Google Logosunun Dünden Bugüne Değişimi

Google logosu kuşkusuz teknoloji ile ilgilenen herkesin ezberinde bulunan bir sembol. İlk olarak boş bir sayfayı görüntü olarak doldurmak için hazırlanan ilk logo gün geçtikçe değişime uğrayarak çok farklı noktalara geldi.

Kullanılan İlk Google Logosu

 

Alan adı ilk alındığında sadece boş bir zemin üzerinde yer alan bu logo, Google projesinin başlaması ile birlikte aşağıdaki hali ile değiştirildi.

 

 

Sergey Brin tarafından GIMP adlı tasarım programı ile oluşturulan ilk logo ile aslında Google logosunun temellerinin atıldığını görüyoruz.

 

Yukarıda yer alan logo ise renk konusundaki kararsızlıklar sonrasında tekrar düzenlerek daha başarılı bir hal alıyor. Sonuna eklenen ünlem işareti ise aynı dönem içerisinde rekabet içerisinde oldukça Yahoo!’dan izler taşıyor.

1998 yılı sonlarına doğru ise Sergey Brin Google’ın kendisini daha doğru yansıtabilecek yenilikçi bir logoya geçiş yapılması gerektiğini düşünüyor ve aynı Üniversitede Sanat bölümünde okuyan biri işe alınarak yeni bir logo oluşum süreci içerisine girerek bir süre yeni logo denemeleri yapılıyor.

 

 

Yukarıda yer alan örnek logoların hepsi uzun çalışmalar sonrasında çıkarılsa da logonun sade ve basit bir yapıda olmasına karar verilerek aşağıdaki çalışma tercih edilmiş. 2010 yılına kadar kullanılmaya devam eden aşağıdaki logoyu hepimiz hatırlıyoruz.

 

 

2010 yılında ise tasarım dünyasındaki yenilikler ile birlikte logoda yer alan efektler ve gölgeler kaldırılarak dahada basite indirgeniyor logo.

 

 

2013 yılında ise mobilde gerçekleştirilen yeniliklerden dolayı logonun değiştirilmesine karar verilerek hem mobil alanda hemde şirket kullanımında daha örtüşen bir değişime uğrayarak şimdiki halini alıyor. Aşağıda yer alan logo hala Google arama motorunun masaüstü üzerinden eriştiğimiz hali.

 

Her ne kadar Google arama motorunda hala yukarıdaki logo kullanılsa da, şirketin resmi logosu artık Google renklerini taşıyan “G” harfi

.

 

 

Yazar:admin 17:08 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir