En Önemli 10 SEO Sıralama Faktörü

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Arama motorlarının algoritmaları devamlı olarak değişiyor. Sıralamalarda üstlerde tutunmak için bu değişimlere ayak uydurmak oldukça önemli. 

Google algoritmaları her güncelleme ile daha iyi arama sonuçları sunmak için değişimlere uğramakta. Google tarafından belirtilen yönergelere göre, kullanıcı odaklı ve iyi optimize edilmiş bir internet sitesi hazırladığınız sürece herhangi bir algoritma değişikliğinden etkilenmeden sıralamalarınızı koruyabilirsiniz.

Google’da sıralamalarınızı yükseltmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli 10 SEO sıralama faktörünü sizler için listeledik.

Güvenilirlik ve Ulaşılabilirlik

SEO için en önemli sıralama faktörlerinin başında internet sitenizin devamlı olarak ulaşılabilir olması geliyor. Sitenizin herhangi bir kesinti yaşamadığından emin olmanız ve yüksek erişilebilirlik sağlamanız arama motorları için çok önemli. 

Sitenizin hata kodlarından arınmış olmasına da dikkat etmeniz gerekli. Düzgün bir altyapı sağlayarak, HTTPS sertifikası gibi hem arama motorları hem de kullanıcılar için ekstra güvenlik sağlayan sertifikaları sitenize entegre ederek Google sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz.

Sayfa Açılış HızıArama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey hızlı açılan bir internet sayfası hazırlamak. Kullanıcılar, özellikle mobil cihazlardan yaptıkları gezintilerde yavaş açılan sayfalarda vakit geçirmeyi tercih etmiyor. 

Google, kullanıcı deneyimine verdiği önemden dolayı her zaman için hızlı yüklenen sayfaları sıralamalarda üstlere yerleştiriyor. PageSpeed değeri, SEO sıralama faktörleri arasında en önemlilerinden bir tanesi.

Mobil Uyumluluk

Günümüzde internet trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. İnternette artık sadece bilgisayarlar ve yüksek donanımlı cihazlar yok. Sitenizin mobil uyumlu olması, farklı ekran çözünürlüklerinde sorunsuz şekilde çalışıyor olması çok önemli.

Google, mobil uyumlu sayfaları üst sıralarda tuttuğunu “mobile first” güncellemesi ile açık bir şekilde belirtti. Sitenizin tam olarak mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. En önemli sıralama faktörlerinin başında gelen mobil uyum konusunda sitenizde yapabileceğiniz çalışmaları için Mobil Optimizasyon yazımıza göz atabilirsiniz. 

Domain Yaşı ve OtoritesiGoogle’da ilk 10 sırada yer alan internet sitelerinden %60’ı üç yıldan daha yaşlı. Google, sıralamalarda domainin yaşlı olmasına ve internet sitesinin uzun süredir faaliyet gösteriyor olmasına önem veriyor. 

Sitenizi bu konuda optimize etmek için yapabileceğiniz herhangi bir şey olmasa da Google’ın web sayfasının yaşı ve otoritesini ön planda tuttuğunu unutmamakta fayda var.

Optimize Edilmiş İçerik

Sitenizde var olan içeriklerin arama motorları için doğru şekilde optimize edilmesi konusunda emin olmalısınız. Yazılarınızda H taglarını, anahtar kelimeleri ve diğer detayları doğru şekilde hazırlamanız sıralamalarınıza etki edecektir.

Sitenizdeki yazıların kullanıcılar için nitelikli ve doğru bilgi vermesi de sıralamalara etki eden bir faktör. Google, güncellemelerini kullanıcı deneyimini ön planda tutacak şekilde gerçekleştirdiği için sadece kullanıcıların memnuniyeti düşünülerek hazırlanmış olan içeriklerin sıralaması algoritma güncellemelerinden güçlenerek çıkacaktır.

Teknik SEOSitenizin teknik SEO açısından kusursuz olması sıralamalarda üstlerde olmanızı sağlar. Anahtar kelimeleriniz, title ve diğer meta tagların doğru şekilde optimize edilmiş olması, meta açıklamaları ve diğer etmenler sitenizin sıralamasını doğrudan etkilemekte.

Bununla birlikte sitenizdeki görsellerin alt tagı ile işaretlendiğinden emin olmalısınız. Sitenizin açılış hızına etki edeceği için kodlarınızı sıkıştırmanız, gereksiz scriptlerden ve kod dizilerinden uzak durmanız önerilmekte. 

Son olarak, hem daha iyi kullanıcı deneyimi hem de arama motorlarına sitenizi daha iyi tanıtmak için schema kodlarını kullanmalısınız.

Kullanıcı Deneyimi (RankBrain)

Google, uzun süredir sıralamalarda RankBrain adını verdiği bir sinyali kullanmakta. Yapay zeka tarafından siteye tıklama oranı, kaç sayfa dolaşıldığı, hemen çıkma oranı gibi faktörleri birleştirerek kullanıcı deneyimi üzerinde hesaplama yapan bu sinyal sitenizin sıralamasını belirleyen en önemli faktör.

Sitenizdeki içerikleri kullanıcıların ilgisini çekecek şekilde hazırlayıp, diğer içeriklere yönlendiren iç linklemeler ile olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz. Elbette tüm bu sinyallerin sıralamanızı iyileştirebilmesi için sitenizin sorunsuz şekilde kodlanmış, sürekli erişilebilir ve hızlı olması gerekli.

LinklerSEO sıralama faktörlerinde önemli yer tutan linklemeler Google’ın algoritmalarında temeli oluşturuyor. Sitenizden dışarıya verilen bağlantılar, sitenize gelen bağlantılar ve iç linklemelerin doğru şekilde yapılmış olması sıralamalarınızı istediğiniz seviyeye taşıyacaktır.

Mümkünse doğal bir şekilde otoriter sitelerden backlink alarak sitenizin sıralamalarını yükseltebilirsiniz. Google zaman içerisinde backlinklerin öneminin azalacağını söylüyor olsa da backlinklerin halen en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğu görülüyor.

Sosyal Sinyaller

Çok sayıda internet sitesi üzerinde yapılan son araştırmalara göre sosyal medya paylaşımları sitelerin arama motorlarındaki sıralamalarını ektileyen bir diğer faktör. 

Sosyal medya paylaşımları site sıralamanızı, sitenizin trafiğini artırarak ve doğal yoldan backlink elde etmenizi sağlayarak yükseltiyor. Twitter, Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarında sitenize ait resmi hesaplar oluşturarak, ziyaretçilerinizin sosyal medyada sitenizi paylaşmasına teşvik ederek sosyal sinyal yaratabilirsiniz.

Sosyal sinyaller site sıralamalarınızı doğrudan etkilemiyor olsa da en önemli SEO sıralama faktörleri arasında gösterilebilecek kadar etkili olabiliyor.

Gerçek İşletme BilgileriÖzellikle işletmeler söz konusu olduğunda sitenizde işletme bilgilerinin doğru şekilde yer alması sıralamanız için kritik rol oynayacaktır. E-ticaret siteleri başta olmak üzere markalar ve firmalara ait internet sitelerinde açık ve kolay ulaşılabilir bir iletişim sayfası hazırlamanız gerekli.

İşletme bilgilerinizi sitenize eklerken Google Benim İşletmem aracından yararlanabilirsiniz. Bu aracı kullanarak işletmenizin çalışma saatlerini, hizmet verdiği yerleri, sık sorulan soruları ve buna benzer pek çok bilgiyi kullanıcılar ile paylaşmak mümkün. Google Benim İşletmem, özellikle fiziki hizmet veren markaların arama motoru görünürlükleri için fazlasıyla önemli bir araç. 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.