En İyi Google Araçları

Günde ortalama 3,5 milyar arama sorgusu yapılan Google neredeyse herkesin bildiği bir marka. Google sanılanın aksine sadece bir arama motorundan daha fazlası. Pazarlama ile ilgileniyorsanız işinizden daha iyi verim almanızı sağlayan bazı araçlar bulunuyor. Bu nedenle, en iyi Google pazarlama araçlarının bir listesini oluşturduk.

1.Google Benim İşletmem (My Business)

Google’da yakın çevreden yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkmak ister misiniz? Tek yapmanız gereken Google Benim İşletmem üzerinden bir hesap oluşturmak ve adresinize gelen doğrulama kodunu onaylamak.

Bu çalışma sonrası markanızın yerel aramalarda öne çıkma şansına artar. Google My Business kaydını yaptırdığınızda aşağıda yer alan harita sonuçlarında yer alma fırsatına ulaşacaksınız.

Google Benim İşletmem’e kayıt olmak ücretsiz!

2. Google Search Console

Web sitenizin arama motorları tarafından nasıl algılandığını ve iyileştirmeniz gereken alanları hemen şimdi belirlemeye ne dersiniz? Yapmanız gereken tek şey Google Search Console üzerinden web sitenizi eklemek. Google Search Console, arama sonuçlarında zayıf pozisyonlarda bulunmanıza neden olan sorunları tespit etmenize ve bunları nasıl iyileştireceğinizi görmenizi sağlar.

Google Search Console ile başlıca;

 • Web sitenizin hangi arama sorgularında göründüğünü,
 • Sayfalarınızın Google botları tarafından nasıl göründüğünü,
 • Hata içeren sayfalarınızı,
 • Sitemap, Robots.txt dosyalarının kontrolünü
 • Sitenize gelen zararlı bağlantıların engellenmesini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Google Adwords

Organik aramalarda ilk sıralara çıkmak uzun bir süreç gerektiriyor. Daha hızlı bir başlangıç için, Google Adwords tıklama başına ödeme yaparak (PPC) reklam verebileceğiniz bir servis.

Google Adwords aracılığı ile işletmeniz ile alakalı anahtar kelimeleri hedefleyen reklamlar oluşturursunuz ve bu anahtar kelime üzerinden arama yapan kullanıcılar, organik arama sonuçlarının üstünde veya altında bu reklamlara ulaşırlar. Reklam maliyetleri, hedeflediğiniz anahtar kelimenin rekabet gücüne göre değişir. Google Adwords, ürünlerinizi kullanıcılara daha hızlı sunmanıza fırsat sağlamasına rağmen maliyeti SEO’ya oranla genellikle daha yüksektir.

4. Anahtar Kelime Planlayıcı

SEO çalışmalarına başlarken en hassas konulardan birisi anahtar kelimelerinizi belirlemektir. Anahtar kelime araştırması ürün ve hizmetleriniz ile alakalı yapılan arama sorgularının ne kadar arandığını ve hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizi tanımlamanıza yardımcı olur. Anahtar kelime planlayıcı Google Adwords’de yer alıyor ve temel amacı reklam vermeden önce kampanyalarınızı kurgularken yeni anahtar kelime önerileri öğrenmenize yardımcı olmak. Elde ettiğiniz verileri SEO çalışmalarında kullanır ve sitenizi u anahtar kelime araştırması ışığında iyileştirdiğinizde daha fazla anahtar kelimede ilk sıralarda yer alır ve daha görünür olursunuz.

5. Google Keep

Google Keep not defteri uygulamasıdır. Fotoğraf, sesli notlar ve kontrol listeleri oluşturabileceğiniz servis alışveriş listesinden telefon numaralarına ve çağrı listelerine kadar birçok konuda size yardımcı oluyor. Kolay kullanımı ve basit arayüzü ile Google Keep oldukça hızlı, Google Drive ile senkronize çalışıyor.

Google Keep Ürününü Yakından Tanıyın
Google Keep hakkında detaylı bilgi için  Akıllı not defteri : Google Keep yazısını ziyaret edebilirsiniz

 

6. Google Trends

Google tarafından 2006 yılında yayına alınan Google Trends, pazarlamacılar ve kullanıcılar için dünyanın en büyük arama motorunda en popüler arama sorgularını öğrenebileceğiniz bir uygulamadır.

Google Trends, karşılaştırmalı anahtar kelime incelemesi için ve aranma hacmindeki artış ve düşüşleri keşfetmeniz için kullanılabilir. Google Trends, arama motoru dizini ile ilgili arama hacmi dizini ve coğrafi bilgileri içeren anahtar kelimelerle ilgili veriler sağlar.

Google Trends ile başlıca;

 • SEO süreçlerinde yeni anahtar kelimeler keşfetmenize, kullanıcıların işletmeniz ile alakalı farklı arama sorgularını öğrenmenize yardımcı olur.
 • Görsel, haber, Youtube ve alışveriş arama eğilimlerine ulaşabilirsiniz.
 • Herhangi bir anahtar kelimenin mevsimsel arama grafiğini inceleyerek, kullanıcıların dönemsel olarak ne tür aramaları hangi tarih aralıklarında daha fazla yaptığını, arama sorgularının hangi dönemde düştüğünü öğrenirsiniz.
 • Türkiye ve dünya gündeminde neler konuşulduğunu ve kullanıcıların gerçek zamanlı neler aradığını inceleyebilirsiniz.

7. Google Drive

Google Drive, kullanıcıların herhangi bir dosyayı çevimiçi depolamasına ve erişmesine olanak sağlayan ücretsiz bulut tabanlı bir depolama servisidir. Mobil cihazlar, bilgisayar, tablet dahil olmak üzere birçok cihaz üzerinden hızlı erişim sağlayabileceğiniz Drive, doküman, fotoğraf ve video başta olmak üzere birçok dosyayı online olarak saklamanıza olanak sağlar.

Gmail, Google Analytics, Google+, Youtube ve Android gibi diğer Google servisleri eş zamanlı kullanabileceğiniz Drive bu özelliği ile hayatınızı kolaylaştıran bir servis.

Google Drive 15 GB’a kadar ücretsiz depolama hizmeti sunuyor. Drive kullanmanız için ihtiyacınız olan tek şey Gmail hesabınızın olması.

Google Drive ile Başlıca Neler Yapabilirim?

 • Dosya oluşturma ve saklama: Dökümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar uygulamaları ile yeni belge ve sunumlar oluşturabilir, çeşitli dosya türlerini ve klasörlerinizi saklayabilirsiniz.
 • Heryerden Erişim: Drive’da yer alan dosyalarınıza herhangi bir tablet, bilgisayar ve telefon aracılığı ile hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Diğer kullanıcılara erişim: Drive’da yer alan dosyalarınızı diğer kullanıcıların görüntülemesi, indirmesi ve düzenlemesi için kolay bir şekilde davet edebilirsiniz.
 • Çevrimdışı Çalışma İmkanı: Dosyalarınızı görüntülemek ve düzenlemek için internet bağlantısına ihtiyaç duymazsınız!

8. Google Takvim

Gün içerisinde yapmanız gereken tüm organizasyonları size hatırlatan bir yardımcıya ne dersiniz? Gününüzü organize etmenin ve ortak görüşmelerinizi başkaları ile paylaşmanın en kolay yolu Google Takvimler. Şirket içi toplantılarda ekip üyelerini bilgilendirmek, görüşmelerin yapılacağı alanı belirtmek ve çok daha fazla detayı içeren takvimler işinizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olur.

Bunun yanısıra işinizde rutin olarak yapılan işleriniz (blog yayınları, sosyal medya paylaşımları gibi) için takvim oluşturmanıza olanak sağlar.

Yenilenen Google Takvimler, artık çok daha kullanışlı ve iş hayatınızda size yardımcı olabilecek son derece faydalı bir araç.

9 Google Analytics

Web sitenize günde kaç ziyaretçi geliyor? Kullanıcılar sitede hangi sayfaları geziniyor ve hangi sayfaların çıkma oranı yüksek?

Bu analizlerin tümünü ücretsiz bir servis olan Google Analytics ile gerçekleştirebilirsiniz.

Google Analytics Ürününü Yakından Tanıyın
Google Analytics hakkında detaylı bilgi için Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar:admin 11:49 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir