Google ADS Nedir

 

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google’da her saniye 2.3 milyon arama yapılıyor. Bu arama sonuçlarında tıklama alan internet sitelerinin büyük bölümü Google ADS ile reklam verenlerden oluşmakta. Markanızın ve işletmenizin potansiyel müşterilere daha rahat ulaşabilmesi için kullanabileceğiniz Google ADS, uygun şekilde optimize edildiğinde yüksek geri dönüş sağlayarak firmanızın gelirlerini yükseltebilir.

Google ADS Nedir?

Eski adıyla Google Adwords olarak bilinen Google ADS, Google aramalarında ve Google bünyesinde reklam verilen sitelerde internet sitenizin reklamlarının çıkmasını sağlayan uygulamadır. Belli bir bütçe ile kelimenin rekabet oranına göre fiyat belirleyerek reklam verebileceğiniz Google ADS internetteki reklamların büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Google ADS, herhangi bir arama yaptığınız zaman ilgili arama ekranında ilk sıralarda çıkan ve reklam olarak belirtilen siteleri oluşturur. Sıralamalarda göründüğü gibi ekranın sağ tarafında çıkan sonuçlarda da ücretli reklam çalışmaları yer alır. Google ADS ile verilen reklamlar aynı zamanda Google Adsense programına üye olan internet sitelerinde de gösterilir. Google tarafından sağlanan Big Data teknolojisi kullanılarak reklamların her zaman en alakalı kişilere gösterilmesi sağlanır.

Google ADS Maliyetleri Neye Göre Belirlenir?Google ADS rekabetçi bir fiyat politikası ile reklamveren kabul etmektedir. Her kelime grubu ve tıklama için belirlenen standart bir fiyat bulunmaz. Reklamverenler arasındaki rekabete göre fiyat yükselebilir veya düşebilir.
Rekabetin çok olduğu ve reklamveren sayısının fazla olduğu bir kelime grubunda tık başı maliyetler yüksek olurken sadece sizin reklamınızın olduğu bir kelime grubunda maliyetler çok daha düşük olabilir.

Google ADS üzerinden reklam verirken toplam bütçeyi belirlerken özgür davranabilirsiniz. Belirleyeceğiniz bütçenin ne kadar olacağına dair bir alt limit bulunmuyor. Dilerseniz 20 TL değerinde bir reklam bütçesi ayırabileceğiniz gibi üst limit olmadan yüksek bütçelerle de hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Google ADS ile en yüksek verimi alabilmek için reklam maliyetlerinin mümkün olduğu kadar düşük tutulması gerekir. Bu işlemi yapmak için sektörel kelime analizleri doğru şekilde yapılmalıdır. Profesyonel bir destek alarak tık başı maliyetleri düşük tutup, bütçenizden en yüksek verimi alacağınız bir reklam kampanyası oluşturulabilir.

Google ADS Reklamları Nerede Gösteriliyor?Google, kendine ait reklam programı olan Adsense içerisine dahil olmuş her sayfada Google ADS reklamlarını göstermekte. Milyonlarca internet sitesinde reklamlarınızın gösterildiğine şahit olabilirsiniz. Bu sitelerle ilgili sayfa özelinde seçim yapmak mümkün değil. Ancak, Google en yüksek tıklamayı alabilmeniz için yapay zeka ile reklam gösterilecek sitelerin reklamlarınız ile alakalı olmasını sağlıyor.

Adsense dışında, mobil uygulamalar üzerinde Admob adı verilen Google iş ortaklığı aracılığıyla reklam göstermek de mümkün. Pek çok mobil uygulama tarafından tercih edilen Admob ile mobil cihazlardaki kullanıcıların önüne markanızı çıkarabilirsiniz.

Youtube gibi Google platformlarında da videolu reklamlarınızı Google ADS aracılığıyla yayınlamak mümkün. Google, reklamverenlerine müşterilerine milyonlarca internet sitesi ve sayfa alternatifinde reklam gösterimi sağlıyor. Son olarak, en yüksek satış dönüşümünü alabileceğiniz Google aramalarında da reklamlarınızın gösterildiğine şahit olabilirsiniz. Tıklama başına maliyet rekabetinin en fazla olduğu bu reklam alanından doğrudan satışa yönlendirecek şekilde reklam kampanyaları düzenlenebiliyor.

Google ADS Nasıl Oluşturulur?Google üzerinde reklam vermek için öncelikle bir ADS hesabı oluşturmanız gerekiyor.
Google Adwords sayfası üzerinden oluşturabileceğiniz hesap ile internet siteniz için reklam hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Reklam kampanyası oluşturmak için öncelikle hangi platformlarda ve ne amaçla reklam göstereceğinizi belirlemeniz gerekli. Reklam kampanyanız için kullanabileceğiniz seçenekler şu şekilde:

 • Google arama motoru üzerinde gösterilen reklamlar
 • Google iş ortağı siteler üzerinde gösterilen reklamlar
 • Google alışveriş sayfası ve alışverişe yönelik yapılan aramalar üzerinde gösterilen reklamlar
 • Youtube üzerinde gösterilen video reklamları
 • Mobil uygulamalar için indirme amacıyla hazırlanan, mobil cihazlarda ve aplikasyonlarda gösterilen reklamlar

Reklamlarınızı göstereceğiniz platformu seçtikten sonra ne amaçla reklam hazırladığınız belirtmeniz isteniyor. Burada aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyebilirsiniz:

 • Satış
 • Dönüşüm
 • Website trafiği

 Bu aşamadan sonra yaptığınız seçime göre internet sitenizi, işletmenizin telefon numarasını veya daha farklı bilgilerini girmeniz isteniyor. Ardından kampanyanız için belirleyeceğiniz ismi ekleyerek reklamlarınızın hangi konumlarda gösterileceğini belirleyebilirsiniz.

Reklamlarınız tüm dünyada veya belirli ülkede, şehirlerde gösterilebiliyor. Birden fazla şehir seçimi yapabilirsiniz.

Ardından tıklama başına ödeyeceğiniz bütçeyi belirlemeniz gerekli. Manuel ve otomatik olarak belirleyebileceğiniz bu bütçeyi otomatik seçmeniz durumunda diğer reklamverenlerin bütçesine göre rekabetçi bir fiyat belirleniyor. Manuel olarak seçmek için piyasa ve rekabet araştırmasını doğru şekilde yapmanız gerekli. Bu bölümde en yüksek tıklama başına maliyeti belirleyebilecek bir otomatik seçim de mevcut. Bunu seçmeniz durumunda tüm diğer reklam verenlerden daha maliyetli bir kampanya oluşturarak çok daha yüksek gösterim ve etkileşim elde edebilirsiniz.

Kampanya oluşturmanın son aşamasında reklamlarınızın başlığını, kategorisini ve reklamlara tıklayanların gideceği landing URL sayfasını belirleyeceğiniz kısım geliyor. Bu kısmı doğru şekilde doldurduktan sonra reklamınız Google tarafından onaylanarak yayına alınıyor.

Google ADS ile Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 


 • Bütçenizi doğru belirleyin: Bütçenizi çok yüksek veya düşük belirlemeniz zarar etmenize veya reklamlarınızın gösterilmemesine neden olabilir. En verimli reklam kampanyası için doğru bütçeyi belirlemek çok önemli.
 • Tıklama veya satışa yönelik reklamlar hazırlayın: Reklam metinlerinizi hazırlarken kullanıcıların ilgisini çekecek ve sayfanıza tıklamaya, satın almaya yöneltecek metinler hazırlamaya çalışın.
 • Lokasyon ve iletişim bilgilerini doğru girin: Reklamlarınızın doğru kişilere ulaşması için çalıştığınız lokasyonu ve iletişim bilgilerini doğru şekilde girmeniz gerekli. İşletmenizin faaliyet göstermediği şehirlerde reklam göstermek sadece boş masraftan ibaret olacaktır.
 • “Landing” sayfanızı doğru şekilde hazırlayın: Reklamlarınıza tıklayan kişilerin erişeceği sayfanın anlaşılır ve amaca hizmet eder şekilde hazırlanması dönüşümlerinizin yükselmesini sağlayacaktır. Bu konuya mutlaka dikkat etmeniz gerekli. Başarılı bir reklam kampanyası için A/B testleri gibi farklı yöntemler kullanılarak sayfanın doğru şekilde hazırlanması için çalışmalar yürütülmelidir.
 • Google ADS kampanyanızın yürütüleceği platformları iyi belirleyin: İnternet sitenizin reklamlarının hangi platformlarda gösterileceğini doğru şekilde belirlemek reklamlarınızdan en yüksek dönüşümü alabilmeniz için çok önemli. Youtube veya mobil uygulama içindeki reklamlar sizin için uygun olmayabilir. Rakiplerinizi ve sektörünüzü analiz ederek hangi gösterim türü size uygunsa o alana reklam vermeye çalışın. Aksi takdirde bütçenizi çok hızlı tüketebilirsiniz.
 • Reklam bütçenizi kontrol altında tutun: Google ADS kullanırken otomatik olarak tıklama fiyatlarını yükseltmeniz durumunda tıklama başına çok yüksek ücretler ödeyebilirsiniz. Bu konuya dikkat etmeniz ve bütçeniz için uygun rakamları belirlemeniz çok önemli. Bir anda yüksek etkileşim sağlamak yerine dengeli ve uzun vadeli bir reklam politikası çok daha verimli olacaktır.
 • Reklam kampanyanız için profesyonel destek alın: Bireysel olarak reklam yayınlamak mümkün olsa da reklam kampanyanızdan en yüksek geri dönüşü alabilmek için profesyonel bir ekip ile çalışmanız tavsiye edilmekte. Profesyonel reklam optimizasyonu ile hem reklamlarınızın daha net ve anlaşılır şekilde müşterilerinize ulaşması sağlanır hem de maliyetleriniz düşer. Yine aynı şekilde, doğru yapılmış bir piyasa analizi otomatik olarak tık başına maliyet belirlemeye kıyasla çok daha uygun bütçelerle, daha verimli ve tam olarak ihtiyaç duyduğunuz kitleye yönelik bir reklam kampanyası yürütebilmenizi sağlayacaktır.
Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.