E-Ticaret Siteleri AMP

Hem kullanıcı hem de arama motorlarının en önem verdiği konulardan birisinin kuşkusuz site hızı olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz.
3 saniye üzerinde açılış hızına sahip web sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların %40’dan fazlası sayfanın açılmasını beklemeden ayrılıyor. Arama motorları kullanıcı odaklı bir yaklaşım üzerine kurulduğu için hızlı açılan mobil sayfaları daha yüksek konumlara çıkartarak öncelik sağlar.
Gün geçtikçe artan mobil kullanım ile birlikte en iyi hız deneyimi için Google geçtiğimiz dönemde Hızlandırılmış Mobil Sayfaları(AMP) devreye alarak önemli bir güncelleme gerçekleştirdi.
Mobil uyumluluk her ne kadar önemli olsa da artık sadece cihazlar ile uyumlu olmak yeterli değil.

Google AMP E-Ticaret siteleri için daha hızlı bir deneyim sunarken satışlarınıza aynı ölçüde arttırmanıza yardımcı olabilir.

AMP basit bir tabir ile “arama sonuçlarında web sitelerine anlık erişim” sağlayan bir teknoloji ama aslında göründüğü kadar basit bir çalışma değil.

E-Ticaret sitesi için AMP yapısını kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

E-Ticaret Sitesi + AMP = ?

AMP Google tarafından ilk yayınlandığında makale, haber ve blog siteleri için kullanılıyordu. Sonraki süreçlerde ise E-Ticaret siteleri içinde kullanılabilecek bir seviyeye geldi.

Çoğumuz zamana önem veriyor ve edinmek istediğimiz herhangi bir bilgi ve satın alma sürecini hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle AMP E-Ticaret siteleri için de doğru uygulandığında doğru bir seçim olacaktır.

E-Ticaret AMP Kurulumu

Öncelikle bilmemiz gereken nokta AMP tüm sayfalar için oluşturulması zorunlu bir uygulama değil. Sitenizin belirli sayfalarında kullanabileceğiniz bir yapıya sahip.

E-Ticaret siteleri için AMP’yi tüm sayfalara uygulamak iyi bir tercih olmayacaktır.

Bu nedenle başlangıçta bazı sayfalarınız için bu özelliği devreye almanız ve inceleme yaparak aşama aşama geçiş yapmanız daha doğru olacaktır.

Buna örnek olarak; Ana sayfa genelde sabit bir içeriğin bulunduğu ve belirli kategorilerden popüler veya öne çıkarılmak istenen ürünlerinden sergilendiği bir alandır ve AMP için en iyi başlangıç noktası olabilir. Kategori ve ürün sayfalarının da aynı şekilde fazla görsel ve içerik sunması nedeni ile kullanıcı deneyimi açısından hızlı bir açılış performansına sahip olması iyi sonuçlar oluşturacaktır.

E-Ticaret Siteleri için AMP Nasıl Kurgulanmalıdır?

Benzer sayfalar için diğer ürünlere göz atmak ve kullanıcılara mobil cihazlar için optimize edilmiş bir yöntem sunmak için Carousel kullanabilirsiniz..
Carousel yatay bir eksende çok sayıda ilgili içeriğin görüntülenmesine olanak tanıyan bir uygulamadır.

amp-carousel ve amp-video, belirli görüntüleri veya videoları vurgulamak için kullanılabilir. (Video kaynak dosyalarının HTTPS üzerinden sunulması gerektiğini unutmamalısınız).

amp-accordion özelliği, sitenin bölümleri hakkında daha ayrıntılı ürün açıklamaları veya özellikleri ile yardımcı olabilir. amp-accordion genişletilmiş özniteliği herhangi bir genişletilmiş öğeye ekler.

Stil oluşturmak için CSS seçicileri kullanılabilir. Bu, kullanıcıların bir sayfada içeriğin üst düzey bir bakışa sahip olmasını ve istedikleri zaman sayfanın belirli bir bölümüne atlamanın bir yolunu sağlar.

Kullanıcılar amp-sosyal paylaşım öğesiyle de ürünleri paylaşabilir.

AMP kenar çubuğu, kullanıcıların sitenin diğer bölümlerine kolayca gidebilmelerini ve sitedeki tüm sayfalara gezinme menüsü eklemelerini sağlar. (Detaylı bilgi için https://ampbyexample.com/components/amp-sidebar/ adresini ziyaret edebilirsiniz)

AMP kullanıcılar için ilgili ürünleri görüntüleme söz konusu olduğunda, çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Bu seçeneklerden bir tanesi amp listesidir. Bu özellik, ilgili ilgili öğelerin listesini sağlayan bir JSON uç noktasına bir CORS isteği gönderir. Bu, ilgili öğelerin, makalelerin vb. listesi için idealdir.

AMP listeleme sayfası örneği
Benzer ürünler

Amp-access, potansiyel olarak dönüşümleri artırmak için içeriği alışveriş yapan kişilere uyarlamak için kullanılabilir. Bunun nedeni, değişen içeriğin, oturum açmış olmamaları gibi belirli durumlarına bağlı olarak kullanıcıya görüntülenebilmesidir.

Amp-analytics, kullanıcıların bir siteyle nasıl bir ilişki kurduklarını görmek için kullanılabilir. AMP’nin desteklediği, Google AdWords, Google Analytics, Nielsen, comScore gibi tanınmış bazı analiz sağlayıcıları vardır.

E-Ticaret İçin AMP Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir sitede AMP’nin doğru bir şekilde uygulandığından nasıl emin olabilirim?

AMP özelliklerinin düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için, AMP doğrulayıcı AMP’nin uygulanmasını test etmek için kullanılabilir.

Google Search Console üzerinde “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” başlığı altında amp içeren sayfalarınızda bir sorun olup olmadığını güncel bir şekilde takip edebilirsiniz.

AMP’nin Seo’ya etkisi nasıl olur?

Kesinlikle olumlu olacaktır. Amp sayfaları arama sonuçlarında son dönemlerde amp olmayan sayfalara göre çok daha iyi konumlarda yer almaktadır.

AMP sayfalarının performansını nasıl izlerim?

AMP Analytics ile izleyebilirsiniz. Detaylar için https://www.ampproject.org/tr/docs/reference/components/amp-analytics adresini inceleyebilirsiniz.

Peki ürün yorumlarım?

E-ticaret sitelerinde, incelemeler genellikle bir JavaScript kitaplığı aracılığıyla yüklenir. Bu kütüphane AMP tarafından desteklenmiyor. Bununla birlikte, doğru uygulamalar ve UX ile kullanıcılar, sitenin geri kalanında bulunan içeriğe nasıl erişebileceklerini öğrenebilirler.

AMP kullanmamak için bir neden var mı?

AMP basitleştirilmiş JavaScript ve CSS’ye bağlı bir kurgudur. Bu, AMP sayfalarında izleme yanında reklam yayınlamayı, düz HTML sayfalarından daha zor hale getirebilir.

Bununla birlikte, en büyük dezavantaj zamanıdır. Kod, patentli olduğu ve bazı CSS’leri sınırladığı ve bazı JavaScript’i kısıtladığı için (yani, izin verilen iframe yoksa) AMP uygulamak zorlu olur.

Sonuç olarak;

AMP potansiyel olarak e-ticaret sitelerinde daha hızlı ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturabilir. Daha hızlı ve daha iyi, elbette daha fazla dönüşüm sağlayabilirsiniz. Google da bu özelliği iyileştirmek için sürekli olarak güncelleme yapıyor.

 

Yazar:admin 11:32 'de yayinlandi.

E-Ticaret Siteleri AMP” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir