Google Kasım 2019 Yerel Arama Güncellemesi

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google, geçen Kasım ayının başında yerel arama güncellemeleriyle ilgili raporu onayladı. İsminden “Kasım 2019 Yerel Arama Güncellemesi” olarak söz edilen güncellemenin çalışmalarına Google’ın çekirdek arama algoritmasının yenilenmesi için geçen yıl başlanmıştı.
Algoritmada kullanılan “sinirsel eşleşme” adı verilen sistem, Google’ın işletme adı veya açıklaması dahil edilmemiş olsa bile, kullanıcı sorgularının yerel arama amaçlı olduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Bütün Dillerde YayınlandıGoogle güncellemeyi, “Bu, dünya çapındaki ülkeleri ve dilleri kapsayan küresel bir lansmandı.” diyerek global bir sürüm şeklinde yayınladı. Bu sebeple, sadece ABD bölgesinde değil, Google’ın içinde bulunduğu tüm ülkelerde ve dillerde genel bir biçimde yayınlandı.
Sorguları daha iyi anlamak için 2018’de geri aramada sinirsel eşlemeyi kullanmaya başladığını açıklayan Google, BERT ve RankBrain algoritmalarına benzer şekilde bulunan sinirsel eşleşmenin fonksiyonlarının farklı olmasına rağmen, Google aramalarındaki sorguların eşlemesinin gelişmesine yardımcı olduğunu açıkladı. Google’dan Danny Sullivan, sinirsel eşleşmeden “süper eşanlamlı bir sistem” olarak bahsetti.

Sinirsel Eşleşme Sorguların %30’unu EtkilediBu güncellenme ile artık sadece kişilerin hayal gücününün veya yerel arama sonuçlarıyla sıralama değişikliklerini gösteren verilerin olmadığını açıkça kanıtlayan Google, kullanılan sinirsel eşleşme sistemi ile Google’ın farklı yerel sonuçlar gösterebileceğini söylüyor. Sullivan, geçen yıl sinirsel eşleşmenin sorguların % 30'unu etkilediğini de anlattı.
Google iyi bir sıralamada alaka düzeyi, belirginlik ve uzaklığın anahtar olduğunu ve sinirsel eşleme yöntemi ile aramalardaki alaka düzeyi anlayışının genişlediğini söylüyor.

Yerel İşletmeler İçin İyi Bir HaberGüncellemenin en önemli özelliklerinden birinin, Google’ın artık bir işletmenin adındaki veya açıklamasındaki kelimelerin ötesine geçme konusunda daha iyi bir iş çıkarması şeklinde ifade ediliyor. Kısacası Kasım güncellemesi, işletme adı ne olursa olsun aramanın amacı ile ilgilenen yerel işletmeler için, yani anahtar kelime dostu bir isme sahip olmayan yerel işletmeler için çok iyi bir haber olabilir.

Neden Önemli?Google bir zamanlar alakalı sonuçlar sağlamak için isimlerdeki anahtar kelimelere güvenirken, artık sonuçları sadece işletme adının ötesine çekmek için sinirsel eşlemeyi kullanacak. Bu özellik sayesinde yerel işletmeler aramalarda daha fazla ön plana çıkabilecek ve çok daha iyi bir arama sıralaması ile kullanıcıların ulaşmak istediği sonuca hızlıca erişmesi sağlanacak.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.