Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google Analytics Nedir?

Google tarafından 2005 yılında yayına başlayan Google Analytics, web sitesi analizi için en çok tercih edilen ücretsiz araçlar arasında yer alır. Web sitenize gelen trafiği, kullanıcıların nasıl ulaştıklarını, hangi sayfaların incelendiği ve hangi kaynaklardan geldiğini öğrenebilirsiniz.

Google Analytics Ne İşe Yarar? Neden Kullanmalıyım?

Web sitemi kim ziyaret ediyor?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların coğrafi konumu, hangi internet tarayıcısı ile giriş yaptığını, ekran çözünürlüğü ve daha birçok önemli bilgiye ulaşırsınız. Bu veriler web sitenizde gerçekleştireceğiniz değişikliklerde ne yapmanız gerektiğine dair fikir sahibi olmanızı sağlar. Elde ettiğiniz kullanıcı verilerini, yeni tasarım ve uygulamalar oluştururken kullanırsınız.

Örnek: Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ekran çözünürlüklerini inceleyin ve o çözünürlük ile giriş yapıldığında sitenizin nasıl açıldığını kontrol edin, bu şekilde sayfanıza gelen kullanıcıların sayfayı doğru bir şekilde görüntülendiğinden emin olursunuz.

Kullanıcı davranışları

Kullanıcıların hangi sayfada siteden ayrıldığını, ne kadar süre geçirdiğini ve hemen çıkma oranının ne olduğunu izleyebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda hemen çıkma oranını azaltır ve sayfa görüntüleme oranını artırabilirsiniz.

                                                                               

Kullanıcıların kaynağı

Bu alan, kullanıcıların sayfaya nasıl ulaştıklarını öğrenmenizi sağlar (Organik arama, ücretli aramalar, yönlendirme, sosyal medya gibi). Bunun yanısıra ilgili kaynaklardan gelen ziyaretçi sayısını ve sitede ne kadar süre geçirdiklerinide size sunar.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

1. Başlangıç

Google Analytics web sitesini ziyaret edin ve oturum açın (Google hesabınız yoksa öncesinde bir hesap açın).

 

 2. Hesap Kurulumu

Bir sonraki ekranda, web sitesi ve mobil uygulama arasında bir seçim yapılır. Bundan sonraki süreçte hesap adı, web sitesi adresi, ülke ve saat dilimini girmeniz gerekir. Bu bilgilerden sonra, “İzleme Kimliği Al” düğmesine tıklayın ve Google şartlarını kabul edin.

    

3. Google Analytics Kodu

Son aşama Google Analytics izleme kodunu sitenize eklemek. Bu izleme kodunu kopyalayın ve web sitenize tüm sayfalarda yer alacak şekilde ekleyin.
     

Google Analytics Hakkında

Google Analytics hakkında yukarıda bahsedilenler giriş seviyesinde bilgi sahibi olmanız gereken konuları içeriyor. Kullanmaya başladığınızda çok daha fazla istatistik ve bilginin sizleri beklediğini göreceksiniz.


Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.