Google Bert Güncellemesi

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google, en son yapılan arama güncellemelerinden olan BERT algoritmasının; kullanıcıların arama sorgularının arkasındaki amacını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını ve bunun da daha alakalı sonuçlar doğuracağı anlamına geldiğini söyledi. BERT, bunun aramaların % 10'unu etkileyeceğini belirterek, markaların organik görünürlüğünü ve trafiğini etkilemesinin muhtemel olduğu söylüyor.

BERT Güncellemesi Ne Zaman Yayınlandı?Google’ın “Arama tarihinde öne çıkan en büyük yeniliklerden biri” olarak gördüğü bu değişiklik, 21 Ekim 2019 tarihinde öne çıkan snippet'leri içeren İngilizce dil sorguları için yayına başladı.
Google aramalarındaki sonuçları nasıl etkileyebileceğine dair birkaç örnek verilen ve transformatörlerden “Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilciliği” anlamına gelen BERT, doğal dil işleme ön eğitimi için sinir ağı tabanı içeren bir tekniktir. Yani kısa ve öz olarak, Google’ın arama sorgularındaki kelimelerin içeriğini daha iyi ayırt etmesine yardımcı olmak için kullanıldığını söyleyebiliriz.

Birden Fazla Anlamı Olan Kelimeleri Ayırt EdiyorÖrneğin İngilizce’de, "nine to five" ve "a quarter to five" ifadelerinde bulunan, "to" kelimesi, insanlar için oldukça açık bir anlama sahip olsa da, arama motorlarında net olmayan birden fazla anlama sahiptir. BERT güncellemesi, daha alakalı sonuçlara hızlıca ulaşmamız için ve bu tür nüansları birbirinden ayırmak için tasarlanmıştır.
Google, Kasım 2018’den beri BERT özelliğini kullanıyor. Bu, herhangi bir kişinin kendi dil işleme sistemini, soru cevaplama veya diğer işler için için BERT’i kullanabileceği anlamına geliyor.

BERT Özelliğindeki Sinir Ağı Nedir?Yapay sinir algoritmaları, örüntü tanıma amacıyla ve arama sonuçlarını çok basit bir şekilde ifade etmek üzere tasarlanmıştır. Görüntü içeriğini kategorize etmek, el yazısını tanımak ve hatta finansal piyasalardaki eğilimleri tahmin etmek, sinir ağları için yaygın gerçek dünya uygulamalarıdır.

BERT’in Kullandığı Doğal dil işleme nedir?

Doğal dil işleme (NLP), bilgisayarların insanların doğal olarak iletişim kurma yollarını anlamalarını sağlamak amacıyla dilbilim ile ilgilenen yapay zeka dalı anlamına gelmektedir.
NLP tarafından mümkün kılınan ilerlemelere örnek olarak sosyal dinleme araçları, sohbetler ve akıllı telefonunuzdaki kelime önerileri sayılabilir.

BERT nasıl çalışır?

BERT’in çalışma tekniğinde, sorguda yalnızca hemen önce gelen veya onu takip eden kelimeden ziyade, o kelimeyi çevreleyen diğer kelimelere dayalı bir sözcük bağlamı önem kazanmaktadır.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.