Google Algoritmalarını Anlamak

Google algoritmalarını sürekli geliştirir. Bu algoritma güncellemeleri sonrası bazı web sayfaları sıralama kaybı yaşarken, bazı sayfalar ise daha iyi sıralara erişir. Güncellemelerden olumsuz etkilenen tarafta olmamak için algoritma güncellemelerinin neden yapıldığını ve nasıl önlem alabileceğinizi bilmek son derece önemlidir.

Google algoritması neden güncellenir?

Google, kullanıcılarına daha iyi deneyim sağlamak için algoritmalarını sürekli geliştirir. Öncelik arama sorguları ile alakalı kullanıcıları memnun edebilecek sayfaları ön plana çıkarmaktır.

Geçmişte gerçekleşen algoritma güncellemeleri incelendiğinde hepsinin ortak noktası “kalite” odaklı olması.

Örnek: Mobilegeddon güncellemesi, mobil cihazlara uyumlu olmayan web sitelerinin sıralamalarda kayıplar yaşamasına neden oldu. Mobil kullanıcılar sayfanızı ziyaret ettiğinde, sitede gezinmesinin zor olması ve kullanıcının aradığına zor ulaşmasını önlemek amacıyla gerçekleştirilmişti.

Google, mobil üzerinden sayfanıza giriş yapan kullanıcıların sorunsuz bir açılış deneyimine sahip olmasını istiyor.

Diğer güncellemelere baktığımızda ise; kopya içerik, yinelenen içerik, anahtar kelime odaklı içerikler, kötü bağlantı profiline sahip siteler gibi kullanıcı odaklı olmayan web sayfalarını cezalandırdı.

Güncellemelerden olumsuz etkilenmemek için

Algoritma güncellemesinden olumsuz etkilenmemek ve ceza almamak için çözüm aslında oldukça basit: Sayfalarınızın kullanışlı olması ve kullanıcılara istediklerini sunabilecek yetenekte olması.

Google, içeriğe değer veriyor ve kullanıcı odaklı içeriğe sahip sayfaları her zaman olumlu değerlendiriyor.

Bazı ipuçları

  • Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrolü birden fazla cihaz ile gerçekleştirdiğinizde ancak sorunlarınızı tam anlamıyla tespit edebilirsiniz. Cep telefonlarında sorunsuz açılan bir sayfa tablet üzerinden aynı şekilde açılmayabilir.
  • Sayfalarınızda alakalı ve özgün içerikler barındırmaya çalışın. İçerik ile kullanıcılara ürünlerinizi, arama motorlarına anahtar kelimelerinizi belirtirsiniz.
  • Anahtar kelime odaklı içerik ve meta düzenlemelerinden kaçının.
  • Sayfanızın arama motorları için değil, kullanıcılar için oluşturulduğunu unutmayın. Önceliğiniz kullanıcıları memnun etme odaklı olmalı.
Yazar:admin 15:23 'de yayinlandi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir