Google 1 Mart 2020 Nofollow Güncellemesi

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Google, 2019'un son aylarında nofollow bağlantıları nasıl ele aldığı ile ilgili iki bölümden oluşan yeni güncellemesini duyurdu. Sıralamaları etkileyen çok büyük bir özellik içeren bu güncelleme, 1 Mart 2020’de kullanıma sunulacak ve tarama ile dizine ekleme gibi özellikleri de etkileyecek.

1 Mart 2020 Nofollow Güncellemesi nedir?


      

Yapılacak olan değişiklik ile, nofollow bağlantılarının taranması ve dizine eklenmesi kökten etkilenecek. Google daha önce nofollow bağlantılarını yönerge olarak görmekteydi. Fakat nofollow bağlantı özelliğine uyup, bunları taramadı ya da dizine eklemedi.

Bu özellik, 1 Mart 2020 itibariyle değişiyor. Google 1 Mart'tan sonra, nofollow bağlantılarını da tarama ve dizine ekleme amacıyla bir ipucu olarak görecek.

Nofollow Politikanızı İnceleyin

    

Bazı yayıncılar ve web siteleri, sayfaların taranmasını önlemek için nofollow bağlantı kullandılar. Nofollow ile bağlantılı tipik sayfalar, kullanıcı profillerine, giriş sayfalarına ve web sitelerinin verimsiz ufak sayfalarına bağlantılar vermekte.

Google'ın bir sayfayı taramasını ve dizine eklemesini engellemek amacıyla nofollow bağlantı kullanmak iyi ve güvenilir bir uygulama değildi. Sayfaların dizine eklenmesini önlemenin meta robot ya da noindex yönergesi gibi daha sağlam yolları mevcuttur.

Nofollow Etki Sıralamalarını Güncelleyecek mi?

       

Güncellemenin nofollow bağlantılarının dizine eklenmesinin sıralamalarını nasıl etkileyebileceğini tahmin etmek oldukça zor.
Bu, Google'ın taramak ve dizine eklemek için hangi sayfaları seçtiğine bağlı olarak değişebilir.

Google, hangi sayfaların dizine eklenip hangilerinin dizine eklenmeyeceğini seçmek için çeşitli kurallar belirleyebilir. Google'ın düşük kaliteli sayfaları dizine eklememeyi seçmesi çok zor olmayan bir seçenek.

Güncelleme İle İlgili Çıkarımlar

1) Nofollow İpucu Güncellemesinin Farkında Olun

       

Maddi gelir ve arama sıralaması ile ilgili olarak, bu güncellemenin epey önemli bir değişiklik olduğunu hatırlayın. Güncellemenin 1 Mart 2020'de gerçekleşeceğini unutmayın.
Arama sıralamaları ya da trafik değişmeye başlarsa, nofollow tarama ve dizine ekleme güncellemesi araştırılması gereken bir konu olabilir.

2) Nofollow Kullanımını Gözden Geçirin

      

Nofollow bağlantıların yetersiz konuşlandırılması istenmeyen sonuçlara yol açabilmekte. Nofollow'ların internet sayfalarınızda nasıl kullanıldığını incelemek, bunları kaldırma ve bir meta robot noindex'e geçme zamanının gelip gelmediğine karar vermeniz sitenizin yararına olabilir.

        

Bu değişikliğe kadar, rel = "nofollow" özelliğine eklenen hiçbir bağlantı, arama algoritmalarında kullanılmak üzere Google tarafından hesaba katılmıyordu. Google, bu güncelleme ile bağlantı özelliklerinin "evrim geçirmesinin" zamanının geldiğini söyledi.

        

Sponsorlu içerik ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) için yeni özellikler nofollow'a getirildi ve üçü aşağıdaki biçimlerde çalışacak:

1) rel="sponsored": Yeni sponsorlu özellik, sitenizde reklamların, sponsorlukların veya diğer tazminat sözleşmelerinin bir parçası olarak oluşturulan bağlantıları tanımlamak için kullanılacak.

2) rel="ugc":  ugc özellik değeri, yorumlar ve forum gönderileri gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik içindeki bağlantılar için öneriliyor.

3) rel="nofollow": nofollow özellik, bir sayfaya bağlantı vermek istediğinizde, fakat sıralama kredisini başka bir sayfaya aktarma da dahil olmak üzere herhangi bir onaylama istemediğiniz durumlar için geçerli olacak.

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.