Google Benim İşletmem Rehberi

27 Ağustos 2020
Google

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

İşletmelerin büyük bir bölümü artık internet üzerinden müşterilerine ulaşıyor. Google ADS gibi servisler ile görünürlüğünü yükselten işletmeler daha fazla müşterinin önüne çıkabildiği gibi var olan portföyleri tarafından da daha güvenilir olarak kabul ediliyor.

İnternet çağının insan psikolojisi üzerinde yarattığı etki üzerinde yapılan araştırmalarda, bir internet sitesinin ne kadar üst sıralamalarda olursa o kadar profesyonel ve güvenilir bir imaj çizdiği ortaya çıkmakta. Bu nedenle günümüzde pek çok firma internet görünürlükleri için farklı uygulamalara yönelmiş durumda.

Google’de yapılan aramalarda kullanıcılara daha iyi sonuçlar verebilmek için gösterilen işletme paneli müşterilerinize çok daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. “Benim İşletmem” üzerinden oluşturulan işletme profili ile potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ulaşabilmek mümkün.

Google Benim İşletmem (Google My Business) Nedir?

Google’da bir işletme ile ilgili arama yaptığınız zaman sağ tarafta karşınıza çıkan kutucuk “Benim İşletmem” profilidir. Bu profilde işletmenize ait bilgiler, internet sitesi, çalışma saatleri ve daha pek çok yararlı bilgi bulunur.

Pek çok kullanıcının herhangi bir işletmeyi ziyaret etmeden veya bir ürün satın almadan önce marka hakkında araştırma yaptığı düşünüldüğünde bu kutucuğun doğru şekilde hazırlanmasının ne kadar önemli olduğu açıkça görülüyor.

Google Benim İşletmem Giriş ve İletişim

Google My Business hesabınıza https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresinden giriş yapabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Neden Önemli?Google üzerinde işletmeler isteseniz de istemeseniz de farklı sonuçlar ile listelenebilmekte. Başka bir kişi tarafından açılmış sayfalar, sosyal medya hesapları veya işletmeniz hakkında yapılmış bir yorum Google’da ilk sıralarda görülebilir.

Bu durum sizin için bir avantaj gibi görünüyor olsa da doğru bilgileri girmek ve görünürlüğünüzü kontrol altında tutmak işletmenizin müşterilerinize sağlıklı bir şekilde ulaşabilmesi için çok önemli.

Google Benim İşletmem ile müşterilerinize size nasıl ulaşabileceklerini anlatmak mümkün. İşletmeniz hakkında pek çok bilgiyi sunabileceğiniz bir bilgi paneline ulaşabilen potansiyel müşteriler, firmanız hakkında doğru ve nitelikli bilgiye bu sayede kolayca ulaşabiliyor. Google Benim İşletmem, hem marka imajınıza hem de potansiyel müşterilerinize olumlu bir katkı sağlıyor.

 Google Benim İşletmem İle Hangi Bilgiler Listelenebiliyor?

 Google Benim İşletmem’de pek çok farklı bilgiyi listelemek mümkün.

  • İletişim bilgileri
  • İşletme fotoğrafları
  • Çalışma saatleri
  • Sunulan hizmetler
  • Çalışma bölgeleri
  • İnternet sitesi
  • Randevu saatleri
  • İşletme Kategorisi

Müşterilerinize bu bilgileri sunmakla kalmayan Benim İşletmem profili aynı zamanda firmanız hakkında yorum yapılabilmesine ve kullanıcıların sizi puanlayabilmesine de imkan veriyor. Müşterileriniz tarafından yapılan bireysel yorumlar arama yapan herkese açık olduğu için potansiyel müşterileriniz tarafından bir güven faktörü olarak kabul ediliyor.

Google Benim İşletmem profilinde aynı zamanda soru cevap kısmı da bulunuyor. İşletmeye sorulan soruları buradan cevaplayarak firmanız hakkında merak edilenlere kolayca ulaşılabilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Ne Gibi Bir Katkı Sağlar?Google Benim İşletmem ile firmaların görünürlüğüne ve bilinirliğine büyük bir katkı sağlanıyor. Yapılan aramalarda çıkan bilgilendirme kutucuğu ile Google ADS gibi servislerden önce markanızın görünmesi sağlanıyor.

İnternet görünürlüğünüz ne kadar yüksek olursa müşterilerinizin güvenini kazanmanız da o kadar kolay. Google Benim İşletmem sayesinde bu oranı kolayca yükseletebilirsiniz.

Google Benim İşletmem potansiyel müşterilerinizin firmanız ile daha kolay bir şekilde etkileşime girmesini de sağlıyor. Bir ürün hakkında kafasında soru işaretleri olan kişilerin bu sorulara kolayca yanıt alabilmesi için kullanılan soru cevap bölümü müşterilerinizin gözünde firmanızı daha güvenilir kılıyor.

Google Benim İşletmem aynı zamanda oldukça detaylı istatistik verilerine de sahip. Markanızı Google üzerinde aratan kişilerin hangi yolla firmanıza ulaştığı ile ilgili veriler panelinizde görülebiliyor. Doğrudan, bir ürün, kategori arayarak veya markanız ile benzer markalar üzerinden firmanıza ulaşan kişilerin sayısı ve oranı panelinizde listelenmekte. Yine aynı şekilde, hangi arama metinleri üzerinden markanıza ulaşıldığını da görebilirsiniz.

Google Benim İşletmem hem markanızın bilinirliğini artırıyor hem de müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi mümkün kılıyor. Küçük veya büyük olması fark etmeksizin her firma için ciddi katkılar sağlayan bu servis mutlaka kullanılmalı.

Google Benim İşletmem’i Doğru Şekilde HazırlamakGoogle Benim İşletmem’i doğru şekilde hazırlamak için bazı püf noktaları takip etmeniz gerekli. Eğer gerekli bilgileri doğru ve dikkatli bir şekilde doldurursanız işletme profiliniz kısa sürede onaylanır ve potansiyel müşterilerinizin karşısına nitelikli şekilde çıkar.

Her Bilgiyi Doldurun

Google Benim İşletmem profilinizi hazırlarken adres, telefon ve tüm diğer bilgileri doğru şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. İşletmenizin çalışma saatlerini, hangi kategorilerde hizmet verdiğini mümkün olduğu kadar net şekilde belirtmeniz gerekiyor.

Sık Sorulan Sorulara Yer Verin

Google Benim İşletmem’de firmanız ile ilgili soru cevap bölümünde işletmenin kendi kendine soru oluşturmasına izin verilmekte. Burada daha önceden aldığınız veya özellikle yanıtlamak istediğiniz soruları girerek müşterilerinizin daha kolay bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

İşletmeniz Hakkında Düzgün Bir Metin Hazırlayın

Google Benim İşletmem sayfasında, işletmenin kendini tanıtabileceği 750 kelimelik bir metin kutusu bulunuyor. Bu kutunun ilk 250 kelimesinde mümkün olduğu kadar açıklayıcı, işletmenizi tanıtan anahtar kelimelerin yer aldığı cümleleri kullanın. Geri kalan kısımda markanızdan ve ürünlerinizden bahsedin.

İşletme Fotoğraflarınızı Ekleyin

Google’ın sağladığı istatistiklere göre fotoğrafı bulunan işletmeler %42 oranında daha fazla ziyaret ediliyor. Bu firmaların internet sitelerine girilme oranı ise %35 daha fazla. Bu nedenle işletmenize ait en güzel fotoğrafları profilinize eklemenizde fayda var. Fotoğraflar sadece müşteri dönüşümünü artırmıyor, aynı zamanda Google Görseller’de firma görünürlüğünüzü de artırıyor.


Yasemin
27 Ağustos 2020
Önceki Blog En İyi SEO Araçları
Sonraki Blog Google ADS Nedir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.