Google Lighthouse Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google Lighthouse Nedir?

Lighthouse, Google’ın ücretsiz, açık kaynaklı ve otomatik site izleme aracıdır. E-ticaret işletmelerinin site yükleme sürelerini, erişebilirliğini ve arama motoru optimizasyonunu izlemesine yardımcı olur.

Lighthouse, Chrome geliştirici araçlarının ‘Denetimler’ sekmesi altında kullanılmaktadır. E-ticaret yöneticisi, web sayfasının herhangi bir yerini tıklayarak ‘İnceleme’yi seçer ve ardından Lighthouse’u bulmak için ‘Denetimler’ sekmesini açarak Chrome’un geliştirici araçlarını açar. Lighthouse, site yapısı, etiketler ve performans hakkında bilgi toplarken hedef web sitesini birkaç kez yükleyecektir.

Site iyileştirme

Lighthouse, Google tarafından ‘sitenizin performansını, erişebilirliğini ve kullanıcı deneyimini etkileyen ortak sorunları tanımlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olur’ şeklinde tanımlanmıştır. Yani Google, şirketinizin tavsiyesini vermek için kapsamlı deneyimini kullanmak istiyor.

Lihgthouse, her denetim kategorisi için bir puan sağlar ve ardından sitenizi iyileştirmek için eyleme dönüştürülen öneriler sunar. Lighthouse geri bildirimleri akıllıca takip edilirse, çevrimiçi mağazanızın gelişmesine yardımcı olacaktır.

5 Adımda Google LighthousePerformans:
Siteniz nasıl hızlı bir şekilde yüklenir ve temel unsurlar mobil kullanıcılar tarafından nasıl hızlı bir şekilde kullanılabilir hale gelir? Bu denetim, sayfanın etkileşime girdiği zamanlar dahil olmak üzere çeşitli veri noktalarına dayanmaktadır.

Aşamalı Web Uygulaması: Aşamalı web uygulaması temel kontrol listesine dayanarak, Lighthouse sitenizin tamlık düzeyini arar. Google, mobil performansı artıran ve arama motoru sıralamasını artıran PWA’ları vurgulamaktadır.

Ulaşılabilirlik: Yaklaşık 35 erişilebilirlik özelliğinin ağırlıklı ortalamasıdır. Erişebilirlik, online satıcıların izleyebileceği en önemli şeylerden bir tanesidir. Erişilebilir bir site yasadışı olmaz.

En İyi Uygulamalar: http kullanımı gibi mevcut web geliştirme, en iyi uygulamaların kullanımını kontrol eder.

SEO: Arama motoru optimizasyonu temellerini denetler. İşletmenizin Google’da ve diğer arama motorlarında nasıl performans göstereceğine dair bir fikir edinmesine yardımcı olur.

Lighthouse Kullanımı

Lighthouse, bir işletmenin kendi sitesini iyileştirmek için kullanabileceği ayrıntıları sunar. E-ticaret işletmelerinin, sitelerini izlemelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak için Lighthouse’un kullanabileceği üç yol bulunmaktadır.

*Mağazalarınızı test etmek ve geliştirmek için kullanma: Chrome tarayıcısında Lighthouse’u açın, şirketinizin web sitesine gidin, bir Lighthouse denetimi yapın ve her bir noktayı tek tek iyileştirerek geri bildirimlerle düzenlemelerinizi yapın.

*E-ticaret sitenizdeki güncellemeleri manuel olarak denetlemek için kullanma: yeni kod bir test sunucusuna dağıtıldığında Chrome’daki test sayfasını açın ve sitenizdeki değişikliklerin dağıtımdan önce Lighthouse puanlarınızı nasıl etkileyeceğini öğrenmek için denetim gerçekleştirin.

*E-ticaret Lighthouse denetimlerini otomatikleştirebilme: Chrome’un geliştirici araçlarına ek olarak Node.js paketi de mevcuttur. Bu, sürekli bir gelişimin iş akışına entegre edilebileceği anlamına gelir. Böylece sitenizin kaynak koduna bir güncelleme yapıldığında, Lighthouse site performansını etkilemesi için otomatik olarak test edebilir. Sitenizi önemli ölçüde daha yavaş hale getiren kod reddedilebilir veya incelemeye zorlanabilir.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.