Google AMP Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), mobil cihazlarda açılış sayfanızın hız deneyimini arttırmak için tasarlanmış açık kaynak kodlu bir Google projesidir. Şubat 2016’da ilk olarak yayına alındı ve gün geçtikçe yeni özellikleri sunulmaya devam ediyor. AMP teknolojisini kullanan web siteleri, AMP kullanmayan web sitelerine göre %85’e kadar daha hızlı açılabiliyor.

İlk yayına alındığında sadece makale ve blog içerikli sayfaların kullanabildiği AMP, artık e-ticaret ve arama sonuçlarında storie paylaşımlarına kadar arama sonuçlarında yer almaya başladı.

AMP Nedir?

Sitenizde yer alan sayfaların sınırlı HTML sürümü olarak tanımlayabileceğimiz AMP, Javascript kullanarak kullanıcılara aradıklarını sunup; istediklerine daha hızlı erişmesini sağlar.

Google AMP teknolojisini özel kılan hız deneyimi ise, web sitenizin farklı bir sürümünü önbellekte barındırmasından kaynaklanır. Bir kullanıcı arama yaptığında sonuçlar arasında AMP uyumlu bir sayfaya tıkladığında içerik doğrudan Google önbelleği tarafından sunulur, bu nedenle kullanıcı sayfaya daha hızlı erişir.

Google AMP Teknolojisini Uygulamak

  

Her ne kadar AMP ilk duyduğumuzda hemen geçmemiz gereken bir teknoloji olarak düşünülse dahi web sitenize uygulamak sanıldığı kadar kolay değil. AMP protokolü ile sadece eş zamansız komut dosyalarına izin verir ve üçüncü parti Javascript dosyaları barındıramazsınız.

Kod kısmındaki çeşitli düzenlemeleri ise uygulamak son derece önemli.Sitenizde yer alan ana sayfa, kategori ve diğer uyguladığınız sayfaların tamamına AMP kodu eklemeli, AMP sayfalarınızın Canonical etiketini ise masaüstü sürüme yönlendirmelisiniz. Ayrıca Search Console üzerinden Hızlandırılmış Mobil Sayfalar üzerinden periyodik kontroller sağlamak gerekiyor.

Tasarım süreçlerinde dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta kullanıcı deneyimi odaklı bir çalışma gerçekleştirmektir. Bu durum, masaüstü tasarımda yer alan birçok özel stil, kenar çubuğu ve alandan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelebilir.

AMP Web Sayfalarını Nasıl Etkileyecek?

AMP teknolojisinin odak noktası “mobil kullanıcı deneyimini” geliştirmektir.

Kullanıcıların %47’si web sayfasına erişmeye çalıştığında 2 saniye içerisinde sayfanın açılmasını istiyor ve %40’ı 3 saniye üzeri açılış hızına sahip sayfaları terk ediyor. Sayfa hızı dönüşümünüzü etkileyen en önemli etmenlerden biridir. 1 saniyelik gecikme, dönüşüm oranını %5 oranında düşürebilir ve bu rakam yıllık değerlendirmede büyük ciro kayıplarına neden olabilir.

Google AMP Avantajları

 

1. Hız: AMP uygulayan web sayfaları, mobil sayfaları iki katı hızlı yüklenir ve gecikme süresi daha kısadır. Ortalama hıza sahip web sayfalarına göre bu oranla çok iyi bir artış anlamına gelir.Hız artışı ile birlikte: kullanıcılar ürünlerinize ve içeriklere daha hızlı erişerek, hızlı ve sorunsuz bir sayfaya ulaştıkları için satın alma ihtimalleri artacaktır

2. Görünürlük: AMP kullanmak daha görünür olmanızı sağlar. Her ne kadar AMP kullanmanız sıralamalarda artışı garantisini sunmasa dahi AMP sonuçları aramalarda üst konumlarda gösteriliyor. Daha fazla tıklama, organik aramalardaki performansınızı arttırarak, bazı sorgularda zamanla daha iyi konumlara ulaşmanıza yardımcı olabilir.

3. Etkileşim artışı: AMP kullanmak, kullanıcılar ile etkileşim kurmanıza fırsat sağlar. AMP versiyonda yer alan formlar, butonlar, bağlantılar, videolar vb. alanlar normal sayfanıza göre daha öne çıkarılır. Bu nedenle daha fazla etkileşim alma olasılığı yüksektir, çünkü siteniz daha keskin görünür ve daha fazla işlev sunabilir.

4. Rekabet: Rakipleriniz ile olan mücadelenizde AMP kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Rakipleriniz sizden önce AMP kullanmaya başladığında ve siz kullanmıyorsanız, organik görünürlükte düşüş yaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra sektörünüzde AMP protokolünü ilk siz uygularsanız, daha görünür olmasına fırsatına erişme şansınız mümkün.

Google AMP Dezavantajı

Uygulaması zor: Google, web sitenize AMP uygulamanız için gerekli dökümanları ve eğitimleri https://www.ampproject.org/docs/tutorials/create adresinden sunuyor. Buna rağmen uygulama kısmının birden fazla kontrole ihtiyacı var. AMP sayfanızın tasarımı, kullanımı ve kullanıcının masaüstü sürümüne geçişte iyi bir deneyim yaşaması oldukça önemli. Özellikle E-ticaret sitelerinde hatalı AMP uygulaması satışlarda ciddi düşüş kaybına neden olabilir.

Bu konu ile alakalı AirBnb’nin Google AMP uygulaması kısmında yaşadığı sorunları ve ne tür çalışmalar gerçekleştirdiğini How Airbnb is putting AMP at the core of its digital strategy yazısından inceleyebilirsiniz.

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.