En İyi 10 Arama Motoru

İçerik başlıklarına hızlı erişim için tıklayınız

Pek çok kullanıcının aslında çok sayıda arama motoruna ihtiyacı bulunmamaktadır. İnternet kullanıcıları profesyonel dijital pazarlama ya da SEO dahil değil ise, yalnızca arama sonuçlarını daraltmak ya da genişletmek için alakalı sonuçlar, basit ve rahat bir arayüz ile erişilebilir seçenekler sunabilecek uygun bir arama motoru ister. Tipik bir internet kullanıcısı, arama sorgusu ihtiyacının % 99'unu karşılayacak bir arama motoruna ihtiyaç duymaktadır.

Hangi Arama Motoru En iyisi?En popüler arama motoru hangisi? Hiç şüphe yok ki, bu Google. Bütün arama sorgularının çok büyük bir kısmı, Google için yaklaşık % 70 civarıdır. Fakat, en popüler arama motoru olsa bile, sadece bir arama motorunu kullanıp ona odaklanmak yanlış olabilir. Web sitesi sahibiyseniz, hedef kitlenizi diğer farklı arama motorlarından aratıp kontrol etmeye çalışmalısınız. Algoritmalarını da düşünmelisiniz. Eğer bunu reddederseniz, rakipleriniz potansiyel müşterilerinizle etkileşime geçecek ve size dezavantaj sağlayacaktır.

Web Sitenizin Google'da Nerede Olduğunu Nasıl Anlarsınız?Sitenize çok daha fazla ziyaretçi çekmek için Google aramalarda üst sıralarda olmalısınız. Arama motoru sıralamasını iyileştirmenin en iyi yolu, farklı ve benzersiz içerik yazmak ve ilgili anahtar kelimeler bulmak, bunları sayfa başlığınıza, h1, h2, meta açıklamasına veya metin içerisine yerleştirmektir. Web sitenizin Google'da hangi sırada olduğunu öğrenmek için en iyi anahtar kelime sıralaması kontrol aracını kullanabilmeniz mümkün. En iyi ilk on arama motorunu sizler için derledik. Arama motorlarını ve çeşitli trafik kaynaklarını inceleyeceğiz.

1) GoogleBütün arama sorgularının yaklaşık % 80 civarını almaktadır. Elbette, her web site yöneticisi algoritmasını takiben web kaynağını Google için optimize etmeye çalışır. Bu arama motoru, her zaman algoritmasını değiştirmekte ve sitedeki yüksek kaliteli içerik ile beyaz şapka SEO stratejisi ile savaşmaktadır.

2) BingBing en popüler ikinci arama motorudur. Microsoft, kendi motoru olan Bing'i geliştirerek Google ile rekabet etmeye çalışmıştır. Açıkçası Bing en popüler arama motoru olmaktan epey uzak, fakat hizmetleri oldukça yararlı ve iyi bilinmektedir. Windows PC'lerde Bing varsayılan bir arama motoru olmaktadır, ancak arama motoru pazarının sadece % 10'unu almıştır. Geliştiriciler, kullanıcıların çok daha iyi sonuçlar alabilmesi için sistemlerini sürekli geliştirmekte fakat Google'ın arama motoru pazarındaki payına bir türlü ulaşamamaktadır.

3) YahooYahoo, bütün arama motorlarının pazar payının yaklaşık olarak % 4'üne sahiptir. Dahası, en iyi bilinen e-posta sağlayıcısıdır. 2011'den 2015'e kadar Yahoo arama tamamen Bing tarafından desteklenmiştir. Ardından 2015 senesinde Yahoo, Google arama ile ilgili hizmetleri kabul etmiştir. Sonuç olarak Yahoo arama motoru, bu iki arama motoru tarafından desteklenmektedir: Bing ve Google. Ayrıca, Yahoo 2014'ten itibaren ABD'de varsayılan arama motoru oldu, fakat sadece Firefox tarayıcıları için.

4) Ask.comAsk.com’un resmi adı Ask Jeeves'dir. Bu hizmet popüler olmamakla beraber, arama paylaşımının yaklaşık % 0.4'üne sahiptir. Bu sistemin biçimi en iyi arama motorlarından oldukça farklıdır. Bir kullanıcı soruyorken, diğerleri verilen soruları cevaplamaktadır. Biçim farklı ve etkileyicidir. Fakat örneğin Bing ile karşılaştırıldığında, sonuçlar pek çok kullanıcının görüşüne göre yeterince tatmin edici değildir.

5) AOL.comBir arama motoru ve aynı zamanda ağ olarak bilinmektedir. Ağ alanında, sistemin yüksek trafiğe sahip pek çok yetkili web sitesi bulunmaktadır. Bir arama motoru olarak AOL çok aranmaz, pazar payı yüzde 0.1'den az bulunmaktadır. 2015 yılında AOL, Verizon Communications tarafından satın alınmıştır.

6) BaiduBaidu, Çin'in en popüler arama motorudur. Baidu'da ayda bir milyardan fazla arama sorgusu yapılmaktadır. Alexa Rankings bu sistemi dördüncü sıraya koymuştur. Bu Çin arama motorunun pazar payı sürekli artmaktadır. 2000 yılında kurulmuştur, fakat dijital analiz tahminlerine göre pazar payı gitgide artacaktır.

7) WolframalphaWolframalpha diğer arama motorlarından epey farklıdır. Onlardan farklı olarak özel bir adı bile bulunmaktadır: Hesaplamalı Bilgi Motoru. Kullanıcılar farklı konular için gerçekleri ve ilginç verileri bulabilmektedir. Bu sistem tarafından çeşitli hesaplamalar yapılmaktadır. Wolframalpha arama motorunun trafiği çok fazla değildir, fakat özelliklerinden dolayı sistemin iyi bir kitlesi vardır.

8) DuckDuckGoDuckDuckGo'nun birçok benzersiz avantajı bulunmaktadır. Motorun sizi takip etmediği nokta ile başlamalısınız. Diğer motorlar özel sorgu kullandıklarında bile kullanıcıların sorgularını izlerken, DuckDuckGo kullanıcılarını izlememektedir. Temiz arayüz de iyi bir avantajdır. Kullanıcıları reklamla takip etmemektedirler. DuckDuckGo, Kullanıcıların arama geçmişini saklamaz. Bu nedenle, şirketin müşterilerini web üzerinden izlemeye çalışan reklamverenlere satış yapacak hiçbir şeyi yoktur. Bu hizmetin gizlilik politikası oldukça basittir: kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamaz, kullanmaz ve dağıtmazlar. Dijital analizin tahminlerine göre Duckduckgo pazar payını artırabilir, fakat şuanlık % 0.2'den biraz daha fazla payı bulunuyor. Yine de bu pay her gün 30 milyondan fazla sorguya hizmet etmek için yeterli görülüyor.

9) Internet ArchiveArchive.org özel bir arama motorudur. Kullanıcıya web sitesi arşivini görme fırsatı vermektedir. Başka bir deyişle, web kaynağının yıllar önce nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz. 1996 yılından bu yana sitenin arayüzünü ve web sayfalarını inceleyebilirsiniz. Alan geçmişi analizi için epey faydalı bir araçtır. Archive.org, kuruluşundan bugüne ve günümüze kadar tüm web sitesi değişikliklerini incelemektedir.

10) YandexAlexa'ya göre Yandex, web ağında en popüler 30 web kaynağında yer almaktadır. Alexa ayrıca Rusya için Yandex’i 4'üncü sıraya yerleştirmiştir. Bu motor, akıllı ürünler geliştiren ve dijital pazarlama için yararlı hizmetler sunan bir teknoloji şirketi olarak kendini göstermektedir. Yandex, Rusya’da %65'den fazla hisse pazarına sahip, ülkenin en büyük arama motorudur.

 

 

Önceki Blog Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir
Yorumlar
Yorum Yap
Yorum yapmak için aşağıdaki formu doldurunuz
Daha İyisi Mümkün
Sıralamalarda yükselmeye hazır mısın?
Bizimle iletişime geçin, web sitenizi inceleyelim ve geri tüm kalan süreçler konusunda sizi bilgilendirelim.