Google EAT Nedir?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google EAT isminde yer alan baş harf kısaltmaları şu anlama gelmektedir: Uzmanlık (Expertise), Yetkinlik (Authoritativeness) , Güvenilirlik (Trustworthiness).

Bu sistem, Google'ın başka bir kısaltmasıyla tanımlanabilecek web siteleri için özellikle önem taşımaktadır. Google bu kısaltmaya ise “YMYL” yani “Paranız veya Hayatınız” (Your Money or Your Life) adını vermiştir. Bu, eğer paylaştığınız bilgiler yanlışsa ikisinden birini kaybedebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bahsedilen siteler, işlemsel internet siteleri, tıbbi veya yasal içeriği bulunan siteler, haber platformları ve "kullanıcılarının mutluluğunu, refahını ve sağlığını etkileyebilecek diğer web siteleri"dir.

    

Dolayısıyla, içeriğiniz yukarıdaki konulardan hiçbirini içermese bile, Google'ın web sitenizi veya çevrimiçi mağazanızı bu "diğer web siteleri" listesine eklemeyeceğinin herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Ayrıca, sitelerin EAT sıralamasından nasıl ve ne ölçüde etkilendiğinden kimse emin olamamaktadır.

Altın Kural: Kaliteli İçerik PaylaşımıBu nedenle alanınızda uzman olmalısınız. Bunu başarmanın en iyi yollarından biri devamlı olarak güzel ve kaliteli içerikler paylaşmaktan geçmektedir. İçeriğinizi yapılandırılmalı, metinde ilgili soruları yanıtlamalı ve konu hakkındaki bilginizi göstermelisiniz. Ziyaretçileriniz uzmanlığınızı açıkça görmeli. Sertifikalar, diplomalar, müşterilerinizin logoları, ödüller, eğitiminizin kanıtı, kimlik bilgileri vb. gibi bilgilerinizi kanıtlayan her şeyi internet sitenize kesinlikle eklemelisiniz. Google'ın değerlendiricileri bunlara dikkat edecek şekilde ayarlanmıştır.

Google aynı zamanda, belirli konulardaki sitelerin akredite uzmanlar içermesi gerektiğini açıkça belirtmektedir. Bu konular şunlardır: Tıp; finansal danışmanlık; kişinin refahını, mutluluğunu, finansmanını veya sağlığını etkileyebilecek konularda her türlü tavsiye / danışma konuları.

Bazı İçerikler Yüksek Düzeyde Uzmanlık GerektiriyorÖzetlemek gerekirse EAT’dan bahsedecek olursak, bazı avantajlar aşağıdaki gibidir:
Yüksek düzeyde uzmanlık sadece bazı içerik türleri için gereklidir, aynı web sitesi değerlendiricilerinin diğer sayfaları için bu daha az gerekli olacaktır. İçerikler bir uzman tarafından yazılmalıdır. Hedefiniz, hangi sayfaların daha yüksek standartları karşılaması gerektiğini bulmaktır.

YMYL ve YetkinlikAlanınızda her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz fakat yine de yeterli düzeyde yetkin olmamış olabilirsiniz
Yetkinlik için en önemli şeylerden biri: Örneğin Eğitim içeriği için “her makaleden sonra bir yazarın tam adı” olmalıdır. Her yazarın adının yayınının, konumunun, fotoğraflarının, kısa bilgilerinin bir listesine yönlendirilmesi için bağlantılar eklemelisiniz. Konuk yazarlar için (Zaten belirli bir yetkiye sahip bir şirket olan web sitelerine bağlantı verir. Makaleler altındaki imzalar, kaynak ve yazar gibi bilgilerin bulunması, bilginin kime ait olduğunu açıkça gösterdiğinden; içerik arama motoru açısından şanslı konuma gelmektedir.

Grafik ve Destekleyici İçerikleri KullanınGüvenilir sitelerden Infographics ve diğer destekleyici içeriklerin kullanımı da buna katkı sağlamaktadır. Web sitesinin yazarlarının yanı sıra sahibinin (ve sosyal medya profilleri gibi daha fazla bağlantının) hakkında bilgi içeren "Hakkımızda" sayfası da gereklidir. Ayrıca bu; diploma, sertifika, ödül, lisans, eğitim vb. ile kimlik bilgilerinizi yedekleyebileceğiniz bir sayfadır.
 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.