha hızlı oluşturabilirsiniz.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.