Google Mayıs 2020 Çekirdek Algoritma Güncellemesi

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google 4 Mayıs tarihinde, hazırladığı çekirdek güncellemesini kullanıma sunmaya başladı. Bütünüyle kullanıma sunulması işleminin birkaç hafta sürebileceğini biliyoruz, fakat bu güncelleme özetleyecek olursak her alanı kapsayan ve bu güne kadar gördüğümüz en geniş güncelleme olarak karşımıza çıkıyor. Google'ın arama sonuçlarını izleyen bazı veri şirketleri söz konusu güncellemeyle ilgili izlenimler gönderdi ve çıkan sonuca göre tümü de aynı fikirde: Bu uzun zamandır yapılan en büyük Google çekirdek güncellemelerinden biri.

           

Google'dan öğrenebildiğimiz şey, yazının başında da belirttiğimiz gibi, Mayıs 2020 çekirdek güncellemesinin 4 Mayıs Pazartesi günü yayınlanmaya başladığı. Bütün temel güncellemeler gibi bu da global bir güncellemeydi ve herhangi bir bölge, dil ya da web sitesi kategorisine özgü değildi. Google'ın her yıl gerçekleştirdiği klasik bir "geniş çekirdek güncellemesi".

Yapılan güncelleme ile hangi alanların etkilendiğinin kısmi bir listesi:

  • Yerel arama işletmeleri
  • Sağlık ile ilgili siteler
  • Dünya genelinde
  • Aynı anda birden fazla dilde yayın sayfalar 

Değişiklikler birçok kişi tarafından fark edilmeye başlandı ve görünüşe göre sonuçlar saat başı, günden güne değişmeye devam ediyor.

Bu güncellemeden bir önceki çekirdek güncellemesi Ocak 2020 çekirdek güncellemesiydi. Ocak 2020’den de önce yapılan ise Eylül 2019 çekirdek güncellemesiydi. Birçok şirket, Mayıs 2020 güncellemesinin önceki çekirdek güncellemeleri kadar büyük bir etkisi olmadığını söylüyor. Pek çok SEO uzmanı ve web yöneticisi bu güncellemeyi oldukça zayıf buluyor. Google ayrıca Kasım ayında bir güncelleme daha yayınlamıştı. Fakat bu güncelleme yerel sıralamalar ile ilgiliydi.

            

RankRanger'dan Mordy Oberstein, Google’ın Mayıs güncellemesini “tam bir canavar” olarak nitelendirdi. “Ocak güncellemesi çok büyük bir güncellemeydi, ancak bu biraz hafif duruyor” diye ekledi. Şirket, Mayıs - Ocak 2020 çekirdek güncellemelerini, izlediği terimlerdeki sıralama dalgalanması açısından karşılaştırarak bu grafiği paylaştı:

Oberstein, bu güncellemenin daha önceki çekirdek güncellemelerinden farklı olduğunu da ekledi. “Bu güncelleştirme baktığım nişler arasında tipik çekirdek güncellemenizden çok daha tekdüze görünüyor.” şeklinde konuştu.
Mayıs çekirdek güncellemesinin birinci sayfadaki etkisini RankRanger'ın veri kümesindeki çeşitli sektörlerin de ortaya koyduğunu gösteren iki grafik.

             

SEMRush ise, bu güncellemenin Ocak ayı çekirdek güncellemesinden daha büyük olduğunu söylüyor. Şirket, “Mayıs güncellemesi daha güçlü ve daha fazla SERP ile pozisyonu etkiliyor” şeklinde ifadelerde bulundu. SEMRush sensör izleme aracı 9,4'lük bir puan gösterirken, Ocak ayı güncellemesi 8'e daha yakındı. Yani bu, diğer çekirdek güncellemelerine göre büyük bir güncelleme olduğu anlamına geliyor.

              

Konuşulan çok sayıda insan Mayıs güncellemesini “yıkım” gibi kelimeler kullanarak anlattı ve bunu böyle korkunç bir zamanda gerçekleştirmenin ne kadar zor olduğunu da belirtti.

Güncellemeye tanık olan pek çok kişi, henüz erken olmasına rağmen, özellikle sağlıkla ilgili konular başta olmak üzere birçok endüstride değişiklikler gördüğünü paylaştı.

Marka Aramaları ve Marka Sinyalleri

         

Google'ın hedeflediği bütün marka sinyallerinin tamamını bilmek mümkün değil, ancak bu kısımda için en önemli olduğuna inandığımız şeye yani markalı arama sorgularına odaklanacağız.

İnsanların markanızı ne sıklıkta aradığını görmek istiyorsanız Google Arama Trendleri'ni kullanabilmeniz mümkün. Aşağıdaki resimde, bölgesel bir haşere kontrolü şirketi için yapılan markalı aramalar ülke çapındaki en iyi rakipleriyle karşılaştırılmaktadır. Yerel düzeyde birden çok pazarlama kanalına yatırım yaptıkları için yerel olarak en iyi marka aramalarına sahip olduklarını görebilirsiniz. Web siteleri bir SEO perspektifinden bu ulusal markalar kadar yetkili ve uzman olmasa da, sürekli olarak bu büyük markaları bölgelerinde geride bırakmıştır.

            

Bu verilerin korelasyonlu olduğunu unutmayın. Bunlar SEO yapmayı bırakmak ve reklamcılığa odaklanmak anlamına gelmemektedir, ancak bağımsız bir pazarlama stratejisi olarak yalnızca SEO kullanmak sizi hedeflerinizden uzaklaştırabilir. Marka sinyalleri, Google'ın web sitelerini sıralamak için kullandığı yüzlerce faktörden sadece bir tanesidir. Bununla birlikte, SEO ile ilgili etkinliklerin çoğu, online marka sinyalleri oluşturmak için yeterli değildir.


Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.